W styczniu ub. r. burmistrz Przeworska Leszek Kisiel, podobnie jak samorządowcy z kilkunastu podkarpackich gmin, razem z marszałkiem województwa podpisał się pod listem intencyjnym w sprawie budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. W ramach przedsięwzięcia obok dworca powstanie parking.
Celem Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej jest skomunikowanie gmin województwa z Rzeszowem. W ramach inwestycji mają m.in. zostać wybudowane nowe parkingi typu „park&driver” (parkuj i jedź) w okolicach dworców oraz dróg dojazdowych.
Burmistrz wyjaśnił, że[paywall] na podstawie podpisanej z marszałkiem umowy zostały opracowane dokumenty mające na celu głównie remont kładki nad torami PKP i budowę parkingu. Ze względów proceduralnych przebudowa kładki dla pieszych nie została ujęta w ramach projektu. Natomiast zadanie związane z budową parkingu przy dworcu PKP znalazło się w dokumentacji wniosku.
Marszałek województwa podkarpackiego zaproponował, aby Gmina Miejska Przeworsk, jako partner projektu, zabezpieczyła jako środki własne tego zadania kwotę stanowiącą 15- procentową partycypację w kosztach netto oraz pełny podatek VAT jako niekwalifikowany do dofinansowania.
Całość zadania związanego z budową parkingu wyceniona w studium wykonalności projektu opiewa na kwotę 251,5 tys. zł brutto. Kwota netto stanowi 204,5 tys. zł, natomiast podatek VAT to 47 tys. zł. Zaproponowana kwota dofinansowania tego zadania z zasobów Gminy Miejskiej Przeworsk wynosi 77, 7 tys. zł, na co składają się: 30,7 tys. zł – jako 15-procentowy udział w kosztach netto zadania oraz 47 tys. zł podatku VAT od całości zadania. Koszty byłyby rozłożone na lata 2019 – 2020.
O potrzebie powstania dodatkowego parkingu przy dworcu PKP kierowcy alarmują od dawna. Ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc są zmuszeni parkować na działce przeciwległej do dworca, która nie należy do miasta. Parkują również na nieprzystosowanym jeszcze terenie, który w przyszłości ma posłużyć za miejscepod parking. Przedsięwzięcie to zostało przewidziane do realizacji również w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Przeworska.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.No, będzie można wystukać trochę grosza.
no wreście się coś dzieje
No, będzie można wystukać trochę grosza.