Artykuły spożywcze, słodycze, książki, bajki i maskotki trafiły do Polaków mieszkających za naszą wschodnią granicą.
Jednym z inicjatorów akcji jest Zygmunt Majgier, były radny miejski, a w latach 80. działacz opozycyjny. Taką pomoc organizuje od ponad 20 lat. – Oczywiście nie sam – zaznacza od razu. Do inicjatywy zachęcił przemyskich radnych, senatora Mieczysława Golbę, prezydenta Przemyśla oraz Starostwo Powiatowe w Przemyślu. Pieniądze przekazywali także przemyślanie[paywall], którzy wiedzieli o zbiórce. – Wszystkim chciałbym serdecznie podziękować – mówi Z. Majgier.
Za zebrane fundusze udało się skompletować 40 paczek z żywnością. Znalazły się w nich: mąka, cukier, makaron, wędliny, herbata, proszek do pieczenia, olej, czekolady oraz konserwy.
Dary trafią do polskich rodzin z Mościsk i okolicznych miejscowości. – Sytuacja, zwłaszcza ludzi starszych, jest tam bardzo ciężka. Młodzi wyjeżdżają za pracą, starsi nie mają znikąd pomocy. Pomoc z Polski jest dla nich niezwykle ważna – opowiada Z. Majgier. Na pomoc czeka także młoda kobieta na wózku inwalidzkim, której potrzebne jest specjalistyczne leczenie.
Paczki zostały przetransportowane do Mościsk w sobotę, 12 grudnia. Razem z darami organizatorzy zawieźli również dwa wieńce na tamtejszy polski cmentarz.
Upominki dla dzieci przygotowało również Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu. – Dzięki hojności ofiarodawców i darczyńców mogło przygotować 270 paczek z żywnością i słodyczami. Młodzież Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego dołożyła bajki, książki, albumy, maskotki – mówi Marcela Tukałło ze stowarzyszenia.
Święty Mikołaj wręczał prezenty 6 grudnia, podczas specjalnie zorganizowanego w Mościskach spotkania przy muzyce i śpiewach. Część paczek przekazano dla dzieci z sąsiednich miejscowości Strzelczyska i Krysowice.
Po stronie ukraińskiej pomoc była możliwa dzięki zaangażowaniu proboszcza parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela ks. Władysława Derunowa, prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Mościskach Henryka Ilczyszyna oraz mera Mościsk Sergieja Storożuka.

fot.Zbiory organizatorów
Święty Mikołaj u dzieci z Mościsk Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich w Przemyślu.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze