Reklama

Prokuratura umorzyła sprawę ukraińskich studentów

– Prokuratorzy nie zdają sobie nawet sprawy z tego, co zrobili – uważa były europoseł dr Andrzej Zapałowski. To odpowiedź na umorzenie przez Prokuraturę Rejonową w Przemyślu dochodzenia w sprawie zachowania ukraińskich studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, którzy w październiku 2014 r. fotografowali się z czerwono-czarną flagą z tryzubem symbolizującymi Ukraińską Powstańczą Armię w podziemiach galerii „Sanowa”.

Przypomnijmy: do wydarzenia doszło w rocznicę powstania UPA, 14 października ub.r. Późnym wieczorem 7-osobowa grupa studentów PWSW w Przemyślu pozowała do zdjęcia w podziemiach galerii „Sanowa” z czerwono-czarną flagą OUN-UPA, przy czym część z nich wykonywała gesty wyprostowanymi rękoma, gesty członków UPA. Zdjęcia zamieścili w Internecie. Natychmiast za swoje postępowanie przeprosili.

Na zachowanie ukraińskich studentów zareagowały władze uczelni. Decyzją Komisji Dyscyplinarnej ds. Studentów zostali ukarani naganą z ostrzeżeniem. Dodatkowo czterech z nich zostało zawieszonych w prawach studenta na jeden semestr, co wiązało się z odebraniem na ten okres prawa do pomocy materialnej. Studia w Polsce za darmo umożliwiała im Karta Polaka. Ta swoista sesja zdjęciowa wywołała jednak sporą falę protestów ze strony środowisk patriotycznych w całej Polsce, czego wyrazem było zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczącego nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych pomiędzy Polską a Ukrainą, jakie do Prokuratury Rejonowej w Przemyślu złożyli przedstawiciele Ruchu Społecznego Patriotyczny Przemyśl.

Brak znamion czynu zabronionego
29 czerwca br. Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła postępowanie dwie sprawy: o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych pomiędzy Polską a Ukrainą oraz o wyłudzenie Karty Polaka. Zdaniem prokuratury, przestępstw  tych nie popełniono z uwagi na brak znamion czynu zabronionego. Według prokuratury, zgromadzone dowody w sprawie nie potwierdzają, że doszło do złamania prawa. Młodzi Ukraińcy zeznali, że ich działania miały na celu upamiętnienie osób walczących na kijowskim Majdanie. W tej drugiej sprawie, czyli wyłudzenia Karty Polaka, dane jakie prokuratura otrzymała z MSZ wskazują, że przy ubieganiu się o nią nie doszło do nieprawidłowości. Faktycznie potwierdzono tym samym polskie pochodzenie części osób biorących udział w tym zdarzeniu, a przynajmniej to, że uzyskali oni Karty Polaka zgodnie z obowiązującym prawem.

Manipulacja prokuratury
– Kilku wybitnych specjalistów, ekspertów w Polsce napisało jednoznaczną opinię, że czyn, jakiego dopuścili się ukraińscy studenci, ma znamiona propagowania faszyzmu i nienawiści na tle różnic narodowościowych. Z tego, co wiem, również oddział IPN-u w Rzeszowie wydał podobną opinię. Choć uzasadnienia o umorzeniu nie znamy, to podobno prokuratura oparła się na ekspertyzie Bogdana Huka, znanego nacjonalisty ukraińskiego, który dla wymiaru sprawiedliwości pełnił rolę eksperta od stosunków polsko-ukraińskich. Dla mnie jest to manipulacja prokuratury, ale przede wszystkim, to działanie bardzo niebezpieczne dla państwa polskiego. Taka postawa umożliwia tak naprawdę propagowanie faszyzmu w Polsce. To niedorzeczność – skwitował decyzję prokuratury wspomniany A. Zapałowski.
Zarówno Ruch Społeczny Patriotyczny Przemyśl jak i środowiska kresowe zapowiedziały, że sprawy tej tak nie zostawią. 8 lipca br. do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu wpłynęło pismo od prezesa Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich Stanisława Żółkiewicza, w którym zwraca się z prośbą o wznowienie postępowania przygotowawczego  tej sprawie i objęcie go nadzorem służbowym przez prokuraturę okręgową. S. Żółkiewicz zarzucił rejonowej tendencyjność, brak zamiaru ujawnienia i utrwalenia materiału dowodowego oraz brak działań prowadzących do ustalenia wskazanych sprawców, ani tym bardziej do pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    BOBEK - niezalogowany 2015-07-13 20:54:45

    JEBAĆ UKRAIŃCÓW  JEBAĆ BANDERE !!!! PANOSZĄ SIĘ NA PODKARPACIU JAK U SIEBIE  KABANY JEBANE BRUDASY !!!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    o.g - niezalogowany 2015-07-14 00:03:40

    JEBAĆ BANDERE 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Polak - niezalogowany 2015-07-14 09:12:01

    Ciekawa postawa Prokuratury ktora działa na rzecz zatuszowania sprawy dajc jednocześnie zielone swiatlo by antypolskie zachowania zdarzały sie cześciej. Ciekawe czy to nie jakieś pokolenie UPA, jakis śmieć podszywający sie pod prokuratora z Polski wydał to postanowienie o umorzeniu nie znajdując ...nic nagannego. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama