Pierwszy etap przysposobienia budynku po domu kultury przy ul. Wiejskiej na potrzeby domu seniora miasto przeprowadziło w roku ubiegłym. W bieżącym zaplanowano drugą część prac, sprawy nabrały jednak tempa, bo magistratowi udało się pozyskać na ten cel dofinansowanie z zewnątrz.
O potrzebie powstawania ośrodków dla seniorów w Przeworsku nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego zaadaptowanie na dom seniora pustostanu po domu kultury przy ul. Wiejskiej jest przez włodarzy miasta traktowane[paywall] bardzo poważnie. Remont budynku trwa od ubiegłego roku.
– Koszty według kosztorysu inwestorskiego opiewały na 1,2mln zł . Mówię, opiewały w czasie przeszłym, bo w zeszłym roku wydatkowaliśmy już na ten cel 300 tys. – informuje W. Superson, zastępca burmistrza Przeworska.
W tym roku UM złożył wniosek o dofinansowanie tej inwestycji do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przeszedł pozytywną weryfikację i w magistracie oczekują, że lada chwila podpisana zostanie stosowna umowa dotacyjna. Razem z wkładem własnym miasta wygenerowana zostanie w ten sposób kwota 800 tys. zł, która pozwoli na doprowadzenie przedsięwzięcia niemal do końca.
Niemal, bo miasto musi rozwiązać jeszcze sprawę windy. Ta, choć przewidziana w budynku, w pierwotnym planie miała być zamontowana dopiero w ostatnim etapie, czyli w przyszłym roku. Sytuację zmieniło jednak wspomniane dofinansowanie – jeśli miasto chce je otrzymać, musi pracować według określonych warunkami konkursu procedur, zwłaszcza tych dotyczących poruszania się po obiekcie osób niepełnosprawnych. To oznacza, że sprawy windy odsunąć „na później” się nie da. Koszt to około 100 tys. złotych i władze miasta muszą w jakiś sposób te pieniądze wygospodarować. Na razie liczą na kolejną dotację ze środków zewnętrznych.
– Chcemy złożyć wniosek do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie o dofinansowanie na zakup takiego urządzenia. Nabór wniosków odbywa się co roku jesienią, w związku z czym na dalszy rozwój wypadków musimy czekać – wyjaśnia burmistrz Superson.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy ośrodek dla seniorów powinien wystartować na początku przyszłego roku. Znajdzie w nim miejsce 30 osób w podeszłym wieku. Na razie kwestia obsady placówki pozostaje sprawą otwartą.
– Zgodnie z wymaganiami ministerialnymi konieczne będzie dla tej grupy zatrudnienie kierownika placówki z uprawnieniami zarządzania pomocą społeczną i jednego opiekuna – informuje W. Superson.
– Planujemy też zatrudnić jeszcze jedną osobę na stanowisku pomocy. Chcielibyśmy również nawiązać współpracę z lekarzem geriatrą, który mógłby raz w tygodniu lub raz w miesiącu odwiedzać podopiecznych naszego domu seniora – kończy burmistrz.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://www.chouraha.com/crackle-free-tv-movies-5-0-0-0-android-4-0-apk-download/ Crackle Download https://www.chouraha.com/what-is-wordpress-how-it-is-work/ How does wordpress work https: //www.chouraha .com / what-is-netflix-how-to-get-it / how to connect netflix to tv wirelessly
O tak schody seniorom będą służyć znakomicie o każdej porze roku. Gratuluje pomysłu i poczucia humoru.
Zgadzam się, schody zadaszone częściowo a więc w zimie lód i ślisko. (Na Jasińskiego musieli drugą klatkę schodową dobudować i windę od pozimu gruntu.) A dokoła ni sklepu ni zadnej infrastruktury uslugowej ni przystanku.
https://www.chouraha.com/crackle-free-tv-movies-5-0-0-0-android-4-0-apk-download/ Crackle Download https://www.chouraha.com/what-is-wordpress-how-it-is-work/ How does wordpress work https: //www.chouraha .com / what-is-netflix-how-to-get-it / how to connect netflix to tv wirelessly
O tak schody seniorom będą służyć znakomicie o każdej porze roku. Gratuluje pomysłu i poczucia humoru.
Zgadzam się, schody zadaszone częściowo a więc w zimie lód i ślisko. (Na Jasińskiego musieli drugą klatkę schodową dobudować i windę od pozimu gruntu.) A dokoła ni sklepu ni zadnej infrastruktury uslugowej ni przystanku.