– Obecnie mieszkańcy Podkarpacia są bezpieczni. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana, służby są gotowe na każdą ewentualność – powiedziała wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul podczas dzisiejszej konferencji prasowej dotyczącej sytuacji meteorologicznej w regionie.
Wczoraj (12 września br.) odbyła się wideokonferencja szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka i wiceministra Wiesława Leśniakiewicza z udziałem przedstawicieli Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowej Straży Pożarnej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – IMGW PIB oraz wojewodów. Dzisiaj (13 września br.) w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, odbyło się posiedzenie z udziałem przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i samorządów, podczas którego została przeanalizowana gotowość służb i wydano odpowiednie rekomendacje.
Zalecenia dotyczą m.in.: wzmocnienia obsady stanowiskowej operatorów numerów alarmowych w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przeglądu wojewódzkich magazynów przeciwpowodziowych oraz asortymentu magazynów powiatowych, monitorowania sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej i przekazywania ostrzeżeń (np. poprzez ALERT RCB), bieżącego przepływu istotnych informacji związanych z bezpieczeństwem do WCZK w Rzeszowie i gotowości służb do reagowania w sytuacji zagrożenia.
– IMGW nie wyklucza w najbliższych dniach lokalnych intensywnych opadów deszczu. W związku z tym, że sytuacja jest dynamiczna i prognozy mogą ulec zmianie, apeluję do mieszańców o to, by śledzili bieżące komunikaty i stosowali się do zaleceń służb
– powiedziała T. Kubas-Hul.
Jak zapewnił komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Baran podkarpaccy strażacy są w ciągłej gotowości.
– Jesteśmy wyposażeni w odpowiedni sprzęt, dysponujemy specjalnymi modułami pompowymi, zostały również wydane polecania dotyczące dodatkowego przeglądu zasobów. Przygotowujemy się także na okoliczność wsparcia województw ościennych, jeżeli będzie taka potrzeba
Reklama
– powiedział.
O działaniach związanych z zapewnieniem porządku i bezpieczeństwa mówił także zastępca komendanta wojewódzkiego policji podinsp. Piotr Stępka.
– W 21 powiatach wzmocniliśmy służby. Zostało także powołane centrum operacyjne, które koordynuje wszystkie działania z zakresu bezpieczeństwa. Jesteśmy po posiedzeniu Zespołu WZZK i będziemy realizować wszelkie zalecenia. Służymy wsparciem wszystkim służbom i inspekcjom
– zaznaczył.
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.
Wysokość opadu:
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze