Podpisanie umowy na prace badawcze, których efektem będzie opracowanie optymalnych metod zastosowania technologii GIS do podniesienia efektywności zarządzania w samorządzie terytorialnym, odbyło się 22 maja br., w murach Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.
Prace mają przeprowadzić studenci geodezji i kartografii PWSTE przy wsparciu pracowników naukowych uczelni. Będą oni bazować na danych dostarczonych przez samorządy miasta Jarosławia i powiatu jarosławskiego, które uzyskają dostęp do rezultatów prac. Niezbędne licencje na oprogramowanie ma zapewnić studentom oddział światowego lidera i pioniera oprogramowania systemów informacji geograficznej Esri Polska. Przez cały czas trwania badań pomocą mają też służyć eksperci tej firmy.
– O znaczeniu technologii GIS w działaniach administracji lokalnej będą mogli wkrótce się przekonać pracownicy organów administracji i samorządowcy z Jarosławia oraz powiatu jarosławskiego.
(...) Otrzymają oni dostęp do ponad 100 warstw informacyjnych, prezentujących istotne lokalne dane i zagadnienia. Innymi słowy uzyskają oni interaktywny i aktualizowany na bieżąco cyfrowy atlas, na który złoży się ponad 100 różnych map – przekazuje jarosławski magistrat.
– W ten sposób stworzymy potężne narzędzie, które pozwoli jednostkom samorządu terytorialnego na przeprowadzanie rozległych i dogłębnych analiz, by jeszcze lepiej poznać i zrozumieć obszar, na którym działają i znaleźć optymalne rozwiązania dla lokalnych wyzwań – podkreślił prof. ucz. dr hab. inż. Janusz Dąbrowski z PWSTE w Jarosławiu.
Wyraził też nadzieję, że efekty prac będą przekonywać inne samorządy i jednostki administracji wyższych szczebli w kraju, jak ważne są technologie cyfrowe bazujące na geolokalizacji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze