– Prokuratorzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, co zrobili – uważa były europoseł dr Andrzej Zapałowski. To odpowiedź na umorzenie przez Prokuraturę Rejonową w Przemyślu dochodzenia w sprawie zachowania ukraińskich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, którzy w październiku 2014 r. fotografowali się z czerwono-czarną flagą z tryzubem symbolizującymi Ukraińską Powstańczą Armię w podziemiach galerii „Sanowa”.
Przypomnijmy: do wydarzenia doszło w rocznicę powstania UPA, 14 października ub.r. Późnym wieczorem 7-osobowa grupa studentów PWSW w Przemyślu pozowała do zdjęcia w podziemiach galerii „Sanowa” z czerwono-czarną flagą OUN-UPA, przy czym część z nich wykonywała gesty wyprostowanymi rękoma, gesty członków UPA. Zdjęcia zamieścili w Internecie. Natychmiast za swoje postępowanie przeprosili.Na zachowanie ukraińskich studentów zareagowały władze uczelni. Decyzją Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów zostali ukarani naganą z ostrzeżeniem. Dodatkowo czterech z nich zostało zawieszonych w prawach studenta na jeden semestr, co wiązało się z odebraniem na ten okres prawa do pomocy materialnej. Studia w Polsce za darmo umożliwiała im Karta Polaka. Ta swoista sesja zdjęciowa wywołała jednak sporą falę protestów ze strony środowisk patriotycznych w całej Polsce, czego wyrazem było zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych pomiędzy Polską a Ukrainą, jakie do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu złożyli przedstawiciele Ruchu Społecznego Patriotyczny Przemyśl.
Brak znamion czynu zabronionego
29 czerwca br. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła postępowanie dwie sprawy: o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych pomiędzy Polską a Ukrainą oraz o wyłudzenie Karty Polaka. Zdaniem prokuratury, przestępstw tych nie popełniono z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. Według prokuratury, zgromadzone dowody w sprawie nie potwierdzają, że doszło do złamania prawa. Młodzi Ukraińcy zeznali, że ich działania miały na celu upamiętnienie osób walczących na kijowskim Majdanie. W tej drugiej sprawie, czyli wyłudzenia Karty Polaka, dane jakie prokuratura otrzymała z MSZ wskazują, że przy ubieganiu się o nią nie doszło do nieprawidłowości. Faktycznie potwierdzono tym samym polskie pochodzenie części osób biorących udział w tym zdarzeniu, a przynajmniej to, że uzyskali oni Karty Polaka zgodnie z obowiązującym prawem.
Manipulacja prokuratury
– Kilku wybitnych specjalistów, ekspertów w Polsce napisało jednoznaczną opinię, że czyn, jakiego dopuścili się ukraińscy studenci, ma znamiona propagowania faszyzmu i nienawiści na tle różnic narodowościowych. Z tego, co wiem, również oddział IPN-u w Rzeszowie wydał podobną opinię. Choć uzasadnienia o umorzeniu nie znamy, to podobno prokuratura oparła się na ekspertyzie Bogdana Huka, znanego nacjonalisty ukraińskiego, który dla wymiaru sprawiedliwości pełnił rolę eksperta od stosunków polsko-ukraińskich. Dla mnie jest to manipulacja prokuratury, ale przede wszystkim, to działanie bardzo niebezpieczne dla państwa polskiego. Taka postawa umożliwia tak naprawdę propagowanie faszyzmu w Polsce. To niedorzeczność – skwitował decyzję prokuratury wspomniany A. Zapałowski.
Zarówno Ruch Społeczny Patriotyczny Przemyśl jak i środowiska kresowe zapowiedziały, że sprawy tej tak nie zostawią. 8 lipca br. do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu wpłynęło pismo od prezesa Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich Stanisława Żółkiewicza, w którym zwraca się z prośbą o wznowienie postępowania przygotowawczego tej sprawie i objęcie go nadzorem służbowym przez prokuraturę okręgową. S. Żółkiewicz zarzucił rejonowej tendencyjność, brak zamiaru ujawnienia i utrwalenia materiału dowodowego oraz brak działań prowadzących do ustalenia wskazanych sprawców, ani tym bardziej do pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.JEBAĆ UKRAIŃCÓW JEBAĆ BANDERE !!!! PANOSZĄ SIĘ NA PODKARPACIU JAK U SIEBIE KABANY JEBANE BRUDASY !!!!
Ciekawa postawa Prokuratury ktora działa na rzecz zatuszowania sprawy dajc jednocześnie zielone swiatlo by antypolskie zachowania zdarzały sie cześciej. Ciekawe czy to nie jakieś pokolenie UPA, jakis śmieć podszywający sie pod prokuratora z Polski wydał to postanowienie o umorzeniu nie znajdując ...nic nagannego.
Skurwielu tzw obrońco prawa polskiego, won do swoich z UPA, prokurator? Swołocz ukraińska sie panoszy w Polsce a ty ich bronisz Skyrwysynu.
To hej jebany Prokurator - prowokator antypolski
A gdyby tak zorganizować tajny oddział młodych obrońców Polski, opublikujmy nazwisko tego faszysty prokuratora a może ktos sie znajdzie kto go nauczy ze jest jednak Polakiem
Połowa komentarzy zamieszczonych tutaj kwalifikuje się do działań prokuratorskich. Ludzie używajcie mózgu gdy coś piszecie w necie, bo możecie mieć spore nieprzyjemności. Można kogoś nie lubieć, z kimś się nie zgadzać, ale trzeba to napisać tak, żeby nie groziły za to pragrafy.
Jezeli Pan Prokurator nic w tym nie widzi to ze by sie kurwa nie zdziwili ze my niby chuliganie ktory chcą dobra dla swojego kraju "moze to inaczej widzimy niz normalni ludzie" bo widza ze tu oprócz złodziejstwa i kurwa tej tęczy pedałów to nic sie nie dzieje !! to sobie sami poradzimy tylko ze byście sie zastanawiali nad naszymi później wyrokami jak juz wyczyścimy ta bandę huja którzy uważają za bohatera ta męska dziwkę bo tym własnie byl bandera i jaki naród tacy bohaterowie !!!
Ostatnio była akcja, że na lwowskiej pod Tesco przyjechał facet a na samochodzie były poprzyklejane znaczki dot. banderowców razem z flagą. Po zgłoszeniu to na policję (oczywiście ona nic nie zrobiła) kierowca troszkę zdarł naklejki ale ani pouczenia ani nic. A my Polacy spróbujcie na Ukrainie powiedzieć słowo, że jesteś z Polski od razu by nóż w plecy wbili. Przez pewien czas jeździłam do nich i wiem co potrafią zrobić i jak nas traktować. Zabierają nam nawet tam kościoły, jesteśmy prześladowani na UA a kobiety - Polki traktowane są jak darmowe prostytutki, które są zastraszane. Polka sama nie może się przejść przez ulicę bo jest dla większości smieciem. Gonić to z Polski!
Prokurator z Przemyśla, nie jest nie do ruszenia. Nad nim wladzę sprawuje /bynajmniej powinien / prokurator wojewódzki , a nad nim prokurator generalny. Tylko , że jeszcze przez trzy /3/ miesiące rządów tej przeklętej koalicji liberalno - masońskiej , nic się nie da zrobić . W związku z tym ,należy PO i tzw. Ludowców , czyli PSL wyeliminować w jesiennych wyborach ; najlepiej raz na zawsze. Czyli frekwencja w jesiennych wyborach jak najbardziej wskazana.
cwaniaczki walczcie na ukrainie wschodniej ale tam pękacie, ruskie wzięli wam krym tak jak chcieli, ale tacy byli banderowcy; potrafili tylko małe dzieci zabijać- więc ta flaga to potwarz dla was tchórze
JEBAĆ UKRAIŃCÓW JEBAĆ BANDERE !!!! PANOSZĄ SIĘ NA PODKARPACIU JAK U SIEBIE KABANY JEBANE BRUDASY !!!!
JEBAĆ BANDERE
Ciekawa postawa Prokuratury ktora działa na rzecz zatuszowania sprawy dajc jednocześnie zielone swiatlo by antypolskie zachowania zdarzały sie cześciej. Ciekawe czy to nie jakieś pokolenie UPA, jakis śmieć podszywający sie pod prokuratora z Polski wydał to postanowienie o umorzeniu nie znajdując ...nic nagannego.