Przedwojenny pomnik zniszczony podczas okupacji przez Niemców coraz bliższy jest powrotu do przestrzeni miejskiej Kańczugi. Władze miasta uzgodniły już lokalizację, pozostałości pomnika staną przy ulicy Mickiewicza.
O pracach związanych z posadowieniem przedwojennego pomnika Grunwaldu, odnalezionego podczas robót drogowych, pisaliśmy jesienią ubiegłego roku. Wówczas miasto prowadziło konsultacje w sprawie jego lokalizacji. Dziś już wiadomo, że spośród trzech miejsc wybrano jedno. Postument stanie przy ulicy Mickiewicza[paywall], naprzeciwko Centrum Handlowego w Kinie, w miejscu stanowiącym część pasa drogi wojewódzkiej nr 835. Działka należy do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie i władze miasta osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zajęcia jej części. „Kolejnym krokiem będzie opracowanie koncepcji oraz dokumentacji zagospodarowania terenu, a następnie uzyskanie niezbędnych pozwoleń i uzgodnień. Finalnym zakończeniem prac będzie wykonanie robót budowlanych, mających na celu umieszczenie pomnika we wskazanej lokalizacji” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na profilu facbookowym miasta.
Przypomnijmy, że fragment pomnika zniszczonego przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej i najprawdopodobniej później użyty do wzmocnienia drogi – to bryła graniasta o wysokości około 2 metrów i szerokości około 1,5 metra. Pomnik jest betonowy, zwieńczony charakterystyczną koroną i pozostałościami uchwytów metalowych, na których – jak poświadczają świadectwa historyczne – znajdował się orzeł w kajdanach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze