Reklama

Przedszkole w „rządcówce” – czas start!

Rozpoczął się drugi etap prac przy odbudowie popularnej „rządcówki” w Żurawicy. Etap mający na celu uruchomienie w części zabytkowej obiecywanego oddziału przedszkolnego. – To nie finalny etap. Całość drugiego etapu to niespełna dziewięć milionów złotych, z czego osiem milionów to dotacja z Polskiego Ładu, reszta to nasze środki własne – powiedział wójt gminy Żurawica Tomasz Szeleszczuk.

Jeszcze kilka lat temu uratowanie tego obiektu graniczyło z cudem. Dworek powstał na początku XX w. To tzw. „rządcówka”, czyli ówczesna siedziba zarządcy dóbr Sapiehów, właściwy dwór znajduje się w Żurawicy Dolnej. W 1997 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków, ale systematycznie popadał w ruinę. W 2003 r. zawalił się dach, później wejście do dworku. Kolejne władze gminy starały się o wykreślenie go z rejestru, co pozwoliłoby na... rozbiórkę. Ówczesny minister kultury konsekwentnie jednak na to nie pozwalał. Zadania niemal nierealnego, polegającego na uratowaniu zabytku, podjęły się obecne władze gminy. Ze znakomitym skutkiem! Udało się przede wszystkim pozyskać ogromne dofinansowanie, dzięki czemu zabytek powstaje niczym Feniks z popiołów[paywall].

Przedszkole, sala bankietowa

Prace przy odbudowie „rządcówki” rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia 2022 r. Dokładnie 14 lutego 2023 r. zakończył się I etap. W ciągu kilku miesięcy udało się odtworzyć zabytkową część dworku oraz wzbogacić ją o kolejne, nawiązujące do jego pierwotnej formy architektonicznej, fragmenty infrastruktury. Inwestycja pochłonęła ok. 4 mln 200 tys. zł. Finałem I etapu jest liczący ponad 1440 m kw. powierzchni użytkowej, trzykondygnacyjny budynek w tzw. stanie surowym otwartym. Dzięki kolejnej pozyskanej dotacji, tym razem na kwotę 8 mln zł (!), dworek – po długich latach niebytu – znów będzie służył lokalnej społeczności.

Reklama

W obiekcie powstanie przedszkole dla blisko setki dzieci, na co bardzo czekają mieszkańcy, bo maluchy od lat mają zajęcia w budynku z dwiema ciasnymi salami i szatnią w przejściu. Nie ma gdzie zmieścić zabawek czy pomocy edukacyjnych. Ale najbardziej kłopotliwy jest fakt, że z powodu braku wystarczającej powierzchni dla części dzieci nie ma miejsca w przedszkolu. A chętni są...

Wiadomo, że oprócz czterech oddziałów przedszkolnych powstaną: kuchnia, sala konferencyjna i bankietowa, bo tego też oczekują mieszkańcy.

Reklama

Bardzo ważny etap

Kilka dni temu wójt gminy T. Szeleszczuk parafował z firmą „Bautema” sp. z o.o. umowę na II etap prac przy obiekcie. Obecni byli także przewodniczący Rady Gminy Żurawica Maciej Gałuszka oraz wiceprzewodniczący tego gremium Zdzisław Chytła.

– Dzięki temu będziemy gotowi na uruchomienie oddziału przedszkolnego w części zabytkowej dworku. Wykonane zostaną niezbędne instalacje, przyłącza, posadzki, dojdzie także do częściowego zagospodarowania terenu wokół. To bardzo ważny etap. Stanowi kluczowy krok w kontynuacji prac mających na celu przywrócenie pełnej świetności zabytkowemu dworkowi. Prace już trwają i mają być gotowe w lipcu przyszłego roku

Reklama

– podsumował wójt gminy T. Szeleszczuk.

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 24/08/2024 09:48
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama