Grupa byłych podopiecznych pracowni plastycznej przy ul. Borelowskiego, ale i obecnych, a także ich rodziców i pań prowadzących zajęcia wciąż ma nadzieję na pozostawienie tego miejsca w nienaruszonym stanie. Swój sprzeciw wyrażają od wielu miesięcy. Wygląda jednak na to, że klamka już zapadła. Pracownia od 1 września br. funkcjonować będzie w budynku Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. św. Józefa.
Prawdą jest, że dla wielu to kultowe, wręcz magiczne miejsce. W pracowni plastycznej w piwnicach bloku przy ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu, działającej pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury, wychowały się całe zastępy osób.
Zarówno one, jak i obecni podopieczni i ich rodzice byli i są zdecydowanie przeciwni tej decyzji.
– Spędziłem tam kilkanaście lat. To był drugi dom dla tysięcy dzieciaków. Jestem w[paywall] kontakcie z byłymi uczestnikami zajęć, są oburzeni. Prowadzące zajęcia oddały tej pracowni i dzieciakom serce i całe życie. Zatem wielka prośba od dzieciaka-mężczyzny, dla którego ta pracownia zawsze będzie drugim domem – nie pozwólmy tego kultowego miejsca zniszczyć! Decyzja leży w rękach prezydenta miasta. Oby była pozytywna – usłyszeliśmy od dorosłego mężczyzny, który z ogromnym sentymentem wspomina to miejsce.
Po raz pierwszy pisaliśmy o tej sprawie w ub. r. Wówczas rozmawialiśmy m.in. z panią Aldoną Hausman.
– Tam jest prawie 150 metrów kwadratowych, trzy pomieszczenia. Możemy tam spokojnie prowadzić z dziećmi przeróżne zajęcia. Są grupy młodzieży, które przygotowują się na studia plastyczne. W MDK-u nie ma takich warunków. Nie będę mogła tych osób przyjąć. Byłabym nieuczciwa, gdybym im powiedziała, że ich do tego przygotuję. Taka młodzież przychodziła tam przez 30 lat. Zostali architektami, artystami plastykami, a nawet... lekarzami. Przechodząc do budynku MDK-u, będziemy miały bardzo ograniczone możliwości. Na Borelowskiego warunki lokalowe są dobre. Pomieszczenia są odmalowane. Są wymienione okna, jest wstawiona drabinka na wyjście ewakuacyjne, są zamontowane czujniki dymu i światła awaryjne – wyliczała.
Już wtedy przenosiny się rozpoczęły. Zajęcia przy Borelowskiego 9 odbywały się tylko w poniedziałki i piątki. Dzieci, które przeszły do budynku przy św. Józefa – jak powiedziała wówczas pani Aldona – chcą wracać na Borelowskiego.
Podejmując taką, a nie inną decyzję, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Przemyślu miał na myśli racjonalizację działalności. Chce wszystkie pracownie, funkcjonujące pod egidą MDK-u, skupić w jednym miejscu.
– To temat, do którego przymierzam się od trzech lat. Mamy u siebie, w budynku przy ulicy świętego Józefa, odpowiednie warunki, by pracownię przenieść. Czynników jest wiele – powiedział dyrektor MDK Stanisław Karszyń.
– Na Borelowskiego warunki lokalowe nie są dobre. Uważam, że w dwudziestym pierwszym wieku powinny być trochę lepsze od tych w piwnicy. Jestem przecież odpowiedzialny za bezpieczeństwo tych dzieci. A mam w tej kwestii poważne wątpliwości. Kolejna rzecz to sprawy organizacyjne. Gdyby tam pozostawić tę pracownię, pomieszczenia w MDK-u byłyby niewykorzystywane. Zapewniam, że w organizacji zajęć plastycznych kompletnie nic się nie zmieni. Nie będzie żadnych dodatkowych utrudnień. A nam pozwoli to na znacznie lepszy nadzór – podsumował wówczas S. Karszyń.
Determinacja wspomnianej grupy była i jest jednak ogromna. 12 sierpnia br. zorganizowali specjalną pikietę pod magistratem. Prowadziła ją Halina Łagodzic. Odczytała specjalną petycję do prezydenta miasta W. Bakuna podpisaną przez ponad 1,5 tys. osób! (jej treść w ramce obok).
Do zgromadzonych wyszedł sekretarz miasta Dariusz Łapa, odpowiedzialny m.in. za sprawy związane z oświatą w Przemyślu. Zaprosił ich na spotkanie do prezydenta W. Bakuna. Dyskusja, prowadzona w obecności m.in. dyrektora MDK w Przemyślu S. Karszynia, trwała kilka godzin.
– Wygląda jednak na to, że klamka zapadła. Rozmowy trwały długo, bardzo długo. Były trudne. Doceniam, że prezydent się z nami spotkał, niestety, nie ma po tych rozmowach we mnie ani odrobiny optymizmu. Choć nie chcę wierzyć, że żyjemy w mieście, w którym kiedy jest wola tak wielu osób, poparta tak ogromną liczbą podpisów, nic się nie da zrobić. Bez wielkiej nadziei na pozytywne rozwiązanie sprawy czekamy na odpowiedź prezydenta. Rodzice obecnych uczestników zdecydują, jakie dalsze działania podejmą. Ja i byli wychowankowie pracowni będziemy na pewno ich działania wspierać. Naszego miasta nie stać na to, by pozbywać się tak cennych, ważnych dla młodych ludzi miejsc – powiedział jeden z uczestników pikiety, przemyślanin Sebastian Jasiński.
– Kontrola przedstawicieli kuratorium oświaty, na wniosek pań prowadzących tam zajęcia, z 8 sierpnia bieżącego roku jasno wskazuje, że decyzja dyrektora o przenosinach pracowni odbyła się zgodnie z prawem. Nie było żadnych nieprawidłowości. Nigdy placówka na Borelowskiego nie była filią MDK-u. Nie ma odwrotu od tej decyzji. Arkusze organizacyjne
zostały już zatwierdzone przez kuratorium oświaty. Zajęcia plastyczne odbywać się będą wyłącznie na świętego Józefa. Tam są wolne pomieszczenia, więc nie ma powodu, aby uruchamiać dodatkowe obiekty. Wielu rodziców zapisuje swoje dzieci na zajęcia plastyczne właśnie do MDK-u i nie mają z tym żadnych problemów – podsumował D. Łapa.
„(...) Tylko Pan jest władny przeciwdziałać likwidacji tej placówki. Jako pracodawca, bezpośredni przełożony dyrektora MDK, tylko Pan może wpłynąć na zmianę podjętych przez dyrektora decyzji. Niezrozumiałym jest dla nas, mieszkańców miasta Przemyśla, dlaczego nie liczy się Pan ze stanowiskiem naszych przedstawicieli, radnych, którzy dali wyraz swojego poparcia dla pozostawienia pracowni plastycznej w dotychczasowej siedzibie w głosowaniu na sesji rady miasta 24 maja 2021 r.
Szesnastu naszych przedstawicieli było „za”, przeciwna była tylko jedna radna, i to z Pana, Panie Prezydencie, ugrupowania wyborczego, zaś wstrzymujących się od głosu było trzech radnych, z czego dwóch z Pana ugrupowania wyborczego. Rodzi się więc pytanie: o co chodzi? Dlaczego Pan i Pana „drużyna” jest za likwidacją placówki, która od dziesięcioleci funkcjonuje przy ul Borelowskiego 9 w Przemyślu.
Ośmielamy się twierdzić, że Pan również jest za likwidacją pracowni plastycznej przy ul. Borelowskiego 9, gdyż w piśmie do rodziców z 14 maja 2021 r. napisał Pan: „Dyrektor ma prawo do rozwiązania umowy i zrezygnowania z pomieszczeń, które uznał za zbędne w dalszej działalności opiekuńczo-wychowawczej”. Tymi słowy dał Pan wyraz swojego poparcia dla działań mających na celu likwidację pracowni plastycznej.
W tymże piśmie wykazuje się Pan nieznajomością treści opinii Państwowej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej z 30 stycznia 2019 roku, z której to jasno wynika, że po przeprowadzeniu kontroli placówki oświatowo-wychowawczej przy ul. Borelowskiego 9 w Przemyślu 18 stycznia 2019 r. przedmiotowe pomieszczenia wstępnie oceniono pozytywnie.
W dalszej części opinii są wskazania i zalecenia, jakie należy spełnić do dalszego funkcjonowania pracowni. Dlatego w tym miejscu zwracamy się z pytaniem: jakie środki finansowe zostały zabezpieczone przez dyrektora w planie finansowym MDK przed kontrolami, jak i po? (...) Do opinii wydanych przez straż pożarną nie można się odnieść, gdyż opinia z 2020 r. jest sprzeczna z opinią wydaną w 2019 r.
Zastanawiającym jest fakt, że opinia z 2019 r. nie jest umieszczona na stronie BIP MDK (...). Panie Prezydencie, chcemy zwrócić uwagę, iż z tej samej klatki schodowej, tych samych drzwi wejściowych korzystają uczestnicy zajęć świetlicy środowiskowej „Iskierka” prowadzonej przez Związek Harcerstwa Polskiego Komendy Hufca w Przemyślu! Czy świetlica również zostanie zlikwidowana, zamknięta ze względu na zalecenia straży pożarnej? (...)” – czytamy m.in. w owym dokumencie.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.https://webhitlist.com/profiles/blogs/fbfghfvhfvhfhttps://www.onfeetnation.com/profiles/blogs/fgbfvhngngvhvvgfhttp://taylorhicks.ning.com/photo/albums/bngvnhgvjhgjughttps://caribbeanfever.com/photo/albums/vngvhnvghnvghvhttps://webhitlist.com/forum/topics/gvnbvjmggbhttp://korsika.ning.com/profiles/blogs/gvnhgvgvhjgvhjgvhttp://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/nhgvgvhgvhttp://beterhbo.ning.com/profiles/blogs/cbnvnhgvhnvghvgfhttp://zacriley.ning.com/profiles/blogs/cfbfvnhgvhnvghttp://allabouturanch.com/forum/topics/gvnhgjmgbjgbhttp://recampus.ning.com/profiles/blogs/cbnvgfhngvjhgbhttp://www.4mark.net/story/4299276/vngvhnvghnvghvhttps://click4r.com/posts/g/2434919/bhmjhbjhbjkhbkhttps://6do.news/post/31490https://www.88posts.com/post/695085/cccdggjjgbbfvdfhttp://www.wdir1.com/link/1043410/hfgvhfthftvyhhttp://www.easymarks.org/link/1043412/fgbfchnfvghfvhttp://www.nookl.com/link/980449/hnfgvthnfgvhgfhnkhkhttps://www.1upfun.com/link/767712/hfgvhfthftvyhbjkhykiuhyiyhihhttps://www.wsearch1.com/link/698603/cfbgfvvhfvthftv
https://webhitlist.com/profiles/blogs/fbfghfvhfvhfhttps://www.onfeetnation.com/profiles/blogs/fgbfvhngngvhvvgfhttp://taylorhicks.ning.com/photo/albums/bngvnhgvjhgjughttps://caribbeanfever.com/photo/albums/vngvhnvghnvghvhttps://webhitlist.com/forum/topics/gvnbvjmggbhttp://korsika.ning.com/profiles/blogs/gvnhgvgvhjgvhjgvhttp://divasunlimited.ning.com/profiles/blogs/nhgvgvhgvhttp://beterhbo.ning.com/profiles/blogs/cbnvnhgvhnvghvgfhttp://zacriley.ning.com/profiles/blogs/cfbfvnhgvhnvghttp://allabouturanch.com/forum/topics/gvnhgjmgbjgbhttp://recampus.ning.com/profiles/blogs/cbnvgfhngvjhgbhttp://www.4mark.net/story/4299276/vngvhnvghnvghvhttps://click4r.com/posts/g/2434919/bhmjhbjhbjkhbkhttps://6do.news/post/31490https://www.88posts.com/post/695085/cccdggjjgbbfvdfhttp://www.wdir1.com/link/1043410/hfgvhfthftvyhhttp://www.easymarks.org/link/1043412/fgbfchnfvghfvhttp://www.nookl.com/link/980449/hnfgvthnfgvhgfhnkhkhttps://www.1upfun.com/link/767712/hfgvhfthftvyhbjkhykiuhyiyhihhttps://www.wsearch1.com/link/698603/cfbgfvvhfvthftv