Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie negatywnie zaopiniowała uchwałę rady miejskiej w Przemyślu o nieudzieleniu absolutorium prezydentowi Wojciechowi Bakunowi. Oznacza to, że decyzja większości radnych nie ma mocy prawnej. Nie mogą też rozpocząć ewentualnej procedury odwołania prezydenta z urzędu.
Skład orzekający RIO wskazał cztery główne powody swojej opinii. Po pierwsze, radni nie dokonali kompleksowej oceny wykonania budżetu i ustalenia sytuacji finansowej miasta na koniec 2019 roku. Przedstawili wprawdzie analizę, ale[paywall] tylko wybranych elementów budżetu, nie ustalając ich wpływu na jego całościową realizację. Radni większości nie wskazali również „obiektywnych przyczyn” braku wykonania wybranych dochodów i wydatków oraz nie ustalili, czy prezydent ponosi za to winę.
RIO stwierdziła, że radni oceniając wybrane elementy budżetu, patrzyli w jakim procencie udało się zrealizować założony plan. Powinni natomiast patrzeć pod kątem zasad prawidłowego gospodarowania finansami, czyli zgodności z prawem, zasad ekonomii, celowości i rzetelności. A tutaj – jak oceniła Izba – Wojciech Bakun wywiązał się ze swoich obowiązków prawidłowo.
Sesja absolutoryjna odbyła się 25 sierpnia. Decyzją większości rady miejskiej (12 osób z PiS, Regii Civitas i SLD), prezydent nie uzyskał wotum zaufania ani absolutorium z wykonania budżetu w 2019 r. Stało się tak mimo pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz komisji rewizyjnej.
Taki rozwój sytuacji pozwalał na złożenie wniosku o referendum w sprawie odwołania Wojciecha Bakuna z funkcji. Radni mogli, ale nie musieli tego robić. Gdyby jednak chcieli procedurę odwoławczą rozpocząć, musieliby mieć pozytywną opinię RIO. Opinia negatywna taką możliwość blokuje.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wiedziałam, że PB o tym napisze, bo jest rzetelnym dziennikarzem.
a kiedy artykuł "mieszkańcy gorą"?? bo zdarza mi się przemierzać to miasto i ... ręce opadają ... NIC Z TEJ PREZYDENTURY ANI Z TEJ OBSADY RADNYCH
RIO merytorycznie podeszła do tematu. Obnazyla brak wiedzy i ubytki kompetencyjne niektórych osób zasiadających w radzie. Niestety "tajne komplety " dają o sobie znać .
Nie robią konferencji dlaczego im się nie udało odwołać prezydenta. Cienias zawsze zostanie cieniasem.
Kolejna przepychanka przy uchwalaniu budżetu 2021.
Kiedy rozliczenie, Dyr. MOPS, Prezesów PGM PWiK
Życie podkarpackie dopiero o tym napisali bo musieli pozmywać że ścian redakcji pękniętą z bólu dupę Godosa
cala ta rada jest smieszna, lacznie wladzą.
To że Bakun góruje nad wszystkimi o głowę to prawda obiektywna, widać na codzień. Jednak chodzi nie o cechy fizyczne lecz głównie o przewagę intekektualną oraz sposobem zarzadzania jeszcze 60 tysięczną mieściną, z tym już gorzej, powtarza i powiela błędy Chomy, co gorsze jak obserwuję jest pewny swoich racji i popełnia podobnie jak poprzednik grzech pychy. Przecież niedawno twierdził że pierwsza jego kadencja to jedynie spłata wielomilionowych długów pozostawionych jako kukułcze jajo przez poprzednika, obecnie, niespodziewanie lansuje się budową zespołów basenówba to nie tysiące niby zaoszczędzonych kosztem niewyobrażalnego w innnych miastach czy miasteczkach brudu dziadostwa, abtu nagle zespoły basenów o co postuluję od lat niemal w każdym wpisie za wiele milionów złotych. A co do tej pory, 0 inwestycji, choć cieszy mnie jako parafianina od 60 lat Kopernika i Sportowej fakt kończenia przebudowy tego dziadostwa jakim był syf zwany o dziwo rynkiem zielonym, robota postępuje, może przynajmniej tam wejdzie cywilizacja i zniknie te dziwaczny handel uliczny jak u arabów czy murzynów w III świecie. A co do zespołów basenów, nie wiemy co się pod tym pojęciem kryje, dla każdego zespół znaczy coś innego, my ślę od lat o basenie zwykłym otwartym w gorące letnie dnie choć to już nie dla mnie. A co ponadto, jako wierzący nie bardzo wierzę w inne kryte baseny, jeśli cudem powstaną to będzie to zaskoczenie graniczące z cudem, za długo żyję w tym "Przymyślu"by wierzyć w kolejne baśnie i śnie o potędze. Ale dla poprawy nastroju, jacy wyborcy, taka" wadza", jaki pan taki kram,. Jak powiedział klasyk we fiolecie " posmotrim, uwidim'.
Dokładnie posprzatać stajnię Augiasza jest naprawdę trudno.Obawiam się ,ze zajmie to całą kadencję i jeszcze pozostaną niewyobrażalne długi.Oderwać od koryta całe rodziny i klany z poprzedniej władzy naprawdę trudno.Stąd niewyobrażalny sojusz medialnych dewot z czcicielami burdeli i innych zboczeń moralnych.Stąd taki nieopisany jazgot na posiedzeniach Rady Miasta.Walka o kasę jest najwazniejszym przesłaniem obecnych ełyt a nie dobro miasta i mieszkańców.Może obecny Pan Prezydent nie jest ideałem ale jest uczciwy i zdeterminoway w walce z tymi co po sobie zostawili gnój w naszym mieście.
Ha, ha, ha tą rzetelność to jak dołożyć Opisowi?
Thank you for sharing this wonderful data with us. Very valuable article. Really add value the way you described things in this article. Keep up the good workfireboy and watergirl
A może trzeba rozwiązać tą właśnie Rade i ogłosić nowe wybory
"Oderwać od koryta całe rodziny i klany z poprzedniej władzy naprawdę trudno". Oderwać od koryta całe rodziny i dać swoim. Tak to obecnie wygląda. Pod tym względem nic się w tym mieście za prezydentury Bakuna nie zmieniło."...sojusz medialnych dewot z czcicielami burdeli i innych zboczeń moralnych." A jak nazwać ten drugi - równie barwny w swej różnorodności - sojusz? Oceniając Radnych wypada zrobić to kompleksowo. Jeśli jednych nazywa się "czcicielami burdeli i innych zboczeń moralnych" to wypada sobie przypomnieć o "błędach młodości" innych obecnych radnych, o których zresztą niektórzy z nich wspominali w swoich "lajwach" wyborczych.
This is a great thing, I think everyone feels this information is very valuable, thank you 8 ball
i co pedaly,,,,,hahaha
Wiedziałam, że PB o tym napisze, bo jest rzetelnym dziennikarzem.
a kiedy artykuł "mieszkańcy gorą"?? bo zdarza mi się przemierzać to miasto i ... ręce opadają ... NIC Z TEJ PREZYDENTURY ANI Z TEJ OBSADY RADNYCH