Reklama

Podkop trwa. Miasto wyznaczyło terminy konsultacji

Już ponad pół roku minęło od obietnicy prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, że spotka się po wakacjach 2023 r. z mieszkańcami miasta, aby zaprezentować koncepcje, rozwiązania i wizualizacje przebudowy Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II i 22 Stycznia. Zarówno spotkania, jak i koncepcji do tej pory nie było. Miasto zaanonsowało jednak 2 terminy, w których planuje przedstawić mieszkańcom przygotowane warianty zmian.

Był 28 lipca 2023 r., kiedy prezydent Przemyśla Wojciech Bakun na swoim profilu na Facebooku pomieścił wpis o odwołaniu dwóch spotkań informacyjnych dotyczących przebudowy Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II i 22 Stycznia oraz o powrocie do dyskusji „w okresie powakacyjnym”. Od końca wakacji minęło już ponad 6 miesięcy i cały czas można się zastanawiać, o którą przerwę wakacyjną włodarzowi miasta chodziło...?

Do momentu wspomnianego ogłoszenia odbyły się dwa spotkania informacyjne w tej sprawie. Jedno w popularnym „blaszaku” na osiedlu Kmiecie, drugie w SP 16. Były zaplanowane dwa kolejne, w PARR-ze i klubowej świetlicy Czuwaju przy ul. 22 Stycznia. Były, ale się nie odbyły[paywall].

Reklama

Wspomnianego 28 lipca br. prezydent W. Bakun pomieścił m.in. takie zdania:

  • „(…) Przychylając się do wniosków wnoszonych przez uczestników spotkań, powrócimy do dyskusji na temat przebudowy wyżej wymienionych ulic po okresie wakacyjnym. Jednocześnie jako inwestor będziemy dysponowali bardziej szczegółową koncepcją zawierającą różne warianty rozwiązań, a także wizualizacje tych rozwiązań. W międzyczasie odniosę się do kwestii poruszonych na dotychczasowych spotkaniach. O nowych terminach (w okresie powakacyjnym) poinformujemy Państwa w późniejszym czasie”.

Warto dodać, że to nie pierwsza tego typu deklaracja złożona wirtualną ścieżką przez prezydenta W. Bakuna, z której się nie wywiązał.

Bez konkretów

Pod koniec października ub.r. skierowaliśmy do władz miasta trzy pytania. Bo skoro prezydent miasta się zobowiązał, obiecał, liczyliśmy wówczas (i wciąż liczymy), że słowa dotrzyma. Zapytaliśmy m.in., kiedy zorganizowane zostaną kolejne spotkania lub nastąpi „powrót do dyskusji” na ten temat? Okres wakacyjny – o którym mowa powyżej – już dawno bowiem minął oraz czy jako inwestor dysponują „bardziej szczegółową koncepcją zawierającą różne warianty rozwiązań, a także wizualizacje tych rozwiązań”. Jeśli nie, kiedy się można ich spodziewać? Mimo kilku próśb odpowiedzi w czasie, jaki reguluje Prawo prasowe, niestety, nie otrzymaliśmy. Te przyszły po kilku tygodniach, ale nie zawierały żadnych konkretów.

Reklama

Tymczasem podkop pod mostem kolejowym od strony ul. 22 Stycznia, o który m.in. trwał i trwa spór między częścią mieszkańców a miastem, ma się ku końcowi…

Prośba o wyjaśnienia

Problem zauważył radny niezależny Paweł Kaniecki, który pod koniec stycznia br. skierował interpelację, pytając prezydenta miasta o powody opóźnień w procesie projektowania modernizacji i przebudowy wspomnianych ulic.

– Jestem zaniepokojony faktem, że mimo kilkukrotnych zapowiedzi, do tej pory nie został przedstawiony finalny projekt, którego wstępna koncepcja miała być dostępna już kilka miesięcy temu. Wcześniej pan prezydent zobowiązał się do przeprowadzenia dodatkowych konsultacji społecznych, aby uzyskać opinię i wysłuchać uwag mieszkańców. Niestety, do tej pory nie doszło do żadnych dodatkowych spotkań ani konsultacji. To rodzi obawy co do rzetelności i przejrzystości procesu decyzyjnego

Reklama

– powiedział P. Kaniecki.

– Dodatkowo, co chcę podkreślić, wykonawca, którego wybrało miasto do wykonania projektu, do tej pory nie wywiązał się z terminu wykonania prac. To spowodowało konieczność przedłużenia czasu na zakończenie projektu. A to z kolei może wpłynąć nie tylko na harmonogram prac, ale na zaufania mieszkańców do działań władz miasta

– dodał.

W wspomnianej interpelacji poprosił o niezwłoczne wyjaśnienia przyczyn opóźnień i podjęcie konkretnych kroków w celu przyspieszenia procesu projektowego. Zaapelował o jak najszybsze przeprowadzenie dodatkowych konsultacji tak, aby mieszkańcy mieli możliwość wyrażenia swoich opinii w kwestii planowanych zmian.

Reklama

Coś tu śmierdzi

Od złożenia interpelacji minęło 14 dni, a radny P. Kaniecki odpowiedzi nie uzyskał w ustalonym prawem terminie.

– To prawda, że chyba coś tu śmierdzi. Mnie się to nie podoba od lutego zeszłego roku, kiedy się o tej sprawie dowiedziałem. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego przez dziewięć miesięcy nie jest się w stanie przedstawić choć zarysu projektu. Po terminie odpowiedzi na moje wątpliwości jednak otrzymałem. Pytałem o powody opóźnienia, prosiłem o udostępnienie plików graficznych projektu. Zamiast tego dostałem opis, co ma zawierać projekt! Więc wracamy do punktu wyjścia: wiemy, że nic nie wiemy. W najbliższym czasie sam zorganizuję spotkanie z mieszkańcami i będziemy rozmawiać

Reklama

– zapewnił P. Kaniecki.

Mimo takiej a nie innej odpowiedzi udzielonej radnemu niezależnemu, sami ponownie skierowaliśmy do magistratu pytania w tej kwestii: kiedy dojdzie do obiecywanego przez prezydenta miasta spotkania z mieszkańcami w sprawie ulic 22 Stycznia i Wybrzeża Ojca Świętego Jana Pawła II, czy miasto ma już gotowy projekt, dokumentację i co sprawia, że przedstawienie koncepcji tak bardzo się wydłuża?

Po kilku dniach otrzymaliśmy odpowiedź. Spotkania się odbędą! Jak poinformował Kamil Krukiewicz z Wydziału Promocji i Kultury UM w Przemyślu, prezydent miasta spotka się z mieszkańcami dwukrotnie. Pierwsze spotkanie zaplanowane zostało na 27 lutego br. w Szkole Podstawowej nr 16, drugie – 29 lutego w budynku przy stadionie Czuwaju przy ul. 22 Stycznia. Podczas nich zostaną zaprezentowane mieszkańcom przygotowane warianty zmian.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/02/2024 17:52
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama