W ub.r. ponad czterem i pół milionom Polaków skończył się okres ważności dowodu osobistego. W pierwszym kwartale br. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób. W Przemyślu było ich prawie 10 tysięcy. Ponad tysiąc osób wciąż jeszcze nie złożyło wniosku o wyrobienie nowego dokumentu.
Nieważny dowód osobisty to nie błahostka. Nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie[paywall]. Możemy mieć też problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego. Nieważny dowód osobisty nie może też być podstawą do przekroczenia granicy w ramach strefy Schengen. A że niebawem rozpoczną się ferie zimowe i niektórzy mogą wybrać zagraniczny wypoczynek, warto sprawdzić ważność naszych dokumentów, żeby np. na lotnisku nie okazało się, że z tak błahego powodu nigdzie nie polecimy.
W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 r. upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego. W pierwszym kwartale 2018 r. upływa termin ważności dowodów kolejnego miliona osób.
Dlatego warto sprawdzić ważność swojego dowodu osobistego już teraz. Jeśli jest nieważny lub wkrótce upływa termin jego ważności, trzeba złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Ten wydawany jest bezpłatnie. Można go złożyć w dowolnym urzędzie miasta czy gminy na terytorium Polski, niezależnie od miejsca zameldowania. Możliwe jest również złożenie wniosku przez internet (instrukcja obok).
Już wkrótce, bo w 2019 r., polscy obywatele otrzymają dowody osobiste z warstwą elektroniczną. Aktualnie dobiegają końca prace trzech resortów: MSWiA, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia nad rozwiązaniami technicznymi dla polskiego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
Zapytaliśmy naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Przemyślu Agnieszkę Radziejowską, ilu jest zapominalskich mieszkańców nadsańskiego miasta, którzy mają nieważne dowody tożsamości.
W 2017 r. wydanych zostało 9 tys. 340 dowodów osobistych. 4 tysiącom 140 osobom skończył się termin ważności. 1 tys. 600 osób na koniec ub.r. nie złożyło wniosku o wyrobienie nowego dowodu.
– Przyznaję, że nie należy do codzienności oglądanie własnego dowodu osobistego. Jednak warto sprawdzić termin ważności, bo jeśli dokument ją stracił, będziemy mieli problemy w bankach czy na poczcie. Bywają sytuacje, że informację o tym fakcie przekazują zainteresowanym na przykład banki. Za nieważny dowód osobisty są nawet przewidziane sankcje karne: od grzywny po ograniczenie wolności. Warto także pamiętać, że 2018 rok jest rokiem wyborczym, więc tym bardziej należałoby zadbać o aktualność dowodu tożsamości – powiedziała A. Radziejowska.
Wniosek o nowy dowód można złożyć elektronicznie. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Jednak aby z niej skorzystać, niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się na tej samej stronie internetowej. Aby elektronicznie złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego na platformie Obywatel, należy odszukać w zakładce „Dokumenty i dane osobowe” kartę usługi „Uzyskaj dowód osobisty”, a następnie tzw. ścieżkę „przez Internet”. Kolejnym krokiem jest kliknięcie w przycisk „Złóż wniosek o dowód osobisty”. Należy wybrać powód ubiegania się o dowód osobisty, a następnie urząd, w którym chce się odebrać gotowy dokument. Wnioskując o dowód osobisty, obywatel musi również dołączyć zdjęcie. Szczegółowe informacje znajdują się na podanej stronie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Urzędnicy generują problem po to, aby go później rozwiązywać, a wszędzie mówią, że komunę ubili w '89. Jest robota, "produkcja kurzu" idzie pełną parą. Nikomu nie przyszło do głowy, że może Ci przemyślanie nie czują się już Polakami?
Co się zmienia w dowodzie osobistym? Jedynie fotografia, a z tego powodu tyle szumu .
A ja mam tylko paszport i to też jest dokument potwierdzający moja tozszamosc
No i co z tego.?Ludzie nie róbcie publiki.
Urzędnicy generują problem po to, aby go później rozwiązywać, a wszędzie mówią, że komunę ubili w '89. Jest robota, "produkcja kurzu" idzie pełną parą. Nikomu nie przyszło do głowy, że może Ci przemyślanie nie czują się już Polakami?
Co się zmienia w dowodzie osobistym? Jedynie fotografia, a z tego powodu tyle szumu .
A ja mam tylko paszport i to też jest dokument potwierdzający moja tozszamosc