Codziennie na przemyskim stoku służbę pełnią policjanci, którzy dbają o bezpieczeństwo narciarzy.
– Funkcjonariusze z wydziału wywiadowczo-interwencyjnego zwracają szczególną uwagę na najmłodszych amatorów białego szaleństwa. Pilnują, aby dzieci i młodzież nie wychodziła na trasę bez kasku ochronnego. Kontrolują także narciarzy wobec, których istnieje podejrzenie, że mogą być w stanie nietrzeźwości – mówi sierż. sztab. Marta Fac z KMP w Przemyślu.
Zgodnie z przepisami obowiązuje zakaz uprawiania narciarstwa lub snowboardu w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego. Ponadto, osoby do 16. roku życia mają obowiązek jazdy w kasku. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi kara grzywny.
Policja radzi, jak być bezpiecznym na stoku:
1. Uważaj na inne osoby. Zjeżdżaj tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa i nie spowodować żadnej szkody.
2. Dostosuj prędkość jazdy do swoich umiejętności, trasy, pogody i natężenia ruchu.
3. Ustąp pierwszeństwa osobom znajdującym się przed Tobą.
4. Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
5. Rozpoczynając jazdę sprawdź, czy możesz to uczynić bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych.
6. Unikaj zatrzymywania się na trasie zjazdu, w szczególności w miejscach zwężeń i ograniczonej widoczności. W razie upadku, jak najszybciej usuń się z toru jazdy.
7. Podchodź lub schodź tylko poboczem trasy.
8. Bezwzględnie przestrzegaj znaków i sygnalizacji na trasie. Dobierz trasę do swoich umiejętności: zielona – łatwa, niebieska – średnia, czerwona – trudna, czarna – bardzo trudna.
9. W razie wypadku nie bądź obojętny, udziel pomocy poszkodowanemu i zadzwoń pod wybrany numer alarmowy: Policja: 997, Pogotowie Ratunkowe: 999, Europejski numer alarmowy: 112
10. W razie wypadku (jako uczestnik lub świadek) podaj swoje dane osobowe.
Pamiętaj też o odpowiednio dobranym sprzęcie, ubiorze i przede wszystkim kasku narciarskim.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze