W najbliższych miesiącach bieżącego roku, ale także w przyszłych latach przemyślanie nie powinni spodziewać się dużych inwestycji na miarę obwodnicy, czy nowego mostu. Powód? Unia Europejska przykręca Polsce "kurek z pieniędzmi". Władze miasta – według ich zapewnień – nie spoczną jednak na laurach. Skupią się na realizacji mniejszych, ale równie ważnych zadań, których potrzebę sygnalizują mieszkańcy poszczególnych dzielnic.
W trakcie piątkowej, 5 bm. konferencji prasowej w magistracie prezydent Robert Choma i jego zastępca Grzegorz Hayder nie ukrywali, że przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w mieście udało się dużo zrobić. Dzięki niej w 2015 roku zakończono[paywall] niespełna 4-kilometrową drugą część wschodniej obwodnicy Przemyśla, która połączyła drogę krajową nr 28 z drogą wojewódzką nr 885. Wybudowano ścieżki rowerowe ze spinającą je kładką pieszo-rowerą na Sanie. Wśród inwestycji zrealizowanych w poprzednim roku prezydent wymienił także: wodny plac zabaw przy ulicy Sanockiej, rozbudowę ulic: Buszkowickiej i Rogozińskiego (wzmocnienie konstrukcji nawierzchni, poszerzenie jezdni, przebudowa i budowa chodników, budowa zatok autobusowych oraz kanalizacji deszczowej). Modernizacja kortów tenisowych (korty nr 1 i 2), wykonanie projektu budowlanego zadaszenia kortów nr 3 i 4 wraz z zapleczem technicznych i socjalnym to również jedno z ważnych zadań doprowadzonych do pomyślnego finału.
Na liście pozostałych, ubiegłorocznych przedsięwzięć znalazły się m.in. przebudowa alejek na cmentarzach komunalnych, ukształtowanie miejsc pod pochówki na nekropolii przy ulicy Bolesława Śmiałego, opracowanie projektu budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4, oddanie do użytku podziemnej trasy turystycznej. W ramach budżetu obywatelskiego 2015 (projekty zgłoszone przez mieszkańców, które w głosowaniu zyskały ich największe poparcie) zrobiono: boisko wielofunkcyjne przy Szkole Podstawowej nr 1, szkolny plac zabaw z siłownią na świeżym powietrzu przy Zespole Szkół im. Orląt Lwowskich, plac zabaw przy Przedszkolu nr 16, przebudowano byłą kotłownię na salę gimnastyki korekcyjnej w SOSW nr 1, poprawiono warunki edukacyjne dzieci i młodzieży niesłyszącej w SOSW nr 2, zmodernizowano krytą pływalnię.
Wśród ważnych inwestycji na rok 2016 prezydent Choma wymienił: adaptację budynków przy ulicy Tarnawskiego 13 i 15 na lokalne komunalne (utworzonych zostanie 26 lokali od powierzchni od 27 do 79 metrów kw.), rozbudowę stadionu lekkoatletycznego Juvenia (budowa budynku garażowo-magazynowego i zaplecza szatniowo-sanitarnego), przebudowę skrzyżowania ulicy Krakowskiej z ulicami: Jana III Sobieskiego, Armii Krajowej i ppłk Gurbiela (rejon stacji paliw Orlen). Pozostałe planowane na najbliższe miesiące zadania: rozbudowa ulicy Tatarskiej, przebudowa ulicy Skorupki, budowa zatoki autobusowej przy ulicy Glazera, termomodernizacja budynków oświatowych (SP nr 11, SOSW nr 2), budowa zbiornika retencyjnego przy potoku Sielec, przebudowa alejek cmentarnych. W 2016 roku władze miasta chcą także opracować dokumentację projektową-kosztorysową basenów przy ulicy Sanockiej oraz identyczną, ale związaną z budową schroniska dla zwierząt. Obecnie działające prowadzone przez samorząd funkcjonuje w Orzechowcach w gminie Żurawica. Zdaniem Chomy należy umieścić je w granicach administracyjnych miasta. Wstępną lokalizację dla placówki przewidziano przy ulicy Fabrycznej (boczna ulicy Słowackiego).
Wraz z nadejściem wiosny powinna rozpocząć się realizacja 5 zadań z budżetu obywatelskiego 2016, czyli: unowocześnienie bazy Przedszkola nr 2, budowa wielofunkcyjnego boiska przy SOSW nr 1, budowa parku rekreacyjno-sportowego na osiedlu Kmiecie i boiska do koszykówki, piłki ręcznej oraz mini piłki nożnej przy ulicy Focha. Wśród nich ujęto też rozbudowę wielopokoleniowego parku wypoczynku, sportu i rekreacji przy ulicy Bohaterów Getta (powstanie asfaltowa pętla, przeszkody dla "rolkowców", oświetlenie, stojaki dla rowerów). Wartość każdej z wymienionych inwestycji to ok. 300 tysięcy złotych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Teraz Unia zamknie na pewno kase za takie głosowanie,a swoja droga skoro były DUŻE inwestycje,to strach sie bac jak wygladaja małe
no to teraz siedem lat zaciśniętej doopy panie choma!
ale jaja! Jak ci ludzie robią z mieszkańców Przemyśla idiotów. Kurek zakręcony z UE? A może słyszeliście o perspektywie 2014-2020? Zamiast uganiać się za szatami biskupów, trzeba było mieć pomysł na rozwój miasta.
Ciekawe czy miasto ma w ogóle pieniądze na te tzw, małe inwestycje, bo w tym mieście jest dużo do zrobienia.
co za głupie tłumaczenie, kasa pusta - zadłużona, brak środków na "udział władny", oto przyczyny braku inwestycji w przyszłości
Zlikwidować Straż Miejską i Rade Miasta i już będą pieniążki na zasiłki na drogi. Ale tak szczerze my nie mamy dobrego gospodarza miasto się nie rozwija mostów przybywa a bezrobocie jakie jest takie jest już widać ze pomału miasto wykupuje sąsiad z wschodniej granicy.
panie homa pan już w tym mieście nic nie zrobisz , bo siedzisz na stołku i myślisz tylko o swoim tyłku !!! rusz to dupsko i zobacz co tu się dzieje . inwestycje śmiech na sali, kolejny stacja diagnostyki w takim miejscu jak plac św. Floriana to bur...el .
NP kanalizacja burzowa na Zasaniu obiecywana już od 10 lat
Niedorobiony stok , zniszczony Czuwaj , niedorobiony bazar , obiecywany od 15 lat Aqapark itd , itp aby do następnych wyborów aha i jeszcze wyremontowana Mickiewicza i Dworskiego , które miały być zrobione do Eurokoko .
UE "zamyka" kasę? A jak była"otwarta" to co panie Choma zrobił pan z kumplami? Nikomu nie potrzebną obwodnicę? Musi się pan co rusz kompromitować i wykazywać swą nieudolność. A zresztą................
Przed wyborami było obiecywanych przynajmniej 4 inwestorów w strefie ekonomicznej! Gdzie są nowe zakłady, gdzie nowi inwestorzy, gidzie nowe miejsca pracy, gdzie poprawa sytuacji materialnej mieszkańców miasta i okolic? Należy zająć się przede wszystkim zmniejszeniem bezrobocia, które jest w Przemyślu najwyższe w regionie!! Jak ludzie nie maja pieniędzy i pracy to wyjeżdżają z miasta bo nie stać ich na normalne funkcjonowanie! Inne inwestycje są potrzebne ale dlaczego tak usilnie "prezydent" nie chce się zająć pozyskaniem inwestorów dających prace? ILE Z TYCH STEK MILIONÓW ZAINWESTOWANYCH W MIEŚCIE DAŁO MIEJSCA PRACY DLA MIESZKAŃCÓW!!! ???
Miasto zadłużone przez "prezydenta" do granic milkliwości! Nie ma pieniędzy na tzw wkład własny, który jest wymagany przy pozyskiwaniu kasy w UE! Więc nie będzie inwestowania z pieniędzy unijnych! UE nie zamyka kurka z kasą tylko chomik nie chce powiedzieć, że w mieście przez jego winę właśnie nie ma już na nic pieniędzy, a bez wkładu własnego nie dostaniemy kasy z UE, ale łgał od zawsze i będzie to dalej robił!
napiszcie ze klechom sie kascioly sypia to CHOMA da bo znajdzie haha. burdel na kółkach. !!!
Unia kasy nie chce już dać , buu,, buuau buuuuu buuu
Miasto wykupują sąsiedzi zza miedzy ukrainskiej, o to chodzi patrioci !!!!!!!!!!!!!!! z UM
Teraz Unia zamknie na pewno kase za takie głosowanie,a swoja droga skoro były DUŻE inwestycje,to strach sie bac jak wygladaja małe
no to teraz siedem lat zaciśniętej doopy panie choma!
ale jaja! Jak ci ludzie robią z mieszkańców Przemyśla idiotów. Kurek zakręcony z UE? A może słyszeliście o perspektywie 2014-2020? Zamiast uganiać się za szatami biskupów, trzeba było mieć pomysł na rozwój miasta.