Reklama

Podsumowanie „Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości”

16/05/2016 08:42

29 kwietnia na terenie jarosławskiego Opactwa odbył się finał „Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości”. Konkurs skierowany był do uczniów z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przeworskiego i przemyskiego. A jego temat to „Trudne drogi Polaków do wolności, czyli od zakończenia II wojny światowej do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku”".

Finał zorganizowany został po raz piętnasty. Jego celem było krzewienie patriotyzmu oraz rozpowszechnienie wiedzy o dziedzictwie przodków. Temat konkursu każdego roku jest inny. Wcześniej jego tematyka obejmowała m.in: święta kościelne i państwowe w pamięci dziadków; losy zesłanych na Sybir; uczestników[paywall] powstania styczniowego – w rocznicę 150-lecia wydarzenia; wydarzenia XX wieku, które miały wpływ na losy rodziny; relacje między Polakami, Żydami i Ukraińcami podczas II wojny światowej; losy Polaków wykorzystywanych do prac przymusowych w latach 1939 – 56; życie codzienne w okresie II wojny światowej 1939/1945.

Reklama

fot.Starostwo Powiatowe w Jarosławiu

Najważniejszą jego wartością jest rozpowszechnienie wspomnień i przeżyć naszych przodków, które nigdy wcześniej nie zostały udokumentowane. Wydarzenie rozpoczęła uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Marka Pieńkowskiego. Następnie pod Krzyżem Golgoty złożone zostały kwiaty. Zwycięzcom zostały wręczone nagrody. Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Sandra Stypa z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jarosławiu (SP nr 5). Drugie miejsce zajęli Mateusz Czubocha ze Szkoły Podstawowej w Tuczempach oraz Dominika Strzępek ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu. Trzecie miejsce należało do Patryka Krzanowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu. W kategorii szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Julia Olbrycht z Zespółu Szkół w Gaci. Drugie miejsce wywalczyła Gabriela Gronowicz z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Świętej Królowej Jadwigi w Jarosławiu. Trzecie miejsce zajął Miłosz Petryk z Gimnazjum nr 1 im. Biskupa Ignacego Krasickiego w Radymnie. Puchar Przechodni Dowódcy Garnizonu Jarosław otrzymało Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. Bł. Matki Marceliny Darowskiej w Jarosławiu.

Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Reklama


fot.Starostwo Powiatowe w Jarosławiu
BP
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama