Reklama

Podkarpaccy leśnicy pielgrzymowali do sanktuarium

21/04/2016 11:33

W sobotę, 9 kwietnia, do bazyliki pw. Ducha Świętego w Przeworsku zjechali leśnicy z całego Podkarpacia, którzy wzięli udział w I Pielgrzymce Podkarpackich Leśników. W wydarzeniu uczestniczył również Wiceminister Ochrony Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.

Pielgrzymka Podkarpackich Leśników do Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku została zorganizowana po raz pierwszy. Uczestnicy spotkali się na mszy św., którą koncelebrowali duszpasterze leśników: ks. Franciszek Berak, ks. Ryszard Madej oraz ks. Tadeusz Gramatyka, który wygłosił kazanie. Do zebranych przesłał również słowo Krajowy Duszpasterz Leśników ks. Tadeusz Lityński. W sobotnich uroczystościach wzięli udział m.in.: Wiceminister Ochrony Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Grażyna Zagrobelna oraz leśnicy z województwa podkarpackiego wraz z rodzinami.

– To wy jesteście tą grupą zawodową, która pracuje na żywym organizmie, który stworzył Pan Bóg – podkreśliła Grażyna Zagrobelna. – Dzieło, które dzisiaj zaczynamy, będą kontynuować kolejne pokolenia, a my musimy wierzyć, że to, co robimy, robimy dobrze, nauczywszy się od tych, których już nie ma, którzy odeszli – mówiła.

Jedną z osób, o których wspomniała Grażyna Zagrobelna, był dyrektor RDLP w Krośnie Wojciech Szepieciński, który zmarł w lutym ub.r. Po mszy św. delegacja leśników udała się na jego grób na przeworskim cmentarzu.

Reklama

Darz bór

– Minister profesor Jan Szyszko uważa, i bardzo słusznie, że Ministerstwo Ochrony Środowiska jest jednym z  najważniejszych resortów, ponieważ skupia w sobie trzy podstawowe jednostki środowiskowe: geologię, wodę i lasy. W związku z tym spełnia ono bardzo ważną funkcję – zaznaczył wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski, który w swoim wystąpieniu mówił o tym, co obecnie dzieje się w Ministerstwie Ochrony Środowiska oraz o planowanej inwentaryzacji bioróżnorodności w całej Polsce leśnej.

Na uroczystość zaproszony był również Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Nie mógł przybyć do Przeworska, dlatego nagrał uczestnikom swoje pozdrowienie, które zostało wyświetlone podczas spotkania. – Zdaję sobie sprawę z faktu, że oto rodzi się nowa tradycja. I Pielgrzymka Podkarpacka Leśników rozpoczyna kolejne pielgrzymki coroczne, które oczywiście będą służyć przede wszystkim pewnej refleksji chrześcijańskiej, ale też integracji – mówił, pozdrawiając na zakończenie leśników tradycyjnym „Darz bór”.

Reklama

Oprawę mszy św. zapewnił chór parafialny „Echo”, a poprzedził ją występ Natalii Cieślachowskiej – sopran oraz  Jakuba Kołodzieja – tenor.

Inicjatorem pielgrzymki był ks. prałat Tadeusz Gramatyka, kustosz Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, który zorganizował to wydarzenie we współpracy z Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie.
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama
Najnowsze wiadomości