Reklama

Prezydent górą. Uchwała o nieudzieleniu absolutorium jest nieważna

28/09/2020 19:30

Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie negatywnie zaopiniowała uchwałę rady miejskiej w Przemyślu o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi Wojciechowi Bakunowi. Oznacza to, że decyzja większości radnych nie ma mocy prawnej. Nie mogą też rozpocząć ewentualnej procedury odwołania prezydenta z urzędu.

Skład orzekający RIO wskazał cztery główne powody swojej opinii. Po pierwsze, radni nie dokonali kompleksowej oceny wykonania budżetu i ustalenia sytuacji finansowej miasta na koniec 2019 roku. Przedstawili wprawdzie analizę, ale[paywall] tylko wybranych elementów budżetu, nie ustalając ich wpływu na jego całościową realizację. Radni większości nie wskazali również „obiektywnych przyczyn” braku wykonania wybranych dochodów i wydatków oraz nie ustalili, czy prezydent ponosi za to winę.

RIO stwierdziła, że radni oceniając wybrane elementy budżetu, patrzyli w jakim procencie udało się zrealizować założony plan. Powinni natomiast patrzeć pod kątem zasad prawidłowego gospodarowania finansami, czyli zgodności z prawem, zasad ekonomii, celowości i rzetelności. A tutaj – jak oceniła Izba – Wojciech Bakun wywiązał się ze swoich obowiązków prawidłowo.

Reklama

Sesja absolutoryjna odbyła się 25 sierpnia. Decyzją większości rady miejskiej (12 osób z PiS, Regii Civitas i SLD), prezydent nie uzyskał wotum zaufania ani absolutorium z wykonania budżetu w 2019 r. Stało się tak mimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz komisji rewizyjnej.

Taki rozwój sytuacji pozwalał na złożenie wniosku o referendum w sprawie odwołania Wojciecha Bakuna z funkcji. Radni mogli, ale nie musieli tego robić. Gdyby jednak chcieli procedurę odwoławczą rozpocząć, musieliby mieć pozytywną opinię RIO. Opinia negatywna taką możliwość blokuje.


pb
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    haha - niezalogowany 2020-09-28 19:46:23

    i co pedaly,,,,,hahaha

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Jkj - niezalogowany 2020-09-28 20:15:01

    Wiedziałam, że PB o tym napisze, bo jest rzetelnym dziennikarzem.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    nick - niezalogowany 2020-09-28 20:34:22

    a kiedy artykuł "mieszkańcy gorą"?? bo zdarza mi się przemierzać to miasto i ... ręce opadają ... NIC Z TEJ PREZYDENTURY ANI Z TEJ OBSADY RADNYCH

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama