Reklama

PiS rzuca prezydentowi Bakunowi kłody pod nogi?

13/03/2020 19:21

Czy Wojciech Bakun jest obrażony na PiS, czy może to partia rządząca rzuca prezydentowi Przemyśla kłody pod nogi w odwecie za przegrane wybory samorządowe?

Komentarze sugerujące jedną i drugą teorię można usłyszeć na ulicach miasta i przeczytać w internecie. Zwolennicy i przeciwnicy prezydenta mają argumenty na poparcie swoich przekonań. PiS nie tylko rządzi w Polsce i województwie, ale jego przemyscy przedstawiciele pełnią w strukturach czołowe role. W Przemyślu natomiast radni tej opcji są w opozycji, a relacje z prezydentem mają szorstkie.

 

„Zemsta na prezydencie”

Na początku kadencji prezydent stwierdził w mediach społecznościowych, że wolałby żyć o chlebie i wodzie, niż przystąpić do PiS-u. Takie słowa nie mogły[paywall] być dobrze odebrane w tej partii. Niedługo potem o „zemście na prezydencie” zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku zagrożona była organizacja festiwalu rowerowego Bike Town. Powodem było przyznanie przez ministerstwo sportu dotacji w wysokości 10 tys. zł, a nie 100 tys., jak bywało w latach wcześniejszych. Wprawdzie organizatorem była Fundacja Azymut, ale odpowiedzialność za brak festiwalu niechętni prezydentowi zrzuciliby na niego. Ostatecznie festiwal zorganizowano, a W. Bakun zauważa, że udało się to dzięki wspólnym siłom miasta, sponsorów, ale i urzędu marszałkowskiego.

Reklama

Czy W. Bakun jest obrażony na PiS i chce udowodnić, że da sobie radę bez wsparcia partii rządzącej? Na to pytanie prezydent nie odpowiedział wprost, ale w korespondencji z nami o PiS-ie źle się nie wypowiadał.

Z kolei wicemarszałek województwa, przemyślanin Piotr Pilch kategorycznie zaprzecza niechęci PiS-u do prezydenta Przemyśla. – Takie opinie nie są podparte żadnymi dowodami. Ja nie znam przykładu przeszkadzania, mogę natomiast wymienić wiele potwierdzających pomoc. Przecież remont dróg na Malhowice i Medykę, budowa sądu to inwestycje, z których będą korzystać mieszkańcy Przemyśla – mówi.

Reklama

 

Prezydent: współpracujemy

Zapytaliśmy, czy obecne władze miejskie zabiegają o współpracę z urzędem marszałkowskim i czy składają wnioski o dofinansowanie? Wojciech Bakun: – Współpracujemy tak z urzędem marszałkowskim, jak i wojewódzkim. Z urzędem marszałkowskim współdziałamy przy okazji wspólnie realizowanych projektów, wśród których są m.in.: rozbudowa podziemnej trasy turystycznej, projekt ekologiczny Przemyśl, czy kończąca się właśnie inwestycja Inkubatora Przedsiębiorczości. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Samorządów Województwa Podkarpackiego prowadzonego przez marszałka Ortyla. Bierzemy udział we wszystkich konsultacjach prowadzonych przez urząd marszałkowski. Regularnie spotykam się z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego panem Piotrem Pilchem. I również kiedy zachodzi taka potrzeba, to pan Pilch kontaktuje się ze mną – odpowiada prezydent.

Reklama

 

Wicemarszałek: kontakty są słabe

Nieco inaczej przedstawia sprawę wicemarszałek. – Jest dużo projektów realizowanych i do miasta trafi setki milionów złotych, ale powiem szczerze: zostały one zaplanowane jeszcze z poprzednią władzą, czyli prezydentem Chomą i wiceprezydentem Hamryszczakiem, bo on za te inwestycje odpowiadał. Nie wiem, czy przez ostatni rok zostały złożone jakieś nowe wnioski i projekty, ale z tego, co do mnie dociera, chyba nie. Oczywiście władze się tłumaczą, że nie mają środków. Nie ma jednak rozmów, kontakty z urzędem marszałkowskim są słabe – twierdzi P. Pilch. – Mówię to z przykrością, bo sprawy przemyskie leżą mi na sercu – dodaje.

Reklama

Wicemarszałek zaznacza, że dotacje otrzymuje się nie za spotkania, tyko za dobrze napisane projekty, jednak wskazuje, że wielu wójtów i burmistrzów przyjeżdża do Rzeszowa nawet co tydzień, żeby szukać pieniędzy i dopasowywać projekty do potrzeb gminy. Są to także włodarze z powiatu przemyskiego, ale nie ma wśród nich prezydenta Przemyśla.

P. Pilch podkreśla, że urząd „nie blokuje wniosków” i pieniądze dostają samorządy, w których burmistrzowie, czy wójtowie nie są związani z PiS-em. Według niego o zawiści mowy być nie może.

Reklama

Za kadencji W. Bakuna Przemyśl złożył projekt o dofinansowanie remontu ulicy Bielskiego, w planie jest tez pozyskanie funduszy na dokończenie remontu ul. Wysockiego. – Jeśli tylko będziemy mieć pieniądze na wkład własny, będziemy też aplikować o kolejne środki, które chcielibyśmy przeznaczyć na inne, bardzo ważne dla miasta inwestycje – dodaje prezydent.

 

„Brama Przemyska” bez Przemyśla

P. Pilch skrytykował władze miasta za to, że rok temu wystąpiły ze stowarzyszenia Euroregion Karpacki, a w projekcie „Brama Przemyska” nie ma Przemyśla. Jego zdaniem był to błąd, ponieważ to porozumienie ma pomóc samorządom w zdobywaniu środków zewnętrznych.

Reklama

Decyzja o wystąpieniu ze stowarzyszenia zapadła rok temu. Miasto należało do niego od 2010 r. W tym czasie – jak mówi W. Bakun – nasze miasto uczestniczyło w 4 projektach (ostatni raz w 2015 r.). W tym czasie wpłaciło w sumie ponad 230 tys. zł składek.

– Z dotychczasowej przynależności do Stowarzyszenia, poza realizacją wspomnianych projektów, mimo niemałych jak na Przemyśl przekazanych środków finansowych, nie odnieśliśmy żadnych wymiernych korzyści, które miałyby wpływ na zwiększenie możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków pomocowych – wyjaśnia W. Bakun.

Reklama

 

Via Carpatia to zasługa „Europy Karpat”

P. Pilch nie zgadza się z opiniami, że odbywające się w Kraisczynie konferencje „Europa Karpat” nie przynoszą żadnego efektu. – Gdyby nie te konferencje i nagłaśnianie sprawy Via Carpatii, której idea tutaj praktycznie została zbudowana, ten projekt pewnie by nie powstał. A z tej drogi Przemyśl też będzie korzystał, bo wystarczy 25 minut autostradą i będziemy na Via Carpatii. To jest projekt, który na pewno będzie oddziaływał na całe województwo i na nasz region – mówi.

Via Carpatia to międzynarodowa droga, łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. W Polsce jej trasa ma biec drogami szybkiego ruchu od Barwinka na granicy ze Słowacją, przez Rzeszów i Lublin na północ kraju do Ełku, Suwałk i w końcu do granicy z Litwą w Budzisku. Jej budowa odbywa się etapami.

– Poza tym jest rzecz bardzo prozaiczna: uczestnicy tej konferencji mieszkają w naszych hotelach, tutaj korzystają z restauracji. To są dziesiątki tysięcy złotych. Wiele osób mówi, że przyjedzie tu ponownie na urlop. Na pewno inne miasta chciałyby mieć taką promocję – twierdzi wicemarszałek.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-03-13 19:43:33

    Rządy PiS  w regionie są widoczne prawie na każdym kroku patrząc z punktu widzenia krajowego.Prawie we wszystkich dziedzinach życia  gospodarczego społecznego, intelektualnego zawsze toczymy walke o region który jest ostatni i prawie zawsze wygrywany tą rywalizację.Nasi partnerzy się zmieniaja ale my trwamy i gotowi do walki o ostatnie miejsceSukcem jest jak jesteśmy przedostatni i wtedy prawdziwa feta,konferencje,medale i odznaczenia,lista zasłużonych itd.Ale to sie zdarza rzadko.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Nick - niezalogowany 2020-03-13 20:35:08

    Już dawno PIS powinno się postarać aby odwołać prezydenta Przemyśla który nie ma pojęcia o zarządzaniu miastem. Oprócz znajomych i koleśi którzy dzięki nie mu mają pracę uważa za nic. Nikomu nie chce pomóc, brak z jego strony zainteresowania problemami zwykłych obywateli. Brak jest u niego jest wykształcenia i serca. Jak on zarządza to każdy by potrafi siedząc na stołku i nic nie robiąc bierze za to pieniądze. Najgorszy prezydent, czas najwyższy go odwołać, nie zasługuje aby być prezydentem. Jego koledzy i koleżanki są obsadzani na stołkach w urzędzie miasta i w innych podmiotach związanych z miastem. Ustąp sam prezydencie, oszczędz dalszego wstydu miastu. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Twój nick - niezalogowany 2020-03-13 20:41:54

    Ty w Przemyślu mieszkasz czy Ci się tylko wydaje?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama