Reklama

Pierwsze przymiarki do rewitalizacji miasta

09/11/2016 13:27

Zarząd Województwa Podkarpackiego rozstrzygnął konkurs na działania wspierające gminy w zakresie przygotowania programów rewitalizacji na terenie województwa podkarpackiego, przyznając Gminie Miejskiej Przeworsk dotację na Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji.

– Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 66 tysięcy złotych. 6 tysięcy jest po naszej stronie, to 10 procent udziału własnego gminy. Obecnie jesteśmy na etapie procedury przetargowej – poinformował burmistrz Przeworska Leszek Kisiel. Zakończenie opracowania dokumentu przewidziane jest na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.

– Planowany program rewitalizacji[paywall] Gminy Miejskiej Przeworsk na lata 2016 – 2022 w pełni wpisuje się w Strategię Rozwoju Miasta, w której wskazane zostały obszary  wymagające interwencji (rewitalizacji). Jednym z głównych działań przygotowawczych do opracowania programu będzie przeprowadzenie pogłębionej diagnozy stanu obecnego (obejmującej kwestie społeczne, gospodarcze, przestrzenno-funkcjonalne, techniczne, środowiskowe) wytypowanych w ramach szeroko rozumianych konsultacji społecznych obszarów problemowych, co pozwoli na przygotowanie kompleksowych działań rewitalizacyjnych – wyjaśniła sekretarz miasta Agnieszka Zakrzewska.

Reklama

Rewitalizacja ma sprzyjać poprawie ładu przestrzennego oraz realizacji idei miasta zwartego. Gminny Program Rewitalizacji będzie długookresowym programem trwałego i zrównoważonego rozwoju miasta.

Szlakiem rzemieślników

Miasto złożyło również wniosek „Szlakiem Transgranicznych rzemieślników” o dofinansowanie mikroprojektu z  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska Słowacja 2014 – 2020.

–To autorski projekt urzędu miasta. Wniosek został skierowany do oceny jakościowej, będziemy czekali na jej wyniki i na ewentualne przyznanie grantu. Jest to wniosek o wartości około 250 tysięcy złotych – zaznaczył burmistrz.

Reklama

Partnerem po stronie słowackiej jest Agencja Rozwoju Regionalnego ze Svidnika.

– Celem projektu jest rozwój terenów przygranicznych poprzez zintegrowanie elementów wspólnego dziedzictwa, historii i kultury. Kultywowanie dawnych rzemiosł i tradycji, wymiana doświadczeń oraz stworzenie nowego produktu turystycznego przyczyni się do zwiększenia poziomu wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów – podkreśliła A. Zakrzewska.

Termin rozstrzygnięcia konkursu przewidziany jest na przełom grudnia 2016 r. i stycznia 2017 r.
bc
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama