Reklama

Po dużych inwestycjach czas na mniejsze

08/02/2016 18:20

W najbliższych miesiącach bieżącego roku, ale także w przyszłych latach przemyślanie nie powinni spodziewać się dużych inwestycji na miarę obwodnicy, czy nowego mostu. Powód? Unia Europejska przykręca Polsce "kurek z pieniędzmi". Władze miasta – według ich zapewnień – nie spoczną jednak na laurach. Skupią się na realizacji mniejszych, ale równie ważnych zadań, których potrzebę sygnalizują mieszkańcy poszczególnych dzielnic.

W trakcie piątkowej, 5 bm. konferencji prasowej w magistracie prezydent Robert Choma i jego zastępca Grzegorz Hayder nie ukrywali, że przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w mieście udało się dużo zrobić. Dzięki niej w 2015 roku zakończono[paywall] niespełna 4-kilometrową drugą część wschodniej obwodnicy Przemyśla, która połączyła drogę krajową nr 28 z drogą wojewódzką nr 885. Wybudowano ścieżki rowerowe ze spinającą je kładką pieszo-rowerą na Sanie. Wśród inwestycji zrealizowanych w poprzednim roku prezydent wymienił także: wodny plac zabaw przy ulicy Sanockiej, rozbudowę ulic: Buszkowickiej i Rogozińskiego (wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, poszerzenie jezdni, przebudowa i budowa chodników, budowa zatok autobusowych oraz kanalizacji deszczowej). Modernizacja kortów tenisowych (korty nr 1 i 2), wykonanie projektu budowlanego zadaszenia kortów nr 3 i 4 wraz z zapleczem technicznych i socjalnym to również jedno z ważnych zadań doprowadzonych do pomyślnego finału.

Głosy mieszkańców

Na liście pozostałych, ubiegłorocznych przedsięwzięć znalazły się m.in. przebudowa alejek na cmentarzach komunalnych, ukształtowanie miejsc pod pochówki na nekropolii przy ulicy Bolesława Śmiałego, opracowanie projektu budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4, oddanie do użytku podziemnej trasy turystycznej. W ramach budżetu obywatelskiego 2015 (projekty zgłoszone przez mieszkańców, które w głosowaniu zyskały ich największe poparcie) zrobiono: boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 1, szkolny plac zabaw z siłownią na świeżym powietrzu przy Zespole Szkół im. Orląt Lwowskich, plac zabaw przy Przedszkolu nr 16, przebudowano byłą kotłownię na salę gimnastyki korekcyjnej w SOSW nr 1, poprawiono warunki edukacyjne dzieci i młodzieży niesłyszącej w SOSW nr 2, zmodernizowano krytą pływalnię.

Reklama

Trzeba przenieść schronisko

Wśród ważnych inwestycji na rok 2016 prezydent Choma wymienił: adaptację budynków przy ulicy Tarnawskiego 13 i 15 na lokalne komunalne (utworzonych zostanie 26 lokali od powierzchni od 27 do 79 metrów kw.), rozbudowę stadionu lekkoatletycznego Juvenia (budowa budynku garażowo-magazynowego i zaplecza szatniowo-sanitarnego), przebudowę skrzyżowania ulicy Krakowskiej z ulicami: Jana III Sobieskiego, Armii Krajowej i ppłk Gurbiela (rejon stacji paliw Orlen). Pozostałe planowane na najbliższe miesiące zadania: rozbudowa ulicy Tatarskiej, przebudowa ulicy Skorupki, budowa zatoki autobusowej przy ulicy Glazera, termomodernizacja budynków oświatowych (SP nr 11, SOSW nr 2), budowa zbiornika retencyjnego przy potoku Sielec, przebudowa alejek cmentarnych. W 2016 roku władze miasta chcą także opracować dokumentację projektową-kosztorysową basenów przy ulicy Sanockiej oraz identyczną, ale związaną z budową schroniska dla zwierząt. Obecnie działające prowadzone przez samorząd funkcjonuje w Orzechowcach w gminie Żurawica. Zdaniem Chomy należy umieścić je w granicach administracyjnych miasta. Wstępną lokalizację dla placówki przewidziano przy ulicy Fabrycznej (boczna ulicy Słowackiego).

Rekreacja na Kmieciach

Wraz z nadejściem wiosny powinna rozpocząć się realizacja 5 zadań z budżetu obywatelskiego 2016, czyli: unowocześnienie bazy Przedszkola nr 2, budowa wielofunkcyjnego boiska przy SOSW nr 1, budowa parku rekreacyjno-sportowego na osiedlu Kmiecie i boiska do koszykówki, piłki ręcznej oraz mini piłki nożnej przy ulicy Focha. Wśród nich ujęto też rozbudowę wielopokoleniowego parku wypoczynku, sportu i rekreacji przy ulicy Bohaterów Getta (powstanie asfaltowa pętla, przeszkody dla "rolkowców", oświetlenie, stojaki dla rowerów). Wartość każdej z wymienionych inwestycji to ok. 300 tysięcy złotych.

Reklama

 


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    dd - niezalogowany 2016-02-08 19:17:08

    Teraz Unia zamknie na pewno kase za takie głosowanie,a swoja droga skoro były DUŻE inwestycje,to strach sie bac jak wygladaja małe

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    gośc - niezalogowany 2016-02-08 20:19:38

    no to teraz siedem lat zaciśniętej doopy panie choma!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ludzik - niezalogowany 2016-02-08 21:18:49

    ale jaja! Jak ci ludzie robią z mieszkańców Przemyśla idiotów. Kurek zakręcony z UE? A może słyszeliście o perspektywie 2014-2020? Zamiast uganiać się za szatami biskupów, trzeba było mieć pomysł na rozwój miasta.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama