Biskup Jan Ozga poświęcił w około 18-tysięcznym Abong-Mbang w Kamerunie wieżę ciśnień, ufundowaną przez mieszkańców Przeworska i innych miejscowości na Podkarpaciu. Koordynatorem kolejnej akcji na rzecz mieszkańców jednego z afrykańskich krajów był niezastąpiony Ryszard Łuczyk z Grupy Charytatywnej przy Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, radny miejski.
Dzięki rozpoczętej ponad 5 lat temu akcji „Studnia za makulaturę” w kilku afrykańskich krajach wybudowanych zostało już 14 studni. Ostatnia powstała w miejscowości Guinera w Czadzie. O niemal każdej otwartej informowaliśmy na naszych łamach. Jednak kolejna inicjatywa była – i to zarówno zdaniem zbierających, jak i adresatów zbiórki – największym wyzwaniem. Wieża ciśnień to wielometrowy budynek, na którego szczycie znajduje się zbiornik na wodę, służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu. Czasami także pokrywa chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych. W Polsce wieże ciśnień swego czasu zostały całkowicie wyparte przez hydrofory (a później przez pompy wodne). Niektóre opuszczone obiekty tego typu zostały zburzone, niektóre zaadaptowane na kawiarnie, restauracje czy wieże widokowe. Niestety, w biednych i pozbawionych dostępu do wody pitnej regionach Afryki to wciąż rarytas[paywall].
fot.ze zbiorów Ryszarda Łuczyka
Wieżę ciśnień w Abong-Mbangu w Kamerunie poświęcił biskup Jan Ozga, który święcenia kapłańskie przyjął w Przemyślu.
Kilka dni temu na adres e-mailowy R. Łuczyka przyszło wiele zdjęć z Abong-Mbang w Kamerunie. To tam trafiły pieniądze z kolejnej zbiórki makulatury. Tym razem miały być przeznaczone nie na 15. studnię, lecz na budowę wieży ciśnień. Udało się! – Jestem niezmierne szczęśliwy. To było największe wyzwanie ze wszystkich dotychczasowych – powiedział uradowany R. Łuczyk.
Podzielił się także treścią e-maila, którego otrzymał od franciszkanina ks. Jonasza Madeja. „Przesyłam zdjęcia z poświęcenia wieży ciśnień. Akt ten odbył się na zakończenie uroczystości związanych ze stuleciem objawień fatimskich. Parafia, na której znajduje się nasza misja, jest Matki Bożej Fatimskiej. Zaprosiliśmy na te uroczystości naszego księdza – biskupa Jana Ozgę, który podziękował wszystkim za tak szlachetny dar. Ta woda jest dla szkoły, parafii i dla całej miejscowej ludności. Co ciekawe, ksiądz biskup pochodzi z diecezji przemyskiej, uczęszczał do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Jeszcze raz cała tutejsza wspólnota pragnie podziękować za tak wielką pomoc dla nas. Dodam, że pańska prośba została spełniona – patronami tej wieży są polscy męczennicy Michał i Zbigniew. Pozdrawiamy i zapewniamy o modlitwie, szczególnie przed naszą Matką Bożą Fatimską zawsze o godzinie 18, kiedy jest odmawiany różaniec”.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wieża Ciśnień https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html
Wieża Ciśnień https://rybnik-moje-miasto.blogspot.com/2019/11/wieze-cisnien-w-rybniku.html