Reklama

Prezesi sądów rejonowych do zmiany?

Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął procedurę odwołania sześciu osób – prezesów i wiceprezesów – czterech sądów rejonowych z naszego regionu. Obszaru, nad którym pieczę sprawuje Sąd Okręgowy w Przemyślu. 22 lipca br. wspomniani zostali zawieszeni w pełnieniu obowiązków.

Minister A. Bodnar podjął taką decyzję „po wnikliwym zapoznaniu się z dokumentami dotyczącymi sytuacji sądu, mając na uwadze dobro wymiaru sprawiedliwości”. Jak uzasadnił resort sprawiedliwości – zgodnie z art. 27. paragraf 1 Ustawy o ustroju sądów powszechnych – „prezes i wiceprezes sądu mogą być odwołani przez ministra sprawiedliwości w toku kadencji m.in. w przypadku, gdy dalszego pełnienia funkcji nie da się pogodzić z innych powodów z dobrem wymiaru sprawiedliwości”.

Jak stanowi prawo, procedura odwołania z wspomnianych stanowisk rozpoczyna się od wystąpienia przez ministra sprawiedliwości z uzasadnionym wnioskiem o podjęciu zamiaru odwołania osób pełniących funkcje prezesa bądź wiceprezesa sądu do kolegium właściwego sądu. W tym wypadku minister sprawiedliwości A. Bodnar wystąpił z takim wnioskiem do kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu. Kolegium w takiej sytuacji jest zobowiązane zaopiniować działanie ministra. Do czasu rozpoznania wniosku minister jest władny zawiesić osoby, których dotyczy wniosek w pełnieniu czynności. I to zrobił[paywall].

Reklama

Wniosek dotyczy odwołania: prezesa Sądu Rejonowego w Przemyślu sędziego Krzysztofa Trykszy, wiceprezesa Sądu Rejonowego w Przemyślu sędziego Marka Antasa, prezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu sędzi Jadwigi Gil-Pawłowskiej, wiceprezes Sądu Rejonowego w Jarosławiu sędzi Agaty Szykowny-Poliśkiewicz, prezes Sądu Rejonowego w Lubaczowie sędzi Ewy Hełmeckiej oraz prezesa Sądu Rejonowego w Przeworsku sędziego Tomasza Półtoraka. 22 lipca br. wszyscy zostali przez ministra A. Bodnara zawieszeni w pełnieniu czynności.

Podpisali listy poparcia

  • „(…) W odniesieniu do wymienionych wyżej sędziów wniosek ministra sprawiedliwości o odwołanie z zajmowanych stanowisk funkcyjnych został uzasadniony brakiem udziału samorządu tworzonego przez ogół sędziów Sądu Okręgowego w Przemyślu w ich wyborze na stanowisko prezesa i wiceprezesa sądu (…)”

– poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, dodając:

Reklama
  • „(…) Decyzja ministra sprawiedliwości o wszczęciu procedury odwołania sędziów: Krzysztofa Trykszy, Ewy Hełmeckiej, Jadwigi Gil-Pawłowskiej, Agaty Szykowny-Poliśkiewicz i Tomasza Półtoraka z zajmowanych stanowisk funkcyjnych została uzasadniona podpisaniem przez tych sędziów list poparcia sędziów kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa (nieprawidłowo ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r.)”.

W przypadku uzyskania negatywnej opinii kolegium Sądu Okręgowego w Przemyślu odnośnie zamiaru odwołania wspomnianych sędziów, minister sprawiedliwości z podobnym wnioskiem może wystąpić do Krajowej Rady Sądownictwa. To ostateczny krok. Sprzeciw wyrażony większością 2/3 głosów w terminie 30 dni wyrażony przez to gremium uniemożliwia odwołanie osób z pełnionych funkcji.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/08/2024 18:00
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama