Zarząd Województwa Podkarpackiego rozstrzygnął konkurs na działania wspierające gminy w zakresie przygotowania programów rewitalizacji na terenie województwa podkarpackiego, przyznając Gminie Miejskiej Przeworsk dotację na Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji.
– Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 66 tysięcy złotych. 6 tysięcy jest po naszej stronie, to 10 procent udziału własnego gminy. Obecnie jesteśmy na etapie procedury przetargowej – poinformował burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. Zakończenie opracowania dokumentu przewidziane jest na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
– Planowany program rewitalizacji[paywall] Gminy Miejskiej Przeworsk na lata 2016 – 2022 w pełni wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta, w której wskazane zostały obszary wymagające interwencji (rewitalizacji). Jednym z głównych działań przygotowawczych do opracowania programu będzie przeprowadzenie pogłębionej diagnozy stanu obecnego (obejmującej kwestie społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne, środowiskowe) wytypowanych w ramach szeroko rozumianych konsultacji społecznych obszarów problemowych, co pozwoli na przygotowanie kompleksowych działań rewitalizacyjnych – wyjaśniła sekretarz miasta Agnieszka Zakrzewska.
Rewitalizacja ma sprzyjać poprawie ładu przestrzennego oraz realizacji idei miasta zwartego. Gminny Program Rewitalizacji będzie długookresowym programem trwałego i zrównoważonego rozwoju miasta.
Miasto złożyło również wniosek „Szlakiem Transgranicznych rzemieślników” o dofinansowanie mikroprojektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014 – 2020.
–To autorski projekt urzędu miasta. Wniosek został skierowany do oceny jakościowej, będziemy czekali na jej wyniki i na ewentualne przyznanie grantu. Jest to wniosek o wartości około 250 tysięcy złotych – zaznaczył burmistrz.
Partnerem po stronie słowackiej jest Agencja Rozwoju Regionalnego ze Svidnika.
– Celem projektu jest rozwój terenów przygranicznych poprzez zintegrowanie elementów wspólnego dziedzictwa, historii i kultury. Kultywowanie dawnych rzemiosł i tradycji, wymiana doświadczeń oraz stworzenie nowego produktu turystycznego przyczyni się do zwiększenia poziomu wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów – podkreśliła A. Zakrzewska.
Termin rozstrzygnięcia konkursu przewidziany jest na przełom grudnia 2016 r. i stycznia 2017 r.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze