Do 23 kwietnia w Galerii „Magnez” można zwiedzać wystawę „Ślady twórczości Stanisława Wincentego Pelca”, która została przygotowana z okazji 111. rocznicy urodzin artysty.
Stanisław Wincenty Pelc trwale zapisał się na kartach przeworskiej historii, pozostawiając po sobie ślad m.in. w postaci pomników, rysunków przedstawiających miasto czy 12-zwrotkowego hymnu PTTK, napisanego na[paywall] okoliczność powstania tutejszego oddziału.
Pamięć o nim została wskrzeszona dzięki wydanemu przez jego syna Henryka okolicznościowemu folderowi przedstawiającemu życie i twórczość ojca. Aby mieszkańcy miasta i okolic mogli dokładniej zapoznać się z niektórymi dziełami Stanisława Wincentego Pelca, zostały one wystawione w Galegrii „Magnez”. Podczas uroczystego otwarcia, które odbyło się 10 marca, syn Henryk opowiedział o eksponatach, przywołując związane z nimi historie. Na wystawie można podziwiać m.in. rysunki i rzeźby, w tym te z wielbionego przez niego alabastru oraz narzędzia służące do ich wykonywania. W latach 30. XX w. przeworski artysta został zatrudniony jako rzeźbiarz w Żurawnie, w Fabryce Alabastru księżnej Heleny Czartoryskiej. Alabastrem był zauroczony aż do śmierci.
Do najbardziej znanych dzieł przeworskiego artysty i działacza należą m.in.: ponad ośmiotonowy kamienny kartusz na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie, pomnik poległych w czasie II wojny światowej pracowników Cukrowni Przeworsk, rekonstrukcja 7 marmurowych kominków w Sali Canaletta w Zamku Królewskim w Warszawie, aranżacje wnętrz w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie, alabastrowe ołtarze w kościołach na Helu, w Dębowcu i Zabierzowie, kolumny w Sali Tradycji Oręża Polskiego na Wawelu, kolumny i urny na prochy z pól bitewnych II wojny światowej, pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej w przeworskim parku, grota Matki Boskiej przy wejściu do klasztoru ojców Bernardynów.

fot.Barbara Chmura
Wystawę można zwiedzać do 23 kwietnia w Galerii „Magnez”.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze