Reklama

Potężny zastrzyk gotówki dla Przemyśla z Funduszy Norweskich

Przemyśl jako jedno z 29 w całej Polsce znalazł się na liście beneficjentów Programu „Rozwój lokalny”. Tym samym miasto może liczyć na przeszło 3,5 mln euro wsparcia ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Funduszy Norweskich. To doskonała wiadomość dla mieszkańców.

 

O rozstrzygnięciu związanym z naborem w 3. edycji Programu „Rozwój lokalny” poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, 5 lipca, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

W wydarzeniu, zorganizowanym w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wziął udział prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, który osobiście odebrał czek na kwotę dokładnie 3 mln 521 tys. 346 euro. Pokaźny zastrzyk gotówki przekazany został miastu na realizację projektu „Razem zmieniamy Przemyśl”.

Reklama

– Program „Rozwój lokalny” to kompleksowe wsparcie rozwoju małych i średnich miast. Zgłaszane projekty zawierały długoterminowe, zintegrowane i wielotematyczne koncepcje rozwoju tychże. Mają one wpłynąć na poprawę komfortu życia wszystkich mieszkańców – mówił podczas spotkania wiceminister Waldemar Buda, w kontekście przemyskiego projektu podkreślając zaangażowanie w starania o fundusze dla miasta posła Marka Kuchcińskiego[paywall] .


– Wielokrotnie zabiegał o to, żebyPrzemyśl wspierać i pokazał, że miasto ma swoje problemy i z tymi problemami trzeba się zmierzyć – podkreślił.

Reklama


– Przemyśl to piękno miasto z potencjałem, które ma ogromne potrzeby inwestycyjne, dlatego tym bardziej się cieszę, że uda się zrobić malutki kroczek w postaci zapewnienia ich finansowania – dodał W. Buda.

– To ogromny zastrzyk dla miasta, blisko 16 milionów złotych. Bardzo cieszymy się z otrzymania tych pieniędzy – dziękował z kolei włodarz Przemyśla Wojciech Bakun, podkreślając ogromny wkład wszystkich osób zaangażowanych w projekt.

Z bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim, w Polsce skorzysta łącznie 29 średnich i małych miast, wykorzystując pieniądze na realizację projektów, obejmujących działania poprawiające jakość życia mieszkańców, choćby w zakresie minimalizowania bezrobocia czy migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich, poprawy jakości powietrza, wspierania przedsiębiorczości czy wzmacniania lokalnego rynku pracy.

Na co pieniądze przeznaczy Przemyśl?

Bliższe szczegóły dotyczące konkretnych zadań realizowanych w ramach zwycięskiego projektu przemyski magistrat ma podać wkrótce. 

Natomiast w informacji udostępnionej przez resort funduszy i polityki regionalnej wynika, że samorząd miasta planuje wykorzystać fundusze przede wszystkim na  rozwijanie potencjału turystycznego oraz rekreacyjnego grodu nad Sanem. „Miasto ma plan na zwiększenie dostępności do zabytkowej części miasta i działania związane z adaptacją do zmian klimatu” – czytamy w nadesłanym komunikacie.

Droga do pozyskania tych środków nie była łatwa. Najpierw z grona 255 miast zakwalifikowanych do Programu „Rozwój lokalny”, wśród których był także Przemyśl, zarysy projektów złożyło aż 212, a spośród nich do drugiego etapu zakwalifikowano ostatecznie 54 miasta.

– I to właśnie ten etap był okresem najintensywniejszej, kilkumiesięcznej pracy nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektu – wraz z Planem Rozwoju Lokalnego i Planem Rozwoju Instytucjonalnego – podsumował działania Witold Wołczyk z UM w Przemyślu.
ug
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Pytam - niezalogowany 2021-07-06 10:34:05

    To co pomogło; uchylenie przez RM  uchwały w sprawie lgbt czy interwencja  posła Kuchcińskiego?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-07-06 11:37:35

    Dajcie sobie spokój z Kuchcińskim.On gustuje  sie w innych typach inwestycji rozrywkowych.W tych funduszach  jako jedynych politycy nie mają nic do powiedzenia.Jeżeli by nie uchylili  uchwały o LGBT to tych pieniędzy zwyczajnie by nie było.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Mieszkaniec - niezalogowany 2021-07-06 11:53:26

    Brawa dla naszego Prezydenta i urzędników UM!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama