Reklama

PGNiG Termika gotowa na budowę elektrociepłowni gazowej. Czy ta rozpocznie się planowo?

Zgodnie z podpisaną umową w drugim kwartale br. na terenie Ciepłowni Zasanie ma się rozpocząć budowa elektrociepłowni gazowej. To pierwszy w Przemyślu tego typu obiekt, który wzmocni cały system ciepłowniczy w regionie. Według umowy z wykonawcą prace mają potrwać ok. 17 miesięcy. Pytanie: czy inwestycja – ze względu na panującą obecnie w naszym kraju epidemię koronawirusa SARS-CoV-2 – ruszy zgodnie z planem?

Rozmowy i konkretne ustalenia odnośnie budowy nowoczesnej elektrociepłowni gazowej prowadziła poprzednia ekipa. To za rządów prezydenta Roberta Chomy 9 kwietnia 2015 r. doszło do zawarcia umowy dzierżawy działki gruntowej na terenie Ciepłowni Zasanie, umożliwiającej budowę układu kogeneracyjnego zasilanego gazem ziemnym, produkującego ciepło i energię elektryczną[paywall]. W parafowaniu umowy uczestniczyły władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu sp. z o.o. oraz PGNiG Termika SA. Zgodnie z dokumentem inwestycja będzie wykonywana i finansowana przez PGNiG Termika. Łączna moc projektowanego układu to ok. 5 MWt/5 MWe (5 megawatów mocy cieplnej/5 megawatów mocy elektrycznej).

Wspomniana umowa, jak również kolejne, określające zasady przyszłej współpracy pomiędzy obiema spółkami, były uszczegółowieniem zawartego w listopadzie 2014 r. „Porozumienia w sprawie partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju Przemyśla w zakresie produkcji i dystrybucji ciepła”. – Realizacja wspomnianej inwestycji pozwoli między innymi na całkowite wyłączenie z eksploatacji w okresie od maja do końca września każdego roku znajdujących się na wyposażeniu ciepłowni kotłów węglowych, co nie tylko ograniczy rozmiar emitowanych przez ciepłownię zanieczyszczeń, ale i pozwoli wyeliminować lub znacznie ograniczyć uciążliwe dla wielu mieszkańców coroczne przerwy remontowe – powiedział wówczas prezes przemyskiego MPEC-u Kazimierz Stec.

Reklama

Bez podwyżek cen

Co ważne, strony umowy zadeklarowały, że budowa elektrociepłowni nie powinna spowodować wzrostu opłat za ciepło dla jego odbiorców. Obecnie jedynym źródłem dla przemyskiego systemu ciepłowniczego jest Ciepłownia Zasanie, która wytwarza energię cieplną, spalając miał węglowy. Jej aktualna moc to 80 MW. Po oddaniu do eksploatacji nowej, gazowej elektrociepłowni, całkowita moc systemu ciepłowniczego Przemyśla wzrośnie o 10,7 MW. Dzięki nowej gazowej elektrociepłowni emisja dwutlenku siarki zmniejszy się o 32 tony rocznie, emisja dwutlenku węgla o 4 tys. 300 ton rocznie, a pyłów o 4,5 tony rocznie w stosunku do emisji związanych z eksploatacją Ciepłowni Zasanie.

Kolejny etap walki o czyste powietrze

W 2019 r., już za kadencji prezydenta Wojciecha Bakuna, PGNiG Termika, władze miasta i zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu podpisały umowę na budowę elektrociepłowni gazowej.

Reklama

– To kolejne przedsięwzięcie tego typu realizowane przez PGNiG Termika w Polsce. Naszym celem jest wzrost udziału ciepła systemowego wśród mieszkańców Przemyśla i zapewnienie im bezpieczeństwa energetycznego. Elektrociepłownia zasilana gazem ziemnym oznacza czyste powietrze dla całego regionu przemyskiego – powiedział Jarosław Głowacki, prezes PGNiG Termika SAA.

– W sytuacji, w której wszyscy zmagamy się z zagrożeniem epidemicznym, informacja o inwestycji daje nadzieję, że nasz rozwój i dbałość o zdrowie mieszkańców może się odbywać i odbywa zgodnie z planem. To może jeszcze nie ukoronowanie walki o lepsze powietrze, ale z pewnością jej bardzo ważny etap – stwierdził prezydent miasta W. Bakun.

Reklama

Generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma Metrolog sp. z o.o. Koszt budowy to 29,4 mln zł. Projekt współfinansowany jest z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności – Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (kwota dofinansowania to 5 mln 613 tys. 156 zł).

Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy budowa ruszy. W drugim kwartale br. na pewno nie. Wszystko ze względu na szerzącą się epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Jak stwierdził rzecznik prasowy PGNiG Termika SA Mariusz Orzełowski, spółka cały czas monitoruje sytuację i kiedy tylko będzie bezpiecznie, z miejsca ruszy do budowy inwestycji.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    darek - niezalogowany 2020-04-02 21:37:15

    Gdy słyszę, że "To za rządów prezydenta Roberta Chomy 9 kwietnia 2015 r.", to sądzę, że szkoda czytać dalej artykuł. Jedyne co Choma zrobił, to potężne długi i głupie inwestycje. Do tego w części też niedokończone. Z inwestycji gazowej również byłyby nici

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    mk - niezalogowany 2020-04-04 16:01:28

    Chcę usłyszeć twoje ujadanie  za wspomniane 17 miesięcy , jeśli jesteś / osobiście w to wątpię   wiarygodny.Jeśli nie rozumiesz, to napiszę wprost , co powiesz, gdy inwestycja ta powstanie?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    darek - niezalogowany 2020-04-05 21:26:48

    Wtedy powiem, że to zasługa obecnego prezydenta miasta i będzie to zgodne z prawdą. A miernych radnych odstawiłbym do kąta, albo pod konfesjonał

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama