Reklama

Polacy wracają z saksów. Czy poddają się kwarantannie?

Jedna z naszych Czytelniczek zasugerowała, aby zapytać odpowiednie służby, czy osoby, które wróciły do Polski z zagranicy, a poruszają się po ulicach Przemyśla samochodami na obcych rejestracjach, przeszły obowiązkową kwarantannę. Sprawdziliśmy.

Niedawno dość głośnym echem odbiła się akcja powrotu Polaków z Włoch. Do kraju, specjalnym lotem, wróciło 100 obywateli Polski z Mediolanu i Rzymu. To pierwsze i jedyne połączenie lotnicze, umożliwiające powrót Polaków z Włoch, gdzie wciąż przebywają nasi rodacy. Lot był przygotowywany w ścisłej współpracy pomiędzy: Głównym Inspektoratem Sanitarnym, Ministerstwem Obrony Narodowej, Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Zdrowia i PLL LOT[paywall]. Na pokład samolotu weszły wyłącznie osoby, które nie wykazywały symptomów zakażenia i zostały poddane badaniu według wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.

– Po przylocie zostali umieszczeni w odosobnionym ośrodku, w którym odbywają kwarantannę pod opieką lekarzy zgodnie z wymogami bezpieczeństwa wprowadzonymi w związku ze stanem epidemii. Ośrodek jest wyizolowany, dzięki czemu pobyt naszych rodaków w żaden sposób nie narazi mieszkańców Podkarpacia na ewentualny kontakt z osobą tam przebywającą.  Warunki pobytu w ośrodku są określone przez GIS i Wojewódzki Inspektorat Sanitarny – wyjaśniła rzecznik wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Reklama

Polacy trafili do ośrodka wypoczynkowego „Rewita Solina” w Solinie. Tam przygotowano dla nich 62 pokoje. W każdym osobna łazienka i balkon. Osoby, odbywające kwarantannę, mają zapewnione trzy posiłki, dostarczane w jednorazowych opakowaniach. Poza tym jest możliwość złożenia zamówienia na zakupy, które dostarczane są do pokoju. Na miejscu dyżuruje personel medyczny, zakwaterowany w oddzielnym budynku.

Policjanci kontrolują systematycznie

Ta akcja została przeprowadzona zgodnie z wszelkimi wytycznymi i zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych. Czy podobnie jest w stosunku do Polaków, którzy wrócili do kraju własnymi samochodami. Problemem zainteresowała nas jedna z naszych Czytelniczek.

Reklama

– Czy moglibyście poruszyć temat sprawdzania osób, które wróciły z innych krajów europejskich? W związku z nowym przepisem, wszyscy powinni być w domach na kwarantannie. Jakim więc cudem po naszym mieście ciągle jeżdżą auta na obcych tablicach rejestracyjnych? Czy policja ich kontroluje? Czepiają się dwóch osób na spacerze, a nasza Polonia gdzie jeździ? Do pracy? Raczej nie – zastanawia się.

Skontaktowaliśmy się z podkomisarzem Damianem Brzyskim z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu, któremu zadaliśmy pytanie naszej Czytelniczki.

Reklama

– Okres 14-dniowej kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski liczy się od dnia następnego po dniu przekroczeniu granicy państwa. Takiemu obowiązkowi podlega każda osoba, która wróciła z zagranicy i od pewnego czasu – również osoby, które z nią zamieszkują. Trudno nam stwierdzić, czy pojazdy na obcych tablicach rejestracyjnych, które poruszają się po ulicach Przemyśla, nie przyjechały kilkanaście lub kilkadziesiąt dni wcześniej. Wówczas osoby te kwarantannę już przeszły. Oczywiście, sprawdzamy i kontrolujemy kierowców. Systematycznie. I to patrole z ruchu drogowego, jak i wywiadowczo-interwencyjnego. Podobnie kontrolujemy osoby, które mają obowiązek być w kwarantannie. Wszystkie takie osoby mamy w policyjnych systemach, więc nie ma możliwości, aby ktoś jeździł po ulicach bez przebytej kwarantanny. Do tej pory nie mieliśmy ani jednego tego typu przypadku – zapewnił.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-13 20:35:12

    UWAGA !!! WAŻNY PRZEKAZ !!!Eksperci z PAN wystosowali listę zaleceń na epidemię COVID - 19Nie pij, nie pal, myj ręce, bądź wege.ZOSTANWEGE.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-13 20:36:24

    CHCESZ WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ W CZASIE KORONAWIRUSA? NIE JEDZ MIĘSA - GREEN-NEWS.PL

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Radical News - niezalogowany 2020-04-13 20:38:02

    YOUTUBE.COM - PRZESTAŃCIE CELEBROWAĆ I ZJADAĆ ZWŁOKI ! APEL RYSZARDA PIOTRA

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama