Reklama

Pomysł na biznes przyniósł im sukces

26/06/2016 19:03

Maturę zdadzą dopiero za 2 lata, ale już wymyślili biznesplan, który został nagrodzony i w przyszłości mógłby zaowocować sukcesem w życiu zawodowym. Trójka uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku zajęła drugie miejsce w projekcie „Przedsiębiorczość w praktyce”.

Projekt rozpoczął się jeszcze w listopadzie. Katarzyna Cierpisz, Aneta Pieniążek i Artur Jabłoński z II klasy Technikum ZSZ w Przeworsku, kształcącego w zawodzie technik ekonomista, przygotowywali się do udziału w nim pod okiem Danuty Osikowskiej, nauczycielki przedmiotów ekonomicznych. Musieli przejść kilka etapów, aby dostać się do finału. Projekt został zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i był skierowany do szkół z całego Podkarpacia.

– Mieliśmy cztery rodzaje warsztatów ze specjalistami z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ZUS, Izby Skarbowej oraz nauczycielami prowadzącymi. Po nich musieliśmy rozwiązać test oraz wykonać zadanie praktyczne – mówi uczennica Katarzyna Cierpisz.

Reklama

Na początku kwietnia zostali ogłoszeni finaliści. Wtedy na uczniów czekało ostatnie zadanie. Musieli przygotować[paywall] biznesplan dla wybranego przedsięwzięcia, które miałoby szansę na lokalnym rynku.

Postawili na nowoczesność

Uczniowie wraz ze swoją opiekunką postawili na nowoczesność i napisali biznesplan dla firmy Foto Dron, zajmującej się wideofilmowaniem z lotu ptaka, czyli za pomocą dronów.

– Szukaliśmy firmy, której nie ma na naszym rynku, a jest na taką zapotrzebowanie – przyznaje Kasia.

– Biznesplan można napisać dla każdej firmy, ale chodziło o pomysł, bo to połowa sukcesu. Takich firm jest coraz więcej, ale u nas brakuje. Dron ma zastosowanie zarówno na imprezach rodzinnych, plenerowych, a nawet w geodezji i kartografii – mówi Danuta Osikowska.

Reklama

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a ciężka, kilkumiesięczna praca została doceniona. Podczas Finałowej Gali, która odbyła się 19 kwietnia, przeworscy reprezentanci zajęli drugie miejsce spośród 83 grup, które wzięły udział w projekcie. Wcześniej jednak mieli 10 minut na prezentację biznesplanu. Musieli również odpowiedzieć na pytania ekspertów.

– Nie mamy możliwości i warunków, by wprowadzić pomysł na firmę w życie, bo na razie się uczymy, ale w przyszłości, kto wie – podsumowują z uśmiechem laureaci.

Reklama

Warto zaznaczyć, że piąte miejsce w projekcie zajęła grupa uczennic z ZSZ w Przeworsku z klasy I TBE w składzie: Aleksandra Głąb, Katarzyna Kochan i Karolina Dyrda, pod opieką Lutosławy Kadlewicz-Gagat. Wysokie miejsce wywalczyły, dzieląc się pomysłem na założenie hostelu.

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama