Reklama

Podsumowanie ŚDM. Było fantastycznie!

Ponad 300 osób z całego świata odwiedziło Przemyśl podczas Światowych Dni Młodzieży. – W tych dniach Przemyśl stał się piękną twarzą Polski. Owszem było wielkie doświadczenie spotkania w Krakowie, ale to, co młodzi wywiozą do swoich ojczyzn, to doświadczenie Przemyśla, gościnności, pięknych relacji, życzliwości i poczucia bezpieczeństwa – powiedział podczas konferencji prasowej w przemyskim magistracie ks. prałat Tadeusz Biały, jeden z głównych organizatorów ŚDM w Archidiecezji Przemyskiej.

Choć główne uroczystości związane ze Światowymi Dniami Młodzieży z udziałem papieża Franciszka odbywały się w Krakowie, to młodzież z całego świata trafiła do kilkuset diecezji w całej Polsce. Jedną z prężniejszych była Archidiecezja Przemyska. 3 sierpnia br. w przemyskim urzędzie miejskim odbyło się krótkie podsumowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej pojawili się, obok władz miasta, przedstawiciele organizatorów Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Przemyskiej, czyli  ks. prałat Tadeusz Biały i ks. prałat Jan Mazurek, a także Komendant Miejski Policji mł. insp. Wojciech Kiełtyka oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal[paywall]. Spotkanie było przede wszystkim okazją do podziękowań, zarówno dla organizatorów, służb zapewniających bezpieczeństwo, jak i samych mieszkańców, którzy nie tylko bardzo ciepło przyjęli uczestników, ale i sami licznie wzięli udział w wydarzeniach zaplanowanych na lipcowe pięć dni w nadsańskim mieście.

Przemyska część ŚDM przebiegła nad wyraz spokojnie, nie doszło do żadnych incydentów. Wśród zagranicznych gości, których w Archidiecezji Przemyskiej było ok. 700, a w samym Przemyślu 352 osoby, znaleźli się młodzi ludzie z całego świata. Najwięcej, bo aż 172 osoby, przybyły z Ziemi Świętej. 55 z Australii, 45 z Włoch, 38 z Malezji, 35 z Francji, 5 z Peru i 2 z Kanady.

Reklama

Podsumowanie w Rzeszowie

ŚDM podsumowane zostały także w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart spotkała się z przedstawicielami służb zaangażowanych w obsługę wspomnianych wydarzeń. Warto wspomnieć, że na Podkarpaciu w czasie trwania uroczystości funkcjonowało pięć centrów koordynacji ŚDM z siedzibami w: Rzeszowie, Przemyślu, Stalowej Woli, Mielcu i Lubaczowie, które zapewniały koordynację systemu zarządzania kryzysowego w granicach administracyjnych poszczególnych diecezji oraz wymianę informacji podczas trwania imprez masowych. Ponadto stanowiły one wsparcie dla diecezjalnych koordynatorów ŚDM. Województwo podkarpackie w okresie poprzedzającym wizytę papieża Franciszka w Krakowie,  gościło ponad 4 tys. młodych pielgrzymów z ponad 30 krajów z całego świata. – Położenie naszego województwa oraz zewnętrzna granica Schengen sprawiała, że obszar ten był ważnym węzłem tranzytowym i komunikacyjnym, szczególnie dla pielgrzymów z północno-wschodniej części Polski oraz ze wschodu Europy – powiedziała rzecznik prasowy PUW w Rzeszowie Małgorzata Waksmundzka-Szarek.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Rok - niezalogowany 2016-08-07 13:39:21

    Ile to nas kosztowało?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    y - niezalogowany 2016-08-07 14:51:34

    a ile z twojej kieszeni poszło no ile...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    98765 - niezalogowany 2016-08-07 19:04:08

    Szef Związku Ukraińców w Polsce: Ukraińcy już przejmują rolę Żydów w międzywojniuhttp://niezlomni.com/szef-zwiazku-ukraincow-polsce-ukraincy-juz-przejmuja-role-zydow-miedzywojniu/

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama