Reklama

Posypały się mandaty wobec właścicieli punktów gastronomicznych

Jak co roku przed sezonem letnim pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przeprowadzili na Podkarpaciu szczegółowe kontrole, obejmujące zakłady i obiekty gastronomiczne. Ich efekty mogły zaskoczyć i to niekoniecznie pozytywnie.

W miesiącach letnich rośnie ryzyko zakażeń i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem się żywności w wysokich temperaturach, jak i funkcjonowaniem punktów gastronomicznych. Nadzór nad nimi to jedno z zadań sanepidu. Takie spełnia m.in. coroczna „Akcja lato”. W tym roku Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie przez cały maj (w dni robocze, ale też ustawowo wolne od pracy) prowadziła kontrole zakładów żywienia zbiorowego, ogródków gastronomicznych, wytwórni lodów i ciast, automatów do produkcji lodów, obiektów zlokalizowanych w miejscowościach turystycznych czy przy trasach turystycznych.

W ramach akcji inspektorzy sanepidu zapukali do 190 zakładów żywienia zbiorowego (97 restauracji i 93 zakładów małej gastronomii), jak również sprawdzili 40 obiektów ruchomych i tymczasowych na piknikach, eventach i imprezach plenerowych, typu food trucki czy stoiska regionalne. Pod lupę wzięli również 22 automaty do lodów, 21 wytwórnie lodów i ciast i 2 stołówki.

Reklama

W ramach kontroli pobrano też kilkadziesiąt próbek żywności i kilka wymazów, z czego 15 próbek zakwestionowano. Wyniki tych kontroli wykazały niestety szereg niedociągnięć. Winnych zaniedbań – łącznie 37 osób –  ukarano mandatami na łączną kwotę 9300 zł. Ponadto wydano 59 decyzji administracyjnych, w tym dwie o unieruchomieniu obiektów żywnościowo-żywieniowych i jedną o przerwaniu działalności części zakładu.

Na liście uchybień pojawiały się m.in. takie, jak: sprzedaż artykułów po upływie[paywall] terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości, niezabezpieczenie gotowych posiłków przed zanieczyszczeniami, a pomieszczeń lokalu przed dostępem owadów, gryzoni czy szkodników. Przy umywalkach brakowało też środków myjących, dezynfekcyjnych, środków do osuszania rąk, stan sanitarno-techniczny ścian, sufitów i podłóg w pomieszczeniach produkcyjnych pozostawiał wiele do życzenia, tak samo jak czystość i porządek w pomieszczeniach zakładu.

Reklama

Wykazano też zły stan techniczny i niewłaściwe przechowywanie sprzętu produkcyjnego, akcesoriów kuchennych i sprzętu porządkowego, ale też zły stan wykorzystywanych maszyn i urządzeń. Ponadto zdarzało się, że pracodawcy nie byli w stanie okazać do wglądu orzeczeń lekarskich dla celów sanitarno-epidemiologicznych pracowników mających styczność z żywnością.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 12/07/2024 11:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama