– Dziękuję za cały dzień w Przemyślu. Od rana dużo się dzieje… – wyznała premier Beata Szydło. 29 stycznia br. szefowa rządu, wręczywszy nagrody zwycięzcom zawodów narciarskich o Międzynarodowy Pucharu Karpat, późnym popołudniem udała się do gmachu Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
Premier była gościem honorowym Międzynarodowego Spotkania Dyskusyjnego z cyklu „Europa Karpat”. Debatę oraz wystąpienie szefowej rządu poprzedziło otwarcie przez marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego wystawy „Historia Narciarstwa w Polsce”. Ekspozycję[ przygotowało Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej we współpracy z Muzeum Tatrzańskim. Składają się na nią fotografie, które tworzą niepisaną opowieść o tradycji i historii narciarstwa polskiego w Tatrach oraz zdjęcia z okresu międzywojennego, a także młodsze, z lat 50. – 60. (z prywatnej kolekcji), ukazujące, jak rozwijało się narciarstwo w Przemyślu i na kresach wschodnich. Z kolei umieszczone w gablotach podstawowe przedmioty związane ze sportami zimowymi – sanki, a także pełne wyposażenie alpinistyczne z czasów międzywojnia (użyczone przez V Batalion Strzelców Podhalańskich) pozwalają przekonać się na żywo, na jakim sprzęcie niegdyś jeżdżono oraz z czego korzystano, wspinając się po górach.
Istotnym elementem wizyty premier Beaty Szydło w Przemyślu było powitanie uczestników międzynarodowego panelu dyskusyjnego „Europa Karpat”. Tegoroczna debata upłynęła pod hasłem „Na drodze odpowiedzialnego rozwoju”. W przedsięwzięciu, którego inicjatorem jest obecny marszałek sejmu, rokrocznie[paywall] (od 2010 r.) biorą udział przedstawiciele parlamentów, administracji rządowej, samorządów, świata nauki i organizacji pozarządowych z państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. To forum, na którym spotykają się praktycy i eksperci zajmujący się rozwojem obszarów górskich i współpracą transgraniczną w Europie Środkowej oraz Wschodniej.
W swoim wystąpieniu premier podkreśliła, iż Karpaty „są symbolem tego, że trzeba łączyć kultury, społeczeństwa, narody, państwa po to, abyśmy w tej części Europy budowali wspólną przyszłość, ale byśmy potrafili też konkurować z pozostałymi”. Zdaniem szefowej rządu Europę Karpat można budować na wielu płaszczyznach. Jedną z tych płaszczyzn jest współpraca w obrębie projektów infrastrukturalnych, gospodarczych. – Szczególnie łączy projekt, który jeszcze do niedawna był postrzegany przez wielu jako niemożliwy do zrealizowania. W tej chwili jesteśmy już w trakcie jego realizacji. Mam na myśli oczywiście Via Carpatia – zauważyła B. Szydło. Szefowa rządu przypomniała, że jednym z inicjatorów współdziałania krajów Europy Środkowo-Wschodniej był prezydent Lech Kaczyński, który to w 2006 r. doprowadził do konferencji w Łańcucie poświęconej międzynarodowej współpracy w obrębie państw Grupy Wyszehradzkiej. W ocenie premier „dzisiaj jesteśmy tą częścią Europy, która zaczyna nadawać ton zmianom w Unii Europejskiej i całej Europie”. – Wierzę głęboko, że jest to także czas Europy Środkowo-Wschodniej, czas Karpat – stwierdziła B. Szydło.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Żeby nie było zadym, na salę wpuszczono samych kościołowców.
Żeby nie było zadym, na salę wpuszczono samych kościołowców.