Reklama

Pielgrzymuje z wiernymi cały szlak

13/07/2018 15:33

Wędruje już od ponad 30 lat. Chodził jako biskup pomocniczy, teraz od kilku lat jako metropolita przemyski. Rozmowa z abp. Adamem Szalem, przeprowadzona na trasie 38. Pielgrzymki Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę.

Która to pielgrzymka księdza?

– Ponad 30. pielgrzymka, wędruję już od wielu lat. Z początku w rzeszowskiej, a od 1995 roku pielgrzymuję z przemyską.

Z tego, co mi wiadomo, regularnie ksiądz arcybiskup spaceruje. Czy to forma przygotowania na pielgrzymkę na Jasną Górę?

– Jeżeli mam chwilę, to wybieram się na jednodniową pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej, którą swego czasu[paywall] nazwałem Jasną Górą Podkarpacia i to daje mi oddech duchowy, ale także chwilę odpoczynku fizycznego.

Rozmiłował się ksiądz w tej formie religijności. Dlaczego?

Reklama

– Myślę, że jest to związane z duchowością człowieka. Kiedy sięgamy po Pismo Święte Starego Testamentu, zauważamy, że wielu ludzi idzie w określonym celu. W kilku przypadkach Bóg nakazuje tym ludziom drogę, jak na przykład Mojżeszowi i całemu Narodowi Wybranemu. Myślę, że jest to piękne przeżywanie wiary – iść jako wspólnota w określonym celu.

Jakie jest najpiękniejsze przeżycie, związane z pielgrzymowaniem, na przestrzeni tych 30 lat?

– Moim zdaniem kulminacyjnym doświadczeniem pielgrzymki jest wejście na Jasną Górę, to jest najpiękniejsze. Nie możemy jednak zapomnieć, że każda msza święta i każde spotkanie z ludźmi jest ogromną wartością dla pielgrzymów.

Reklama

Czego życzyć na początku kolejnego pielgrzymkowego szlaku?

– Przede wszystkim owoców, aby wszyscy otworzyli swoje serca na działanie Ducha Świętego i zostali nim napełnieni, abyśmy uświadomili sobie to napełnienie. Myślę, że taką szczególną wartością jest poczucie więzi. Jedną z pięknych tradycji naszego pielgrzymowania jest to, że zwracamy się do siebie „siostro” i „bracie”. Zwyczaj ten jest nawiązaniem do starożytnej chrześcijańskiej tradycji.

Co można powiedzieć tym, którzy z różnych powodów nie mogą pielgrzymować w tym roku?

– Przede wszystkim ślę pozdrowienia i zachęcam do trwania duchowego z pielgrzymami. Od wielu lat nasze diecezjalne radio – radio FARA – łączy pielgrzymów duchowych z tymi, którzy fizycznie pielgrzymują. Dzięki transmisjom z mszy, możliwości pozdrowienia przez stronę internetową, również ci, którzy z wielu względów nie mogli wybrać się na szlak pielgrzymkowy, mogą w  nim w pewien sposób uczestniczyć i wspierać w trudach.
Rozmawiał Artur Wilgucki, oprac. Miłosz Wilgucki
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    niewierny - niezalogowany 2018-07-13 16:01:42

    Czyżby w końcu jakiś normalny arcypasterz? Bo koledzy po fachu, to pielgrzymują klimatyzowanymi limuzynami

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    tek - niezalogowany 2018-07-13 17:07:03

    Tego Acybiskupa to mozna spotkać nawet na szlaku z kosturkiem i bez obstawy,a wygladem przypomina tylko turyste

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Kleryk - niezalogowany 2018-07-13 20:52:01

    Dla dobrego wizerunku powie że i do Watykanu z buta idzie.... Pokażcie zdjęcia tego też Pasterza jak cała pielgrzymkę idzie z wiernymi..... Dochodzi do miejsc centralnych... Tyle z z limuzyny wydadzą 2 km przed i zabieramy 500 metrów dalej.... Od jego pielgrzymka.... Sponsorem głównym kolega po fachu RADIO MARYJA... w końcu aut ma pod dostatkiem 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama