W sobotę, 9 kwietnia, do bazyliki pw. Ducha Świętego w Przeworsku zjechali leśnicy z całego Podkarpacia, którzy wzięli udział w I Pielgrzymce Podkarpackich Leśników. W wydarzeniu uczestniczył również Wiceminister Ochrony Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.
Pielgrzymka Podkarpackich Leśników do Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku została zorganizowana po raz pierwszy. Uczestnicy spotkali się na mszy św., którą koncelebrowali duszpasterze leśników: ks. Franciszek Berak, ks. Ryszard Madej oraz ks. Tadeusz Gramatyka, który wygłosił kazanie. Do zebranych przesłał również słowo Krajowy Duszpasterz Leśników ks. Tadeusz Lityński. W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in.: Wiceminister Ochrony Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna oraz leśnicy z województwa podkarpackiego wraz z rodzinami.– To wy jesteście tą grupą zawodową, która pracuje na żywym organizmie, który stworzył Pan Bóg – podkreśliła Grażyna Zagrobelna. – Dzieło, które dzisiaj zaczynamy, będą kontynuować kolejne pokolenia, a my musimy wierzyć, że to, co robimy, robimy dobrze, nauczywszy się od tych, których już nie ma, którzy odeszli – mówiła.
Jedną z osób, o których wspomniała Grażyna Zagrobelna, był dyrektor RDLP w Krośnie Wojciech Szepieciński, który zmarł w lutym ub.r. Po mszy św. delegacja leśników udała się na jego grób na przeworskim cmentarzu.
– Minister profesor Jan Szyszko uważa, i bardzo słusznie, że Ministerstwo Ochrony Środowiska jest jednym z najważniejszych resortów, ponieważ skupia w sobie trzy podstawowe jednostki środowiskowe: geologię, wodę i lasy. W związku z tym spełnia ono bardzo ważną funkcję – zaznaczył wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski, który w swoim wystąpieniu mówił o tym, co obecnie dzieje się w Ministerstwie Ochrony Środowiska oraz o planowanej inwentaryzacji bioróżnorodności w całej Polsce leśnej.
Na uroczystość zaproszony był również Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Nie mógł przybyć do Przeworska, dlatego nagrał uczestnikom swoje pozdrowienie, które zostało wyświetlone podczas spotkania. – Zdaję sobie sprawę z faktu, że oto rodzi się nowa tradycja. I Pielgrzymka Podkarpacka Leśników rozpoczyna kolejne pielgrzymki coroczne, które oczywiście będą służyć przede wszystkim pewnej refleksji chrześcijańskiej, ale też integracji – mówił, pozdrawiając na zakończenie leśników tradycyjnym „Darz bór”.
Oprawę mszy św. zapewnił chór parafialny „Echo”, a poprzedził ją występ Natalii Cieślachowskiej – sopran oraz Jakuba Kołodzieja – tenor.
Inicjatorem pielgrzymki był ks. prałat Tadeusz Gramatyka, kustosz Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, który zorganizował to wydarzenie we współpracy z Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze