Podkarpacki oddział Narodowego Fundusz Zdrowia w Rzeszowie przeprowadził kontrolę gabinetów lekarskich, mających z nim podpisany kontrakt. – Dotychczas otrzymaliśmy ponad dwieście zgłoszeń dotyczących nieprawidłowości. Wśród nich jest kilka przypadków z byłego województwa przemyskiego – zdradził Marek Jakubowicz, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ w Rzeszowie.
Kontrole przeprowadzone zostały w oparciu o system ZIP. Było ich łącznie dziewięć. Zintegrowany Informator Pacjenta to baza, która działa od ponad dwóch lat. Pozwala prześledzić, jak wyglądały kontakty pacjenta z publiczną służbą zdrowia. Po założeniu konta każdy może sprawdzić, gdzie i kiedy był u lekarza, jakie badania miał zlecone. I ile NFZ za nie zapłacił. Na Podkarpaciu z systemu korzysta już ponad 60 tys. osób. Użytkowanie go jest dobrowolne i bezpłatne. Aby uzyskać dostęp, wystarczy odwiedzić oddział NFZ z dowodem tożsamości, by odebrać logowanie oraz hasło do swojego konta. Założeniem systemu było przede wszystkim stworzenie bazy informacyjnej dla pacjentów, ale szybko się okazało, że to także sprawne narzędzie kontroli.

ZIP - Zintegrowany Informator Pacjenta. Screen ze strony internetowej serwisu.
NFZ zgłosił do organów ścigania 11 spraw. Lekarze z Podkarpacia zwrócili do kasy oddziału blisko 735 tys. zł. Mniejszej lub większej wagi nieprawidłowości było ok. 200. Najwięcej, bo aż 60, z zakresu świadczeń stomatologicznych. 50 spraw dotyczyło ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, 27 podstawowej opieki zdrowotnej, a 13 rehabilitacji.
Z samego Przemyśla i powiatu przemyskiego dostaliśmy łącznie jedenaście sygnałów od pacjentów, dotyczących nieprawidłowości w ZIP. Miały mieć miejsce w poradniach: ginekologicznej, okulistycznej, gastroenterologicznej i gabinetach stomatologicznych. Po sprawdzeniu okazało się, że większość z nich to pomyłki w PESEL-u lub w dokumentacji pacjentów. Kilka zgłoszeń wymaga jednak dalszych wyjaśnień i dopiero po kolejnej kontroli będziemy mogli powiedzieć coś więcej – zapewnił M. Jakubowicz.
Wiadomo już, że odzyskane przez NFZ pieniądze zostaną spożytkowane na leczenie mieszkańców Podkarpacia. Trafią tam, gdzie są najbardziej potrzebne, np. do najbardziej obleganych poradni czy szpitali, które przyjmują najwięcej chorych.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.A czy kogos za te przekrety zamknieto?
A co zrobic w sytuacji gdy na mojej karcie bedzie usługa lekarska , ktrej nigdy nie miałem? moze autor arrtykułu poinformuje obywateli co z tym fantem zrobic.
Wystarczy ,,kacie,, pomyśleć! Zadzwoń, zawiadom NFZ. Proste
A czy kogos za te przekrety zamknieto?
A co zrobic w sytuacji gdy na mojej karcie bedzie usługa lekarska , ktrej nigdy nie miałem? moze autor arrtykułu poinformuje obywateli co z tym fantem zrobic.
Wystarczy ,,kacie,, pomyśleć! Zadzwoń, zawiadom NFZ. Proste