Maturę zdadzą dopiero za 2 lata, ale już wymyślili biznesplan, który został nagrodzony i w przyszłości mógłby zaowocować sukcesem w życiu zawodowym. Trójka uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Króla Jana III Sobieskiego w Przeworsku zajęła drugie miejsce w projekcie „Przedsiębiorczość w praktyce”.
Projekt rozpoczął się jeszcze w listopadzie. Katarzyna Cierpisz, Aneta Pieniążek i Artur Jabłoński z II klasy Technikum ZSZ w Przeworsku, kształcącego w zawodzie technik ekonomista, przygotowywali się do udziału w nim pod okiem Danuty Osikowskiej, nauczycielki przedmiotów ekonomicznych. Musieli przejść kilka etapów, aby dostać się do finału. Projekt został zorganizowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie i był skierowany do szkół z całego Podkarpacia.
– Mieliśmy cztery rodzaje warsztatów ze specjalistami z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, ZUS, Izby Skarbowej oraz nauczycielami prowadzącymi. Po nich musieliśmy rozwiązać test oraz wykonać zadanie praktyczne – mówi uczennica Katarzyna Cierpisz.
Na początku kwietnia zostali ogłoszeni finaliści. Wtedy na uczniów czekało ostatnie zadanie. Musieli przygotować[paywall] biznesplan dla wybranego przedsięwzięcia, które miałoby szansę na lokalnym rynku.
Uczniowie wraz ze swoją opiekunką postawili na nowoczesność i napisali biznesplan dla firmy Foto Dron, zajmującej się wideofilmowaniem z lotu ptaka, czyli za pomocą dronów.
– Szukaliśmy firmy, której nie ma na naszym rynku, a jest na taką zapotrzebowanie – przyznaje Kasia.
– Biznesplan można napisać dla każdej firmy, ale chodziło o pomysł, bo to połowa sukcesu. Takich firm jest coraz więcej, ale u nas brakuje. Dron ma zastosowanie zarówno na imprezach rodzinnych, plenerowych, a nawet w geodezji i kartografii – mówi Danuta Osikowska.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a ciężka, kilkumiesięczna praca została doceniona. Podczas Finałowej Gali, która odbyła się 19 kwietnia, przeworscy reprezentanci zajęli drugie miejsce spośród 83 grup, które wzięły udział w projekcie. Wcześniej jednak mieli 10 minut na prezentację biznesplanu. Musieli również odpowiedzieć na pytania ekspertów.
– Nie mamy możliwości i warunków, by wprowadzić pomysł na firmę w życie, bo na razie się uczymy, ale w przyszłości, kto wie – podsumowują z uśmiechem laureaci.
Warto zaznaczyć, że piąte miejsce w projekcie zajęła grupa uczennic z ZSZ w Przeworsku z klasy I TBE w składzie: Aleksandra Głąb, Katarzyna Kochan i Karolina Dyrda, pod opieką Lutosławy Kadlewicz-Gagat. Wysokie miejsce wywalczyły, dzieląc się pomysłem na założenie hostelu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze