10 tys. zł dotacji – na wniosek prezydenta Wojciecha Bakuna – przyznali przemyscy radni parafii prawosławnej pw. Zaśnięcia NMP w Przemyślu. Pieniądze te pomogą w pracach remontowo-konserwatorskich w zabytkowej cerkwi prawosławnej przy ul. Wilczańskiej.
Co roku miasto przyznaje dotacje na pomoc w zachowaniu i ochronie cennych zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie miasta. To wsparcie umożliwia[paywall] właścicielom wykonanie inwestycji, a to ma znaczący wpływ na poprawę zarówno estetyki obiektów oraz ich stanu technicznego, jak i – w wymiarze ogólnym – zachowanie krajobrazu kulturowego miasta.
W br. do przemyskiego magistratu wpłynęły trzy wnioski, ale dotację otrzymał tylko jeden (drugi nie spełniał kryteriów, brakowało wymaganych dokumentów, trzeci został wycofany przez wnioskodawcę z powodu braku pozostałych środków na realizację inwestycji).
W związku z tym 10 tys. zł otrzymała parafia prawosławna pw. Zaśnięcia NMP w Przemyślu. Pieniądze zostaną przeznaczone na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich w zabytkowej cerkwi prawosławnej przy ul. Wilczańskiej.
Te prowadzone są od kilku lat. Obecnie to czwarty etap przedsięwzięcia. W zakres prac wchodzi remont pokrycia dachowego: naprawa i wymiana zniszczonej więźby dachowej, pokrycie dachu budynku nową blachą.
Cerkiew prawosławna przy ul. Wilczańskiej została wybudowana w 1887 r. Stanowi ona cenny obiekt reprezentujący zachowaną architekturę sakralną w formie charakterystycznej dla obrządku wschodniego.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.To totalny wstyd dla wojewódzkiego konserwatora zabytków.Popatrzmy na wymuskane kościoły gdzie grosza nie szczędzono z publicznych pieniędzy a nawet było znacznie więcej niż były potrzeby.Natomiast cerkwie, do których tez uczęszczają nasi mieszkańcy publicznego grosza niestety ale brakuje nawet w minimalnej ilości.A wszyscy twierdza, ze jesteśmy regionem z pogranicza kultur i wiary.
KOT kaczyńskiego postanowił i ch.j wam do tego. narodowo-populistyczno- nepotyczno kasto partyja.
No ....aż głupio. Co to teraz jest 10 tysiecy..Jak ceny materiałów budowlanych poszybowaly w górę pięknie
Od lat kolejni konserwatorzy zabytków nad wyraz hojnie obdarowują obiekty jedynie słusznej wiary. "Zapominają" o innych, nie mówiąc już o niszczejących dworkach itp. zabytkach. Nie lepsze są władze samorządowe, które - zwłaszcza przed wyborami - sypią groszem na lewo i prawo: jak nie żywą gotówką, to "zadaniami zleconymi" itd. O skali problemu może świadczyć fakt, że swego czasu na utrzymanie /komunalnego!/ cmentarza żydowskiego w Przemyślu miasto przeznaczało aż ... 270 zł rocznie. Po interwencjach dziennikarzy, kwota ta wzrosła do 6-7 tys.
Tadziu, Tadziuniu czy Ty w ogóle lubisz Polskę i Polaków? Po co tu mieszkasz i się męczysz? Im więcej czytam twoich wpisów tym bardziej mi Ciebie żal...
To totalny wstyd dla wojewódzkiego konserwatora zabytków.Popatrzmy na wymuskane kościoły gdzie grosza nie szczędzono z publicznych pieniędzy a nawet było znacznie więcej niż były potrzeby.Natomiast cerkwie, do których tez uczęszczają nasi mieszkańcy publicznego grosza niestety ale brakuje nawet w minimalnej ilości.A wszyscy twierdza, ze jesteśmy regionem z pogranicza kultur i wiary.
KOT kaczyńskiego postanowił i ch.j wam do tego. narodowo-populistyczno- nepotyczno kasto partyja.
No ....aż głupio. Co to teraz jest 10 tysiecy..Jak ceny materiałów budowlanych poszybowaly w górę pięknie