Pruchniczanin – błogosławiony ks. Bronisław Markiewicz – od środy, 24 września, jest patronem Szkoły Podstawowej nr 1 w Pruchniku. W ten sposób szkoła wraca do źródeł, bł. ks. B. Markiewicz patronował kiedyś nieistniejącemu już pruchnickiemu gimnazjum.
Nowy rozdział w historii szkoły upamiętniony został tablicą zawieszoną nad wejściem do budynku, a także nowym herbem i sztandarem. Zanim jednak doszło do oficjalnej części uroczystości, członkowie szkolnej społeczności spotkali się w miejscowym kościele parafialnym pw. św. Mikołaja Biskupa w Pruchniku na mszy świętej, której przewodniczył metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal. W swojej homilii nawiązał on do wartości, którymi żył i które wyznawał bł. ks. Bronisław Markiewicz. Podczas liturgii poświęcony został nowy sztandar placówki ufundowany przez jednego z rodziców. Po eucharystii przeniesiono się do hali sportowej szkoły. Przybyłych, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, oświatowych, kościelnych oraz lokalnych organizacji, powitała dyrektor placówki Magdalena Długosz, przypominając krótko jej historię. Ważnym momentem było odczytanie uzasadnienia decyzji o wyborze patrona, jak również tekstu uchwały nadającej szkole jego imię, a także samo przekazanie sztandaru przez przedstawicieli Rady Rodziców na ręce dyrekcji. W dalszej części[paywall] odbyła się też ceremonia wbicia gwoździ w pamiątkową tablicę. Nowego, zacnego patrona przypomniano też w części artystycznej z udziałem uczniów, zatytułowanej „Garść Malin”, przygotowanej przez s. Małgorzatę Buzor, Agnieszkę Olejarz i Alinę Szykułę. Podczas święta szkoły w Pruchniku głos zabrał też burmistrz miejscowości Stanisław Kłopot, podkreślając wyjątkowość chwili.
– Otwieramy nowy, piękny rozdział w historii tej szkoły i naszego miasta. Ta zmiana nie jest tylko nową tablicą nad wejściem, nowym herbem czy sztandarem. To wybór serca i rozumu. To świadome zobowiązanie, by kształtować młode pokolenie w duchu wartości, które są trwałe, ponadczasowe i prawdziwie budujące człowieka – powiedział.
Reklama
Klamrą zamykającą obchody było złożenie wieńców przed pomnikiem bł. ks. Bronisława Markiewicza na placu szkolnym oraz wspólne odśpiewanie nowego hymnu szkoły, a także zwiedzanie placówki i poczęstunek.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze