Ponad 300 osób z całego świata odwiedziło Przemyśl podczas Światowych Dni Młodzieży. – W tych dniach Przemyśl stał się piękną twarzą Polski. Owszem było wielkie doświadczenie spotkania w Krakowie, ale to, co młodzi wywiozą do swoich ojczyzn, to doświadczenie Przemyśla, gościnności, pięknych relacji, życzliwości i poczucia bezpieczeństwa – powiedział podczas konferencji prasowej w przemyskim magistracie ks. prałat Tadeusz Biały, jeden z głównych organizatorów ŚDM w Archidiecezji Przemyskiej.
Choć główne uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbywały się w Krakowie, to młodzież z całego świata trafiła do kilkuset diecezji w całej Polsce. Jedną z prężniejszych była Archidiecezja Przemyska. 3 sierpnia br. w przemyskim urzędzie miejskim odbyło się krótkie podsumowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej pojawili się, obok władz miasta, przedstawiciele organizatorów Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Przemyskiej, czyli ks. prałat Tadeusz Biały i ks. prałat Jan Mazurek, a także Komendant Miejski Policji mł. insp. Wojciech Kiełtyka oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal[paywall]. Spotkanie było przede wszystkim okazją do podziękowań, zarówno dla organizatorów, służb zapewniających bezpieczeństwo, jak i samych mieszkańców, którzy nie tylko bardzo ciepło przyjęli uczestników, ale i sami licznie wzięli udział w wydarzeniach zaplanowanych na lipcowe pięć dni w nadsańskim mieście.
Przemyska część ŚDM przebiegła nad wyraz spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów. Wśród zagranicznych gości, których w Archidiecezji Przemyskiej było ok. 700, a w samym Przemyślu 352 osoby, znaleźli się młodzi ludzie z całego świata. Najwięcej, bo aż 172 osoby, przybyły z Ziemi Świętej. 55 z Australii, 45 z Włoch, 38 z Malezji, 35 z Francji, 5 z Peru i 2 z Kanady.
ŚDM podsumowane zostały także w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się z przedstawicielami służb zaangażowanych w obsługę wspomnianych wydarzeń. Warto wspomnieć, że na Podkarpaciu w czasie trwania uroczystości funkcjonowało pięć centrów koordynacji ŚDM z siedzibami w: Rzeszowie, Przemyślu, Stalowej Woli, Mielcu i Lubaczowie, które zapewniały koordynację systemu zarządzania kryzysowego w granicach administracyjnych poszczególnych diecezji oraz wymianę informacji podczas trwania imprez masowych. Ponadto stanowiły one wsparcie dla diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Województwo podkarpackie w okresie poprzedzającym wizytę papieża Franciszka w Krakowie, gościło ponad 4 tys. młodych pielgrzymów z ponad 30 krajów z całego świata. – Położenie naszego województwa oraz zewnętrzna granica Schengen sprawiała, że obszar ten był ważnym węzłem tranzytowym i komunikacyjnym, szczególnie dla pielgrzymów z północno-wschodniej części Polski oraz ze wschodu Europy – powiedziała rzecznik prasowy PUW w Rzeszowie Małgorzata Waksmundzka-Szarek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Szef Związku Ukraińców w Polsce: Ukraińcy już przejmują rolę Żydów w międzywojniuhttp://niezlomni.com/szef-zwiazku-ukraincow-polsce-ukraincy-juz-przejmuja-role-zydow-miedzywojniu/
P. Piotr Tyma niech raczy zauważyć,że Związek Ukraińców w Polsce któremu szefuje funkcjonuje za pieniądze polskiego podatnika korzystacie z demokracji , wolności słowa i zgromadzeń ale wy jako mniejszość ukraińska posuwacie się do gloryfikowania zbrodniarzy z OUN-UPA na ziemiach polskich, wy jako goście chcecie narzucać swoje prawa u gospodarza a na to niestety nie ma zgody. P.Tyma niech raczy powiadomić całą Polskę jak jest traktowana mniejszość Polska i jej organizacje / o finansowaniu nie ma żadnej mowy / na Ukrainie konkretnie we Lwowie ile i co im wolno podaję link warto posłuchać http://wrealu24.pl/index.php/polityka/1224-maria-pyz-polacy-we-lwowie-traktowani-sa-jak-ludzie-drugiej-kategorii- Dlatego nie ujadaj pan ,nie kąsaj ręki która daje Ci posadę i karmi a jeżeli nie , to wypad na Ukrainę
tak należy traktować P.Tymę i Związek Ukraińców w Polsce jak oni traktują Polaków u siebie oto wdzięczność ukraińska za polską pomoc link : http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz%2Fukraincy-donosza-do-sbu-na-polska-dzialaczke-ze-lwowa , co ma do powiedzenia w tej sprawie ciemiężony w Polsce P.TYMA??
Polska działaczka i dziennikarka ze Lwowa Maria Pyż-Pakosz http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo… prawidłowy link do mojego pierwszego wpisu
Ile to nas kosztowało?
a ile z twojej kieszeni poszło no ile...
Szef Związku Ukraińców w Polsce: Ukraińcy już przejmują rolę Żydów w międzywojniuhttp://niezlomni.com/szef-zwiazku-ukraincow-polsce-ukraincy-juz-przejmuja-role-zydow-miedzywojniu/