Czy Wojciech Bakun jest obrażony na PiS, czy może to partia rządząca rzuca prezydentowi Przemyśla kłody pod nogi w odwecie za przegrane wybory samorządowe?
Komentarze sugerujące jedną i drugą teorię można usłyszeć na ulicach miasta i przeczytać w internecie. Zwolennicy i przeciwnicy prezydenta mają argumenty na poparcie swoich przekonań. PiS nie tylko rządzi w Polsce i województwie, ale jego przemyscy przedstawiciele pełnią w strukturach czołowe role. W Przemyślu natomiast radni tej opcji są w opozycji, a relacje z prezydentem mają szorstkie.
Na początku kadencji prezydent stwierdził w mediach społecznościowych, że wolałby żyć o chlebie i wodzie, niż przystąpić do PiS-u. Takie słowa nie mogły[paywall] być dobrze odebrane w tej partii. Niedługo potem o „zemście na prezydencie” zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku zagrożona była organizacja festiwalu rowerowego Bike Town. Powodem było przyznanie przez ministerstwo sportu dotacji w wysokości 10 tys. zł, a nie 100 tys., jak bywało w latach wcześniejszych. Wprawdzie organizatorem była Fundacja Azymut, ale odpowiedzialność za brak festiwalu niechętni prezydentowi zrzuciliby na niego. Ostatecznie festiwal zorganizowano, a W. Bakun zauważa, że udało się to dzięki wspólnym siłom miasta, sponsorów, ale i urzędu marszałkowskiego.
Czy W. Bakun jest obrażony na PiS i chce udowodnić, że da sobie radę bez wsparcia partii rządzącej? Na to pytanie prezydent nie odpowiedział wprost, ale w korespondencji z nami o PiS-ie źle się nie wypowiadał.
Z kolei wicemarszałek województwa, przemyślanin Piotr Pilch kategorycznie zaprzecza niechęci PiS-u do prezydenta Przemyśla. – Takie opinie nie są podparte żadnymi dowodami. Ja nie znam przykładu przeszkadzania, mogę natomiast wymienić wiele potwierdzających pomoc. Przecież remont dróg na Malhowice i Medykę, budowa sądu to inwestycje, z których będą korzystać mieszkańcy Przemyśla – mówi.
Zapytaliśmy, czy obecne władze miejskie zabiegają o współpracę z urzędem marszałkowskim i czy składają wnioski o dofinansowanie? Wojciech Bakun: – Współpracujemy tak z urzędem marszałkowskim, jak i wojewódzkim. Z urzędem marszałkowskim współdziałamy przy okazji wspólnie realizowanych projektów, wśród których są m.in.: rozbudowa podziemnej trasy turystycznej, projekt ekologiczny Przemyśl, czy kończąca się właśnie inwestycja Inkubatora Przedsiębiorczości. Jesteśmy członkiem Stowarzyszenia Samorządów Województwa Podkarpackiego prowadzonego przez marszałka Ortyla. Bierzemy udział we wszystkich konsultacjach prowadzonych przez urząd marszałkowski. Regularnie spotykam się z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego panem Piotrem Pilchem. I również kiedy zachodzi taka potrzeba, to pan Pilch kontaktuje się ze mną – odpowiada prezydent.
Nieco inaczej przedstawia sprawę wicemarszałek. – Jest dużo projektów realizowanych i do miasta trafi setki milionów złotych, ale powiem szczerze: zostały one zaplanowane jeszcze z poprzednią władzą, czyli prezydentem Chomą i wiceprezydentem Hamryszczakiem, bo on za te inwestycje odpowiadał. Nie wiem, czy przez ostatni rok zostały złożone jakieś nowe wnioski i projekty, ale z tego, co do mnie dociera, chyba nie. Oczywiście władze się tłumaczą, że nie mają środków. Nie ma jednak rozmów, kontakty z urzędem marszałkowskim są słabe – twierdzi P. Pilch. – Mówię to z przykrością, bo sprawy przemyskie leżą mi na sercu – dodaje.
Wicemarszałek zaznacza, że dotacje otrzymuje się nie za spotkania, tyko za dobrze napisane projekty, jednak wskazuje, że wielu wójtów i burmistrzów przyjeżdża do Rzeszowa nawet co tydzień, żeby szukać pieniędzy i dopasowywać projekty do potrzeb gminy. Są to także włodarze z powiatu przemyskiego, ale nie ma wśród nich prezydenta Przemyśla.
P. Pilch podkreśla, że urząd „nie blokuje wniosków” i pieniądze dostają samorządy, w których burmistrzowie, czy wójtowie nie są związani z PiS-em. Według niego o zawiści mowy być nie może.
Za kadencji W. Bakuna Przemyśl złożył projekt o dofinansowanie remontu ulicy Bielskiego, w planie jest tez pozyskanie funduszy na dokończenie remontu ul. Wysockiego. – Jeśli tylko będziemy mieć pieniądze na wkład własny, będziemy też aplikować o kolejne środki, które chcielibyśmy przeznaczyć na inne, bardzo ważne dla miasta inwestycje – dodaje prezydent.
P. Pilch skrytykował władze miasta za to, że rok temu wystąpiły ze stowarzyszenia Euroregion Karpacki, a w projekcie „Brama Przemyska” nie ma Przemyśla. Jego zdaniem był to błąd, ponieważ to porozumienie ma pomóc samorządom w zdobywaniu środków zewnętrznych.
Decyzja o wystąpieniu ze stowarzyszenia zapadła rok temu. Miasto należało do niego od 2010 r. W tym czasie – jak mówi W. Bakun – nasze miasto uczestniczyło w 4 projektach (ostatni raz w 2015 r.). W tym czasie wpłaciło w sumie ponad 230 tys. zł składek.
– Z dotychczasowej przynależności do Stowarzyszenia, poza realizacją wspomnianych projektów, mimo niemałych jak na Przemyśl przekazanych środków finansowych, nie odnieśliśmy żadnych wymiernych korzyści, które miałyby wpływ na zwiększenie możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków pomocowych – wyjaśnia W. Bakun.
P. Pilch nie zgadza się z opiniami, że odbywające się w Kraisczynie konferencje „Europa Karpat” nie przynoszą żadnego efektu. – Gdyby nie te konferencje i nagłaśnianie sprawy Via Carpatii, której idea tutaj praktycznie została zbudowana, ten projekt pewnie by nie powstał. A z tej drogi Przemyśl też będzie korzystał, bo wystarczy 25 minut autostradą i będziemy na Via Carpatii. To jest projekt, który na pewno będzie oddziaływał na całe województwo i na nasz region – mówi.
Via Carpatia to międzynarodowa droga, łącząca Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. W Polsce jej trasa ma biec drogami szybkiego ruchu od Barwinka na granicy ze Słowacją, przez Rzeszów i Lublin na północ kraju do Ełku, Suwałk i w końcu do granicy z Litwą w Budzisku. Jej budowa odbywa się etapami.
– Poza tym jest rzecz bardzo prozaiczna: uczestnicy tej konferencji mieszkają w naszych hotelach, tutaj korzystają z restauracji. To są dziesiątki tysięcy złotych. Wiele osób mówi, że przyjedzie tu ponownie na urlop. Na pewno inne miasta chciałyby mieć taką promocję – twierdzi wicemarszałek.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Rządy PiS w regionie są widoczne prawie na każdym kroku patrząc z punktu widzenia krajowego.Prawie we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego społecznego, intelektualnego zawsze toczymy walke o region który jest ostatni i prawie zawsze wygrywany tą rywalizację.Nasi partnerzy się zmieniaja ale my trwamy i gotowi do walki o ostatnie miejsceSukcem jest jak jesteśmy przedostatni i wtedy prawdziwa feta,konferencje,medale i odznaczenia,lista zasłużonych itd.Ale to sie zdarza rzadko.
Już dawno PIS powinno się postarać aby odwołać prezydenta Przemyśla który nie ma pojęcia o zarządzaniu miastem. Oprócz znajomych i koleśi którzy dzięki nie mu mają pracę uważa za nic. Nikomu nie chce pomóc, brak z jego strony zainteresowania problemami zwykłych obywateli. Brak jest u niego jest wykształcenia i serca. Jak on zarządza to każdy by potrafi siedząc na stołku i nic nie robiąc bierze za to pieniądze. Najgorszy prezydent, czas najwyższy go odwołać, nie zasługuje aby być prezydentem. Jego koledzy i koleżanki są obsadzani na stołkach w urzędzie miasta i w innych podmiotach związanych z miastem. Ustąp sam prezydencie, oszczędz dalszego wstydu miastu.
Ty w Przemyślu mieszkasz czy Ci się tylko wydaje?
Pan Choma był może lepszy? Tyle lat rządził przemyślem i jaki skutek? Marny. Przemyśl popadł w ruinę, był mega zaniedbany przez władze. Takie są fakty. Pan Bakun ma jeszcze pole do popisu, wierzę w bardzo że chociaż trochę odbije od dna to miasto. Jeśli chodzi o kwestie stołków dla znajomych każdy to robi nie co ukrywać Pan Choma też to robił.
Kolego właśnie opisałeś ostatnie cztery lata jak rządził Pan Choma razem z PiS i swoją Regią.
Na tej wojence tracą mieszkańcy Przemyśla i Miasto. Nie jestem z Przemyśla ale jest to moje miasto , z którym życie mnie związało przez 31 lat więc mam prawo się domagać odpuszczenia jednej i drugiej stronie dla dobra tego pięknego królewskiego miasta. Panie Prezydencie bądź Pan ponad podziałami- jak Pan obiecywał, niech Pan nie eksperymentuje na żywym organizmie- to Miasto na to zasługuje. , PIS- ie działajcie dla dobra miasta, Nie dla słupków .
O TW Krzysztofie lepiej już zamilczmy !!! To miasto jeszcze długie lata nie będzie mogło się pozbierać po jego wynaturzonych, psycho - patologicznych, ekstrawaganckich wybrykach i ekscesach. A teraz, w sumie, na dobrą sprawę, nie wiemy czym ''pachnie'' ten Bakun ?!? Już są np. zagrożone ostatnie tereny zielone w mieście, czy też całe ekosystemy !!! DRZEWA W MIEŚCIE. PO CO DRZEWA W MIEŚCIE? - EKOLOGIA.PLSTRAORZECZE NALEŻY OCHRONIĆ - DZIKIEZYCIE.PL
Pisory nigdy nie wybacza ze tu w Przemyslu dostali lomot ! mimo ze byli tu przed wyborami wszyscy najlepsi z Kaczorem na czele !!
Hi, I'm Mr. Spencer Wilson, a legitimate and reliable lender. I grant loans on clear and easy to understand terms at 2%. I grant business, personal, student, car and bills loans. If you need a loan, contact me directly: spencerloan.usa@gmail.com or Add me on Whatsapp: +18153830444
Hi, I'm Mr. Spencer Wilson, a legitimate and reliable lender. I grant loans on clear and easy to understand terms at 2%. I grant business, personal, student, car and bills loans. If you need a loan, contact me directly: spencerloan.usa@gmail.com or Add me on Whatsapp: +18153830444
Tu nie ma co pomagać. Ani pieniędzy ani bankomatów.
Jedni dopuszczają się wynaturzeń a inni mają obsesję na punkcie zieleni, a zwłaszcza drzew. Trudno się temu dziwić, jak jakiś cymbał widzi w roślinach duszę, ale nic nie mówi, że wtranżala inne rośliny aż miło. Kiedyś to się podrzucało skanowane bzdury, wycinało na fotkach oczy tym, którzy mieli cokolwiek wspólnego z zielenią i zamieszczało na ścianach sklepów, a dziś pisze na forach.
Pilch to takie samo popychadło pisowskie jak każdy ich działacz, oni nie mają swojego zdania ani tymbardziej rozumu a podlegają Jarkowi, i jak dla mnie Prezydent obiera swój kierunek aby nie być zależnym od takich jak ten z prawej.. Zresztą zdjęcie oddaje wszystko, Pilch grzmi a Bakun śmieje mu się w twarz..
P.iS to dokładnie tak jak ruscy gdzie się pokażą to sieją jedynie zniszczenie i po sobie zostawiają tylko gnój.Ale dobrze ktos mówi ,ze to neobolszewia i z tym sie chyba zgodze.T.am gdzie rządzi PiS od dłuszczego okresu czasu to tylko zacofanie.Zamiast iść do przodu to cofają i to bardzo szybko te regiony do tyłu.T.ak jest w lubelskim,mazurskim białostockim i dalej to się rozlewa jak gnojówa.
PiS to najgorsze wydanie PZPR. To partia z tym małym nienawistnym człowieczkiem, który wszystko chciałby zniszczyć, skłócić i zaorać.
Oczywiście,że Pan Choma był lepszym prezydentem proszę nie obrażać ludzi z wykształceniem i wiedzą porównując do obecnego niby gospodarza.
Zrób użytek z tego czasem co nosisz na szyji zanim coś napiszesz człowieku Soku z Buraka.
Ty to jesteś chyba tzw"obywatelem RP ' . Oni z natury są wrogo nastawieni do legalnie wybranych władz. was powinno się nazywać UBwatelami PRL-u
Tak jak miasto buduje most na ul Rzecznej 40 lat
Rządy PiS w regionie są widoczne prawie na każdym kroku patrząc z punktu widzenia krajowego.Prawie we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego społecznego, intelektualnego zawsze toczymy walke o region który jest ostatni i prawie zawsze wygrywany tą rywalizację.Nasi partnerzy się zmieniaja ale my trwamy i gotowi do walki o ostatnie miejsceSukcem jest jak jesteśmy przedostatni i wtedy prawdziwa feta,konferencje,medale i odznaczenia,lista zasłużonych itd.Ale to sie zdarza rzadko.
Już dawno PIS powinno się postarać aby odwołać prezydenta Przemyśla który nie ma pojęcia o zarządzaniu miastem. Oprócz znajomych i koleśi którzy dzięki nie mu mają pracę uważa za nic. Nikomu nie chce pomóc, brak z jego strony zainteresowania problemami zwykłych obywateli. Brak jest u niego jest wykształcenia i serca. Jak on zarządza to każdy by potrafi siedząc na stołku i nic nie robiąc bierze za to pieniądze. Najgorszy prezydent, czas najwyższy go odwołać, nie zasługuje aby być prezydentem. Jego koledzy i koleżanki są obsadzani na stołkach w urzędzie miasta i w innych podmiotach związanych z miastem. Ustąp sam prezydencie, oszczędz dalszego wstydu miastu.
Ty w Przemyślu mieszkasz czy Ci się tylko wydaje?