Reklama

Ponumerowane drzewa na Bielskiego. Przymiarka do wycinki?

Przy ulicy Bielskiego w Przemyślu uwagę zwracają oznaczone numerami pnie drzew. Co to oznacza? Mieszkańcy obawiają się, że znikną z lokalnego krajobrazu.

– Przy ul. Bielskiego, przeznaczonej do remontu, drzewa zostały oznakowane pomarańczową farbą kolejnymi numerami. Czy to oznakowanie wskazuje te z nich, które są planowane do wycięcia? – zadał nam pytanie zaniepokojony sytuacją mieszkaniec miasta. – Bo jeśli[paywall]  nie, to w takim razie jaki jest cel takiego oznaczenia? – pyta.

Przemyślanin obawia się, że ponumerowane drzewa na ulicy Bielskiego to zapowiedź tego, że pójdą one pod topór. Nie kryje, że taka możliwość budzi jego sprzeciw, bo lipowa alejka – jak ją nazywa – jest przez mieszkańców tych rejonów pożądana i są zdecydowanie przeciwni ogołacaniu krajobrazu z zieleni.

Z pytaniem o plany dotyczące oznakowanych drzew zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Miejskich w Przemyślu, gdzie uzyskaliśmy pełny obraz sytuacji. 

– Numeracja drzew ma związek z planowaną przebudową ulicy Bielskiego. Zaznaczone drzewa są przeznaczone do wycinki, na co posiadamy już zezwalającą na nią decyzję konserwatora. Zaznaczam jednak, że będą jej podlegały tylko i wyłącznie te drzewa, które ze względu na stan zdrowotny zostały do niej zakwalifikowane – wyjaśnia dyrektor Jacek Cielecki. – Zatem nie wszystkie znajdujące się na całej długości ulicy Bielskiego, a jedynie 14 drzew na ich ogólną liczbę przekraczającą grubo setkę – uspokaja.

– W tym momencie oznakowane drzewa zagrażają bezpieczeństwu, co zostało oczywiście komisyjnie potwierdzone. Pozostawienie ich wiąże się z ryzykiem przewrócenia drzewa, na przykład pod wpływem silnego wiatru, oderwaniem konara, a niektóre są już po prostu uschnięte. Zresztą z naszego punktu widzenia należałoby tych drzew wyciąć jeszcze więcej, bo niektóre już teraz rosną częściowo w chodnikach i wysadzają korzeniami jezdnię, więc trzeba się liczyć z tym, że nawet po remoncie dalej będą one wpływały niekorzystnie na drogę – uzasadnia J. Cielecki.

Dodaje też, że pozostałe z drzew przy ul. Bielskiego będą uformowane i jest to zabieg wykonywany praktycznie co roku. Prace związane z wycinką mają zostać zakończone do końca bieżącego miesiąca.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Normalka - niezalogowany 2021-02-11 19:10:52

    Ma być nowa droga, będzie poszerzana więc drzewa trzeba wyciąć.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-02-11 19:19:21

    Żyjemy w coraz bardziej chorym środowisku, rośnie ilość chorób serca i nowotworów. Czy może być inaczej, skoro na nasze najbliższe otoczenie oddziałuje coraz większa ilość bestialsko i bezmyślnie wyciętych, okrutnie okaleczonych piłami spalinowymi, ciężko chorych drzew po ''pielęgnacjach''. Jakże inaczej czujemy się wśród ożywczej energii, pięknych, zdrowych drzew.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-02-11 19:28:39

    To powinni zgodnie z ustawą o ochronie przyrody w ramach rekompensaty dokonać nowych nasadzeń !!!NASADZENIA ZASTĘPCZE CONJMNIEJ 1:1? - PRAWODLASAMORZADU.PLYOUTUBE.COM - DRZEWO ZA DRZEWO 30 SEK.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama