Reklama

Pożegnanie Janusza Cywickiego po 44 latach pracy

Po 44 latach pracy, w tym 25 latach na rzecz promocji kultury w nadsańskim mieście, na zasłużoną emeryturę przeszedł dyrektor Biura Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu Janusz Cywicki. Specjalne podziękowania za włożony trud złożył na jego ręce prezydent miasta Wojciech Bakun.

31 grudnia 2022 r. był ostatnim dniem pracy J. Cywickiego na stanowisku dyrektora BWA Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Instytucji, która podlega Urzędowi Marszałkowskiemu w Rzeszowie, ale służyła, służy i będzie służyć przede wszystkim miastu.

29 grudnia ub.r. prezydent Przemyśla W. Bakun osobiście podziękował J. Cywickiemu za ćwierć wieku pracy na rzecz promocji kultury w mieście[paywall].

„(…) Spotkanie było okazją do rozmowy o galerii, przepełnioną wieloma ciekawymi historiami, o jej przyszłości oraz o przyszłych formach współpracy pomiędzy tą jednostką województwa podkarpackiego a miastem” – możemy przeczytać m.in. na oficjalnej miejskiej stronie internetowej.

Reklama

Od 1 stycznia 2023 br. dyrektorem BWA Galerii Współczesnej w Przemyślu jest Andrzej Cieszyński.

Postać wybitna

Janusz Cywicki jest grafikiem, malarzem, rysownikiem. Ma 73 lata. Urodził się w Przemyślu.

Studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Dyplom uzyskał w 1976 r. w Pracowni Litografii prof. Lucjana Mianowskiego i równolegle w Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych prof. Antoniego Zydronia.

W 2002 r. uzyskał doktorat na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, a w 2007 r. habilitację na Wydziale Grafiki ASP w Poznaniu. Jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz adiunktem w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię litografii.

Był stypendystą Rządu Królestwa Belgii w Nationale Hoger Instituut en Koninklijke Academie voor Schone Kunsten w Antwerpii. Jest członkiem Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Stowarzyszenia Pastelistów Polskich i European Artists Association (EAA) w Niemczech (gdzie jest członkiem rady dyrektorów).

Ma w dorobku 40 wystaw i pokazów indywidualnych w Polsce, Belgii, Rosji i Słowacji. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych na terenie Polski, Europy, Azji i Ameryki.

Laureat wielu wystaw i konkursów m.in. Nagrody Sztuki miasta Bautzen w Niemczech (1998 r.), Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków’97. Otrzymał w sumie 30 nagród indywidualnych w konkursach środowiskowych w Przemyślu i Rzeszowie.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. w: Muzeum w Szczecinie, Przemyślu, Nowym Sączu, Przeworsku, Lubaczowie oraz w BWA Rzeszów, Przemyśl, Krosno, Tarnów, Sandomierz i Kielce.

Za granicą m.in. w: Bonnefanten Museum w Maastricht, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, Muzeum Grafiki – Narodowe Centrum Kultury w Giza, Centrum Grafiki w Lubljanie, Kanagawa Prefectural Galler w Yokohamie, Galerii Portretu w Tuzla oraz w galeriach słowackich i węgierskich.
KiB
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama