Po zakończeniu sezonu narzędzia i urządzenia wykorzystywane do prac w ogrodzie należy dobrze oczyścić i przenieść do pomieszczenia, w którym przechowamy je przez zimę. Wszystkie należy odpowiednio zabezpieczyć, aby dobrze służyły nam w kolejnych latach.
Jak to zrobić?
• Szpadle, łopaty, motyki, grabie, widły należy oczyścić z ziemi (np. myjką ciśnieniową lub drucianą szczotką), umyć wodą z detergentem i przetrzeć spirytusem lub denaturatem. Ostatni krok pomoże pozbyć się zarodników grzybów, nicieni i bakterii chorobotwórczych. Miejsca połączeń ruchomych części narzędzi ogrodowych warto posmarować preparatem do konserwacji., natomiast powierzchnie metalowe zabezpieczyć przed korozją (np. przecierając je szmatką nasączoną olejem).
• Sekatory, nożyce do trawy i żywopłotów, piłki do cięcia drewna po oczyszczeniu i osuszeniu dobrze jest przetrzeć denaturatem. Jeśli pozostały na nich resztki żywicy, można użyć rozpuszczalnika. Ruchome części tnące należy naostrzyć i naoliwić.
• Kosiarki i podkaszarki elektryczne trzeba oczyścić z resztek trawy i ziemi. Noże wyczyścić, naostrzyć i pokryć środkiem konserwującym. Kosiarki spalinowe mogą potrzebować wymiany świec i filtra powietrza oraz konserwacji cylindrów silnika (wystarczy odkręcić świece, wstrzyknąć olej silnikowy i ponownie wkręcić świece – wiosną po pierwszym uruchomieniu kosiarki olej się wypali). W razie widocznych uszkodzeń najlepiej oddać maszynę do serwisu.
• Z opryskiwaczy usuwamy resztki cieczy, które w trakcie zimowych miesięcy mogłyby wyschnąć i zapchać dyszę rozpylającą. Wnętrze pojemników trzeba umyć, a następnie przez kilkadziesiąt sekund rozpylać wodę, aby dokładnie oczyściła dyszę.
• Donice i inne pojemniki, w których były uprawiane rośliny sezonowe, trzeba opróżnić z ziemi, oczyścić szczotką i opłukać w wodzie z dodatkiem detergentu. Żeby pozbyć się chorobotwórczych mikrobów, można na chwilę zanurzyć donice we wrzątku.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze