Reklama

Podkarpacie ma być bezpieczne. Sytuacja meteorologiczna w regionie na bieżąco monitorowana

– Obecnie mieszkańcy Podkarpacia są bezpieczni. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, służby są gotowe na każdą ewentualność – powiedziała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul podczas dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji meteorologicznej w regionie.

Wczoraj (12 września br.) odbyła się wideokonferencja szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z udziałem przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB oraz wojewodów. Dzisiaj (13 września br.) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, odbyło się posiedzenie z udziałem przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i samorządów, podczas którego została przeanalizowana gotowość służb i wydano odpowiednie rekomendacje.

Zalecenia dotyczą m.in.: wzmocnienia obsady stanowiskowej operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeglądu wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych oraz asortymentu magazynów powiatowych, monitorowania sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i przekazywania ostrzeżeń (np. poprzez ALERT RCB), bieżącego przepływu istotnych informacji związanych z bezpieczeństwem do WCZK w Rzeszowie i gotowości służb do reagowania w sytuacji zagrożenia.

Reklama

– IMGW nie wyklucza w najbliższych dniach lokalnych intensywnych opadów deszczu. W związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna i prognozy mogą ulec zmianie, apeluję do mieszańców o to, by śledzili bieżące komunikaty i stosowali się do zaleceń służb

– powiedziała T. Kubas-Hul.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w stałej gotowości

Jak zapewnił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Baran podkarpaccy strażacy są w ciągłej gotowości.

– Jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, dysponujemy specjalnymi modułami pompowymi, zostały również wydane polecania dotyczące dodatkowego przeglądu zasobów. Przygotowujemy się także na okoliczność wsparcia województw ościennych, jeżeli będzie taka potrzeba

Reklama

– powiedział.

O działaniach związanych z zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa mówił także zastępca komendanta wojewódzkiego policji podinsp. Piotr Stępka.

– W 21 powiatach wzmocniliśmy służby. Zostało także powołane centrum operacyjne, które koordynuje wszystkie działania z zakresu bezpieczeństwa. Jesteśmy po posiedzeniu Zespołu WZZK i będziemy realizować wszelkie zalecenia. Służymy wsparciem wszystkim służbom i inspekcjom

– zaznaczył.

Bieżące ostrzeżenia i komunikaty można śledzić na stronie IMGW i RCB.

 

O godzinie 13.26 IMGW wydało ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia dotyczące silnego deszczu z burzami.

Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

Reklama

Wysokość opadu:

  • od g. 20.00 dnia 13 września do g. 7.00 dnia 14 września wyniesie od 20 do 35 mm,
  • od g. 7 dnia 14 września do g. 7 dnia 15 września wyniesie od 40 do 60 mm,
  • od g. 7 dnia 15 września do g. 7 dnia 16 września wyniesie od 30 do 50 mm.
Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/09/2024 17:40
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama