22 osoby pojechały z Przemyśla do Naddniestrza i Mołdawii z Humanitarną Akcją Medyczną. Organizatorem jest Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu, a inicjatorem i koordynatorem w Polsce honorowy członek tej organizacji przemyślanin Marek Pantuła.
Wyjazd został dofinansowany przez Senat RP poprzez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. – Jest to druga akcja medyczna. Będzie polegać na[paywall] przebadaniu polskich rodzin mieszkających w Naddniestrzu i Mołdawii w takich miejscowościach jak Raszków, Tiraspol, Oknica, Pietropawłówka. Po ich przebadaniu, pięciu pacjentów przyjedzie na leczenie do Polski – opowiada Marek Pantuła. – Jest to o tyle ważne, że medycyna tam jest trudno dostępna i kosztowna, a Naddniestrze jest najuboższym regionem w Europie – podkreśla.
W wyjeździe bierze udział 22 osoby: lekarze, ratownicy medyczni i nauczyciele. Zabrali ze sobą sprzęt medyczny do diagnostyki (m.in. EKG, echo serca).
– Marek zaproponował nam wyjazd, ponieważ w szkołach i różnych instytucjach w Przemyślu i okolicach prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej – mówi Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. – Mamy bardzo duże doświadczenie i w Naddniestrzu będziemy mieli okazję się nim podzielić. Przeszkolimy dzieci i nauczycieli, chcemy wymienić się doświadczeniami, być może w przyszłości wspomóc ich sprzętem. Jestem też wielkim patriotą i przejmuję się tym, jak żyją Polacy na wschodzie. To życie nie jest łatwe i nie mają tak rozwiniętego ratownictwa medycznego jak Polska. Jeśli będziemy mogli im pomóc, to będziemy bardzo zadowoleni – dodaje.
– Pasję pana Marka znam jeszcze z czasów, gdy byłem dyrektorem szpitala. Pojawiła się prośba o sprzęt komputerowy dla Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu. Głównie dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego zebraliśmy dwa komputery, tablet i osprzęt, nawet papier do drukarki – mówi wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak.
– Szpital włącza się również w takie akcje, bo widzimy taką potrzebę. W tym roku przekazaliśmy sprzęt stomatologiczny, meble medyczne i różnego rodzaju stojaki – mówi rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Przemyślu Maciej Kamiński.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Czyli w Przemyślu .
W Przemyślu biedy nie widać. Miasto jakich wiele.
W Przemyślu bieda jak się patrzy ale i tak tu nic nie dadzą kasa pojedzie gdzie indziej nie ma na co liczyć.