Reklama

Pomogą Polakom w najuboższym regionie Europy

20/07/2018 18:00

22 osoby pojechały z Przemyśla do Naddniestrza i Mołdawii z Humanitarną Akcją Medyczną. Organizatorem jest Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu, a inicjatorem i koordynatorem w Polsce honorowy członek tej organizacji przemyślanin Marek Pantuła.

Wyjazd został dofinansowany przez Senat RP poprzez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”. – Jest to druga akcja medyczna. Będzie polegać na[paywall] przebadaniu polskich rodzin mieszkających w Naddniestrzu i Mołdawii w takich miejscowościach jak Raszków, Tiraspol, Oknica, Pietropawłówka. Po ich przebadaniu, pięciu pacjentów przyjedzie na leczenie do Polski – opowiada Marek Pantuła. – Jest to o tyle ważne, że medycyna tam jest trudno dostępna i kosztowna, a Naddniestrze jest najuboższym regionem w Europie – podkreśla.

W wyjeździe bierze udział 22 osoby: lekarze, ratownicy medyczni i nauczyciele. Zabrali ze sobą sprzęt medyczny do diagnostyki (m.in. EKG, echo serca).

Reklama

– Marek zaproponował nam wyjazd, ponieważ w szkołach i różnych instytucjach w Przemyślu i okolicach prowadzimy szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej – mówi Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu. – Mamy bardzo duże doświadczenie i w Naddniestrzu będziemy mieli okazję się nim podzielić. Przeszkolimy dzieci i nauczycieli, chcemy wymienić się doświadczeniami, być może w przyszłości wspomóc ich sprzętem. Jestem też wielkim patriotą i przejmuję się tym, jak żyją Polacy na wschodzie. To życie nie jest łatwe i nie mają tak rozwiniętego ratownictwa medycznego jak Polska. Jeśli będziemy mogli im pomóc, to będziemy bardzo zadowoleni – dodaje.

– Pasję pana Marka znam jeszcze z czasów, gdy byłem dyrektorem szpitala. Pojawiła się prośba o sprzęt komputerowy dla Towarzystwa Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Naddniestrzu. Głównie dzięki uprzejmości Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego zebraliśmy dwa komputery, tablet i osprzęt, nawet papier do drukarki – mówi wiceprezydent Przemyśla Janusz Hamryszczak.

– Szpital włącza się również w takie akcje, bo widzimy taką potrzebę. W tym roku przekazaliśmy sprzęt stomatologiczny, meble medyczne i różnego rodzaju stojaki – mówi rzecznik prasowy szpitala wojewódzkiego w Przemyślu Maciej Kamiński.
pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    765432 - niezalogowany 2018-07-21 14:56:08

    Czyli w Przemyślu .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    zek - niezalogowany 2018-07-21 21:21:03

    W Przemyślu biedy nie widać. Miasto jakich wiele.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Przemyślanin - niezalogowany 2018-07-22 07:07:26

    W Przemyślu bieda jak się patrzy ale i tak tu nic nie dadzą kasa pojedzie gdzie indziej nie ma na co liczyć.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama