Hierarchowie obrządku wschodniego Kościoła katolickiego z archieparchii preszowskiej na Słowacji wraz z liczną grupą wiernych pielgrzymowali w ubiegłym tygodniu do cudownej ikony Matki Bożej Brama Miłosierdzia w jarosławskim sanktuarium greckokatolickim. Biskupi oraz mer Svidnika spotkali się także z burmistrzem Jarosławia.
Pielgrzymkę rozpoczęło uroczyste nabożeństwo przed ikoną wybraną przez papieża Franciszka jako symbol trwającego roku miłosierdzia. Uczestniczyli w niej duchowni słowaccy i polscy. Mszy św. pontyfikalnej, odprawianej w języku starocerkiewnosłowiańskim, przewodniczył metropolita Preszowski abp Jan Babiak w koncelebrze z abp[paywall] Eugeniuszem Popowiczem, metropolitą Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej. W nabożeństwie uczestniczył też abp senior Jan Martyniak oraz bp Milan Lach ze Słowacji i liczne grono duchownych z ks. Krzysztofem Błażejewskim, gospodarzem sanktuarium. Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór kleryków z Seminarium Duchownego w Preszowie.
Goście ze Słowacji razem z ks. K. Błażejewskim, kustoszem jarosławskiego sanktuarium i ks. mitratem Bogdanem Stepanem, wikariuszem generalnym Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej spotkali się z Waldemarem Paluchem, burmistrzem Jarosławia. Rozmawiano m.in. o projekcie Via Reginae, kulturowym szlaku turystycznym, w którym Jarosław uczestniczy wspólnie z innymi samorządami.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze