Podczas piątkowej, 23 sierpnia br., uroczystej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, która odbyła się w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego, doszło do uroczystego pośmiertnego wręczenia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla Janowi Hołówce. Laur odebrała Jego córka Olga.
Projekt uchwały w sprawie pośmiertnego nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla doktorowi Janowi Hołówce przeszedł jednogłośnie. Taką decyzję przemyscy radni podjęli podczas sesji 22 marca br. Po pięciu miesiącach doszło do finalizacji uchwały.
8 stycznia br. Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu, na czele z prezes Bogusławą Pieczyńską, złożyło wniosek o pośmiertne uhonorowanie doktora Jana Hołówki wspomnianym tytułem. Wraz z wnioskiem do Biura Rady Miejskiej i Współpracy z Zarządami Osiedli wpłynęły rekomendacje od Zarządu Polskiego Komitetu Zwalczania Raka w Przemyślu oraz dyrekcji Wojewódzkiego Szpitala im. św. o. Pio w Przemyślu. Komisja ds. Opiniowania Wniosków o Nadanie Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla, której przewodniczy radny niezależny Jerzy Krużel, zaopiniowała go pozytywnie. W trakcie marcowej sesji postać śp. Jana Hołówki przedstawiła prezes TPPiR B. Pieczyńska. Uchwała przyjęta została jednogłośnie.
Podczas sierpniowej uroczystej sesji laudację wygłosiła oczywiście prezes TPPiR-u B. Pieczyńska[paywall].
Doktor Jan Hołówka zmarł 19 kwietnia 2020 r. We wrześniu tegoż roku skończyłby 83 lata. Był zawsze uśmiechnięty, zarażał humorem i optymizmem. Zawsze chętny do pomocy. Był organizatorem niezliczonych społecznych inicjatyw. Doświadczonym onkologiem i ginekologiem, który do ostatnich dni życia nie zrezygnował z zawodu. Był osobą bardzo znaną, cenioną i szanowaną w nadsańskim mieście. Długo można by wymieniać Jego zasługi. Był skromny. Nie lubił się chwalić, ani nachalnie reklamować. Był lekarzem onkologiem z pasją. Do ostatnich chwil prowadził Onkologiczny Telefon Zaufania. Był to jego autorski pomysł, który spotykał się z ogromnym odzewem chorych. Był społecznikiem z krwi i kości. Przez prawie 20 lat był prezesem podkarpackiego oddziału Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Propagował zdrowy styl życia m.in. poprzez organizację biegów. Przez osiem lat organizował bieg pod hasłem „Wyganiamy raka”. Przez wiele lat był prezesem Przemyskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka. W randze feldmarszałka. Był również Naczelnym Lekarzem Twierdzy Przemyśl. Medal „Zasłużony dla Miasta Przemyśla” – przyznany za szczególne zasługi na rzecz rozwoju profilaktyki onkologicznej wśród mieszkańców miasta – otrzymał w 2015 r. Warto także wspomnieć, że to On w 2016 r., przy okazji otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta, odebrał z rąk prezydenta Polski Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który pośmiertnie przyznany został jego wujkowi Michałowi Krukowi. M. Kruk za pomoc Żydom 6 września 1943 r. został powieszony przez hitlerowców w Przemyślu. Wyrok na nim był pierwszą publiczną egzekucją na Podkarpaciu osób skazanych za pomoc Żydom. 26 maja 2020 r. pośmiertnie prezydent RP Andrzej Duda odznaczył J. Hołówkę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla onkologii polskiej oraz bezkresną pomoc społeczną.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze