We wtorek, 10 sierpnia, w całej Polsce odbyły się protesty pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie”. – Przyszłam tu, bo mam już dość tej propagandy i zakłamania, jakie oglądam w telewizji rządowej. Dobrze pamiętam, jak telewizja okłamywała nas w latach osiemdziesiątych. Teraz jest podobnie. Wszystko jest piękne i cacy, cacy. – tłumaczyła przemyślanka, jedna z uczestniczek protestu.

fot.Jacek Szwic
Około trzydziestu osób protestowało w obronie wolnych mediów.
Powodem wyjścia na ulice wielu tysięcy Polaków był projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, który zakładał zmianę zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Według wielu dziennikarzy, medioznawców i polityków opozycji projekt nazwany „lex TVN” jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie nowych przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery, a pluralizm mediów jest istotą demokracji.
Nie od dziś wiadomo, że treści przekazywane przez tę stację, tak różne od treści rządowej TVP, były solą w oku partii rządzącej, czemu wyraz dał poseł Marek Suski, mówiąc, że rządzący chcą mieć większy wpływ na to, co się dzieje w tej telewizji.
W Przemyślu o osiemnastej na ulicy Piłsudskiego[paywall], pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości, rozpoczął się protest zorganizowany przez działającą od kilku lat grupę, która nazwała się „Rebelianty”.
Tłumów takich jak w Warszawie, niedaleko Sejmu, nie było. W tym czasie na Zniesieniu odbywał się finał drugiego etapu Tour de Pologne i na protest przyszło ponad trzydzieści osób.
– Przyszłam tu, choć nie jestem od „Rebeliantów”, bo mam już dość tej propagandy i zakłamania, jakie oglądam w telewizji rządowej. Dobrze pamiętam, jak telewizja okłamywała nas w latach osiemdziesiątych. Teraz jest podobnie. Wszystko jest piękne i cacy, cacy. Dlatego chcą zamknąć TVN, bo tam mówią i pokazują, co naprawdę robi nasz rząd – tłumaczyła przemyślanka.
Na samym początku protestu doszło do incydentu i interweniowała policja. – Przyszłam kilka minut przed osiemnastą – opowiada Anna Grad-Mizgała, liderka „Rebeliantów”.
– Zobaczyłam mężczyznę, który do szyb przyklejał plakaty przypominające o „Zbrodni Wołyńskiej”. Nie wiem, czemu to robił. Może chciał się pod nas podszyć, bo przecież rocznica była w lipcu. Powiedziałam mu, żeby tego nie robił, bo to nielegalne i próbowałam mu przeszkodzić. Wtedy on zrobił się agresywny. Szarpał za nasz transparent, odepchnął mnie i koleżankę, której podczas szarpaniny wybił palec.
Jeszcze nie zdążyłam sięgnąć po telefon, żeby zadzwonić po policję, kiedy, jak spod ziemi, pojawili się dwaj policjanci w cywilu i odprowadzili go na bok. Zaraz też przyjechał radiowóz i umundurowani policjanci zajęli się tym panem, a ja w rozmowie z jednym z nich opowiedziałam, jak było. Był to legalny protest, który zgłosiłam w wydziale zarządzania kryzysowego. Protestowaliśmy, bo nie zgadzamy się z tym, że rząd chce zlikwidować niewygodną dla siebie stację TVN. Nie ma prawdziwej wolności bez wolnych mediów, niezależnych od rządzących. To jest jedna z podstaw demokratycznego państwa. Sprzeciwiamy się wszelkim działaniom mającym ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce.
Następnego dnia w Sejmie rozpoczęło się głosowanie nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji.
W trakcie obrad doszło do niespodziewanego zwrotu, ponieważ po przerwie posłowie Bartłomiej Sienkiewicz oraz Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosili pod obrady wniosek formalny o przerwę w obradach aż do września.
Wniosek ten uzyskał poparcie większości posłów (229 głosowało za, 227 przeciw). Wtedy marszałek Sejmu ogłosiła przerwę i zwołała Konwent Seniorów. W trakcie przerwy poseł Jarosław Sachajko oraz poseł Paweł Kukiz stwierdzili, że się pomylili i chcieliby zagłosować ponownie. Wtedy marszałek Witek ogłosiła reasumpcję głosowania, na co bardzo burzliwie zareagowali posłowie opozycji.
W powtórzonym głosowaniu Sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Do prawa medialnego wprowadzony ma zostać zapis, że telewizje i radia w Polsce mogą mieć właścicieli tylko z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, do którego należą kraje Unii Europejskiej oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein, natomiast właścicielem TVN-u jest amerykański koncern Discovery.
Zatem nowa ustawa uderza jedynie w jedną stację i nie dotyczy bezpośrednio żadnych innych mediów w Polsce, stąd też „Lex TVN”. We wrześniu nowelizacją prawa medialnego zajmie się Senat.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Znow kobiety "walczą '".Żenada. Nie ma wogole wolnych mmediow.ale coz Telewizor mowi inaczej
Nie w sposób przywrócić dawny system. Dni dyktatora Jarosława i jego świty są już policzone.
Pisory już zabukowali bilety na San Eskobar!
Pamiętajcie że gdzie jak gdzie ale w Przemyslu swoje jądro władzy ma Kukiz15 który dzieli i rządzi z PO. Nie wstyd wam Platformersi z tym waszym śmiesznym wiceprezydentem na czele z kim wy rządzicie w naszym pięknym mieście? Wstyd...
Wolni dziennikarze którzy jeszcze w naszym kraju są to pani Dorota Gawryluk i pan Bogdan Rymanowski.Pozostali to mniej lub bardziej sprzedajni.Za kasę są zdolni do wszystkiego.To tylko problem kasy i niczego więcej.
Nie wszyscy kukizowcy dali się sprzedać.
Wydaje się że należy połączyć te dwa artykuły, redaktor naczelny próbował za pomocą cytatów z JPII zdefiniować wolność w https://www.zycie.pl/felietony/artykul/32100,wolnosc-kocham-i-rozumiem-wolnosci-oddac-nie-umiemI słusznie ; bowiem w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć czym jest wolność a w dalszej co to są wolne media. Bowiem tylko rozumna wolność może pozwolić zrozumieć czym są wolne media .
Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download bell bottom full movie download shershaah full movie download shershaah full movie download shershaah full movie download shershaah full movie download shershaah full movie download shershaah full movie download bhuj full movie download bhuj full movie download bhuj full movie download bhuj full movie download bhuj full movie download bhuj full movie download Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz PromzPromz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz Promz
I to jest przykład wolnych mediów ten tekst.
Czy chcecie wcisnąć nam pic iż taka chałtura pokroju tvn. itp. to wolne media ?!?
Wolne media to niedokręcony kran w kiblu lub włączone światło w piwnicy. Ale żeby od razu walczyć w obronie niewidzialnych wolnych mediów? Toż to w czystej postaci religia.
Pospieszalski chyba jeszcze bardziej spełnia te kryteria !!!YOUTUBE.COM - POSPIESZALSKI MOCNO O PANDEMII! DYWANOWE SZCZEPIENIA I INTERESY KONCERNÓW?No a jeszcze a propos Rymanowskiego.LEKARKA NIE BAŁA SIĘ POWIEDZIEĆ PRAWDY W TV O PREPARATACH PRZECIW COVID: TO NIE SĄ SZCZEPIONKI! - ODKRYWAMYZAKRYTE.COM
Średnia wieku na protestach i wiecach opozycji to 60+. W pełni korzystają z wolności jajka dał im PIS, obniżając wiek emerytalny. W innym wypadku siedzieli, by w robocie i wypracowując kasę dla karuzeli vatowskich.Brakuje im 100!lat w publicznej tv dla Tuska, oj brakuje. Brakuje im defilady ruskiej w czołówce wiadomości, oj brakuje. Normalny emeryt w ich wieku plewi pomidory, podróżuje, czyta książki. A tu jest przykład telewizyjnego ogłupienia sieczką typu "Dlaczego ja", "Urzekła mnie twoja historia",. Rząsa i tak ma w dupie, czy strajkujecie, on żyje problemami Mongolii. Jedynie potrafi zza monitora siać zamęt, a potem lemingi idą i działają, kiedy on siedzi w domu i sączy drinki.
Znow kobiety "walczą '".Żenada. Nie ma wogole wolnych mmediow.ale coz Telewizor mowi inaczej
Nie w sposób przywrócić dawny system. Dni dyktatora Jarosława i jego świty są już policzone.
Pisory już zabukowali bilety na San Eskobar!