Reklama

Promenada Zasanie: Prezydent Bakun obiecał i... cisza

28 lipca br. prezydent Przemyśla Wojciech Bakun na swoim profilu na Facebooku pomieścił wpis o odwołaniu dwóch spotkań informacyjnych dotyczących przebudowy Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II i 22 Stycznia oraz o powrocie do dyskusji „w okresie powakacyjnym”. Od końca wakacji minęło już 55 dni i można się zastanawiać, o którą przerwę wakacyjną włodarzowi miasta chodziło...?

Do momentu wspomnianego ogłoszenia odbyły się dwa spotkania informacyjne w tej sprawie. Jedno w popularnym „blaszaku” na osiedlu Kmiecie, drugie w SP 16. Były zaplanowane dwa kolejne, w PARR-ze i klubowej świetlicy Czuwaju przy ul. 22 Stycznia. Były, ale się nie odbyły[paywall].

Wspomnianego 28 lipca br. prezydent miasta Wojciech Bakun na swoim profilu na Facebooku pomieścił następujący wpis:

  • „Uwaga! Ważna informacja dotycząca spotkań w sprawie przebudowy Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II i 22 Stycznia. Do tej pory odbyły się dwa spotkania Prezydenta Miasta z mieszkańcami osiedli położonych w pobliżu Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II oraz ulicy 22 Stycznia, podczas których dyskutowaliśmy na temat projektowanych rozwiązań przy obu ulicach. Dały one spory materiał do przemyśleń, ale jednocześnie wyczerpały dotychczasową formułę spotkań. W związku z powyższym spotkania, które zaplanowane były na dzień 28 lipca w siedzibie Przemyskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz 31 lipca w siedzibie KS „Czuwaj” zostają odwołane. Przychylając się do wniosków wnoszonych przez uczestników spotkań, powrócimy do dyskusji na temat przebudowy wyżej wymienionych ulic po okresie wakacyjnym. Jednocześnie jako inwestor będziemy dysponowali bardziej szczegółową koncepcją zawierającą różne warianty rozwiązań, a także wizualizacje tych rozwiązań. W międzyczasie odniosę się do kwestii poruszonych na dotychczasowych spotkaniach. O nowych terminach (w okresie powakacyjnym) poinformujemy Państwa w późniejszym czasie”.

 

„MOST” wciąż działa

Od momentu odwołania spotkań przez władze miejskie Stowarzyszenie „MOST”, które nieformalnie stało się „obrońcą” deptaka nad Sanem, działało cały czas. Zorganizowali tzw. ankietę potrzeb, czyli zapytali mieszkańców miasta, jak chcą widzieć tę bardzo popularną część miasta.

Reklama

20 października br. ich zbieranie się zakończyło. Łącznie spłynęło 598 ankiet w formie papierowej i 203 w formie internetowej. Po opracowaniu wyniki sondy zostaną udostępnione publicznie i złożone w przemyskim magistracie. Za opracowanie profesjonalnej analizy odpowiadać będzie Katarzyna Stasiuk – doktor habilitowany psychologii, członek Komisji Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Pracuje m.in. w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Specjalizuje się w psychologii społecznej i psychologii zachowań konsumenckich, zajmuje się także badaniami rynku i opinii publicznej. Jest autorką dwóch książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych.

Poza tym reprezentujący Stowarzyszenie „MOST” zorganizowali kilka spotkań informacyjnych. Dwa z nich były niezwykle pouczające. Pierwsze odbyło się z udziałem członka Fundacji „Będzie Dziko” Zbigniewem Mieszkowiczem, które dotyczyło kwestii związanej z drzewami w tkance miejskiej, połączone zostało ze spacerem badawczym po mieście.

Reklama

Drugie – z zastępcą dyrektora Zarządu Dróg Miejskich z Jaworzna Tomaszem Toszą, który przedstawił rozwiązania komunikacyjne w tym śląskim mieście. To spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy przemyskiego radnego Pawła Kanieckiego. W planach są specjalne warsztaty dla młodzieży.

Na spotkania zaproszone zostały władze miasta i urzędnicy. Prezydent miasta W. Bakun odpowiedział na zaproszenie informacją, że mu przykro, ale nawał obowiązków nie pozwala na uczestnictwo w choć jednym.

Bez odpowiedzi

W związku z zapowiedziami i cytowanym wpisem W. Bakuna, skierowaliśmy do władz miasta trzy pytania. Bo skoro prezydent miasta się zobowiązał, obiecał, liczyliśmy (i wciąż liczymy), że słowa dotrzyma. Pytanie pierwsze brzmiało:

Reklama
  • kiedy zorganizowane zostaną kolejne spotkania lub nastąpi „powrót do dyskusji” na ten temat? Okres wakacyjny – o którym mowa powyżej – już dawno bowiem minął.

Drugie:

  • czy jako inwestor dysponujecie Państwo „bardziej szczegółową koncepcją zawierającą różne warianty rozwiązań, a także wizualizacje tych rozwiązań”. Jeśli nie, kiedy się można ich spodziewać?

Wreszcie trzecie:

  • mimo zapowiedzi: „(...) w międzyczasie odniosę się kwestii poruszonych na dotychczasowych spotkaniach (...)”, nigdzie owe kwestie nie zostały przez prezydenta miasta poruszone. Dlaczego?

Pytania wysłaliśmy 12 października br. Do czasu oddania do druku tego numeru (24 października br.) – mimo kilku próśb – odpowiedzi, niestety, nie otrzymaliśmy. Być może więc prezydentowi W. Bakunowi nie chodziło o minione wakacje. Być może fraza: „w okresie powakacyjnym” odnosi się do wakacji przyszłości...

Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama