W miniony weekend zamek w Krasiczynie był miejscem kolejnej, tym razem 26. edycji konferencji „Europa Karpat”. Spotkania mają na celu wzmocnienie współpracy i pogłębienie partnerskich więzi między krajami regionu. Jednocześnie stanowią forum wymiany poglądów i pomysłów, dotyczących wspólnych działań na rzecz rozwoju nie tylko Karpat, ale też obszaru Trójmorza i Europy Środkowo-Wschodniej.
W weekendowym spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści, ministrowie, eksperci, samorządowcy i naukowcy. Konferencja była okazją, aby rozmawiać o strategii rozwoju Karpat i rozwoju infrastruktury regionu, a także współpracy parlamentarnej na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej.
W zamkowych komnatach nie brakowało także debat o wspólnych[paywall] bohaterach wolności łączących kraje regionu, a także poświęconych charakterystycznemu dla Europy Środkowej sposobowi rozumienia idei wolności zawartemu w formule „maksimum różnorodności na minimum terytorium”. Wśród gości byli m.in.: europoseł Zdzisław Krasnodębski, Krzysztof Szczerski – szef gabinetu prezydenta RP, Andrzej Adamczyk – minister infrastruktury, szefowie tych resortów z Litwy, Ukrainy i Białorusi, Ryszard Terlecki – wicemarszałek Sejmu RP, który poprowadził panel poświęcony współpracy parlamentarnej w Europie Środkowej i Wschodniej.
Zebrani zgodnie podkreślali, że Karpaty to drugi co do wielkości łańcuch górski w Europie. Obszar liczący prawie 200 tysięcy kilometrów kwadratowych i – co bardzo ważne – mający ogromny potencjał. Zdaniem dyskutujących, aby właściwie mógł zostać wykorzystany, konieczna jest Strategia Karpacka, stąd konieczność wywierania ciągłych nacisków w tej sprawie w Brukseli.
Podczas krasiczyńskiej konferencji podpisano też deklarację o utworzeniu Transgranicznego Obszaru Funkcjonalnego Brama Przemyska. Jej sygnatariuszami są przedstawiciele powiatów: lubaczowskiego, jarosławskiego, przeworskiego, a po stronie ukraińskiej rejonów mościckiego, jaworowskiego, drohobyckiego i samborskiego. Samorządy tworzące TOF za główny cel stawiają: wspólny rozwój, szczególnie w edukacji, dostępności komunikacyjnej, a także infrastrukturze turystycznej, innowacyjności i ekologii. Ich działania mają być finansowane przez UE.
26. edycji konferencji „Europa Karpat” towarzyszyło I Międzynarodowe Forum Współpracy Młodych Obszaru Karpat i Inicjatywy „Trójmorza”, zorganizowane w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.
– Postęp nauki, badań i innowacji leży u podstaw polskiej polityki rozwoju regionalnego. Podejście to znalazło odzwierciedlenie w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedziała uczestnicząca w forum Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.
Szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej podkreślała, że fundusze unijne, a przede wszystkim program Inteligentny Rozwój, wspierają współpracę nauki i biznesu.
– Innowacyjność cieszy się zainteresowaniem instytutów naukowych i uczelni. Rozwijanie nowatorskich przedsięwzięć będzie nadal silnie wspierane przez rząd ze środków publicznych, krajowych i europejskich – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.
Minister wyraziła przekonanie, że silne zaangażowania Polski w relacje z krajami Inicjatywy Trójmorza oraz państwami regionu Karpat pozwoli zbudować skuteczne partnerstwo w dziedzinie badań i innowacji.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze