Reklama

POSiR został jednostką budżetową miasta

Prezydent miasta Wojciech Bakun dopiął swego. Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu po raz kolejny zaproponował radnym projekt uchwały o przekształceniu Przemyskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w jednostkę budżetową miasta i tym razem zyskał ich aprobatę.

Od 1 stycznia 2022 r. POSiR przejdzie na całkowity garnuszek miasta. Od kilku lat funkcjonował jako samorządowy zakład budżetowy. Jest jednostką organizacyjną miasta.

W skład „majątku”, którym zarządza, wchodzą m.in.: stok narciarski, wodny plac zabaw, kryta pływalnia czy hala sportowa. Jako zakład budżetowy – zgodnie z zapisami prawa – wykonywał zadania zlecone przez władze miasta czy gminy odpłatnie.

Koszty swojej działalności miał pokrywać z dochodów własnych[paywall]. Ale najczęściej nie pokrywał, więc – także w oparciu o odpowiednie prawne zapisy – istniała możliwość, by samorząd lokalny wsparł go dotacjami, jednak nie wyższymi niż 50 procent wydatków. Pozostałe pieniądze zakład musi zarobić sam.

W jednym z poprzednich numerów podaliśmy przykład: plan finansowy na dany rok wynosi 8 mln zł. Zakład musi zarobić 4 mln zł, aby otrzymać dotację w takiej samej wysokości. Niestety, POSiR od dłuższego czasu nie był w stanie tego wypracować. Z różnych przyczyn, o których także już wspominaliśmy.

Zostając jednostką budżetową miasta, nie musi „wyrobić” 50 procent normy. Wszystkie swoje wydatki pokrywać będzie bezpośrednio z miejskiego budżetu, zaś wszystkie dochody odprowadzać na rachunek miasta. Przykład: roczny plan wydatków POSiR wynosi 8 mln zł. Jednostka w całości musi otrzymać taką kwotę z budżetu miasta. W ciągu roku może zarobić np. 4 mln zł i to wpłaca na rachunek miasta.

Reklama

Większa transparentność

– POSiR będzie pokrywał swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a dochody będą odprowadzane na rachunek budżetu miasta, co oznacza, że gmina będzie miała większy wpływ na wydatkowanie pieniędzy. Jednostka będzie musiała co miesiąc składać sprawozdania, a co kwartał będą one publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej. Z pewnością zwiększy się transparentność wydatków, a zmniejszy się swoboda w podejmowaniu decyzji przez dyrektora jednostki. Nie będzie konieczności przekazywania dotacji przedmiotowych. I co ważne: nie zmieni się struktura zatrudnienia, pracownicy zakładu staną się pracownikami jednostki budżetowej – argumentował W. Bakun.

W głosowaniu udział wzięło 20 radnych. 13 było za przekształceniem. 

To: Robert Bal, Bartłomiej Barczak (obaj Regia Civitas), Wojciech Błachowicz (Koalicja Obywatelska), Małgorzata Gazdowicz (RC), Monika Jaworska, Marcin Kowalski (oboje Wspólnie dla Przemyśla), Jerzy Krużel (KO), Dariusz Lasek (niezależny), Tomasz Leszczyński, Mirosław Majkowski (obaj WdP), Ewa Sawicka, Grażyna Stojak (obie KO) i Andrzej Zapałowski (WdP).

Wstrzymali się od głosu: Andrzej Berestecki, Daniel Dryniak, Maciej Kamiński (wszyscy Prawo i Sprawiedliwość), Bogumiła Nowak (Nasz Przemyśl), Wojciech Rzeszutko (PiS), Janusz Zapotocki (NP), Paweł Zastrowski (KO).

Nieobecni podczas głosowania byli: Monika Kamińska (niezależna), Tomasz Kulawik (NP) i Tomasz Schabowski.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama