Często mówimy i słyszymy, że młodzież jest przyszłością narodu. Jan Paweł II zaznaczał, że młodzież jest także przyszłością świata. Bez wątpienia tak jest, pytanie tylko, czy przemyscy maturzyści zechcą być przyszłością grodu nad Sanem? Zapytaliśmy o to uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu, kończących właśnie edukację na poziomie szkoły średniej.
Jak sami mówią, „gotują się teraz w kotle maturalnym”, choć najważniejsze pisemne egzaminy mają już ze sobą. Zgodnie twierdzą, że matury były swego rodzaju „straszakami” i z optymizmem oczekują oficjalnych wyników. Zawdzięczają to oczywiście swojej ciężkiej pracy, motywacji i dyscyplinie. Tegoroczny maturzysta Krzysztof Sadowy podkreśla, że[paywall] nawet podczas strajku nauczycieli spotykali się z kolegami na „kółku matematycznym”, wykorzystując ten czas na powtórki. Hubert Baran wtrąca o skutecznym sposobie nauki przez internet, który bardzo mu pomógł, ponieważ – jak zauważył – matematyka nie jest jego mocną stroną.– Inny plan ma jej siostra Monika, ucząca się w I Liceum Ogólnokształcącym. –Planuję studiować farmację, ale nie jest to jedyna opcja, jaką rozważam. Po studiach chciałabym wrócić do Przemyśla i pracować w zawodzie, jednak nie wiem, czy będzie to możliwe – zauważa z niepokojem.
Nie brakuje też lokalnych patriotów, którzy są przekonani, że Przemyśl to ich miejsce na ziemi. – Nie przepadam za zgiełkiem dużych miast, widzę się w Przemyślu. Chciałbym wykorzystać w końcu swoje umiejętności nabywane przez 4 lata technikum. To, czego się tam nauczyłem, to na pewno to, co chciałbym robić w życiu. Jestem otwarty na inne formy dokształcania się, ale teraz chciałbym zacząć pracować – mówi Sławomir Cioch, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Krzysztof Sadowy nie ma tak sprecyzowanego planu, swoją decyzję uzależnia od tego, czy zostanie przyjęty na studia w Rzeszowie lub Wrocławiu. Pracować jednak chciałby w Przemyślu, choć – jak mówi – jest elastyczny. – Myślę o założeniu własnej firmy, choć wiem, ile trzeba w to włożyć pracy, chciałbym zająć się rekonstruowaniem zabytkowych samochodów. Mechanika pojazdowa i elektronika to moja pasja – opowiada.
Na głębokie wody chce wypłynąć Hubert Baran, który jest absolwentem klasy humanistycznej. – Moim największym marzeniem jest być kimś, kto będzie tworzył i wyrażał siebie. Chciałbym być dyrektorem kreatywnym w domu mody. Interesuje mnie moda męska, buty, ubrania. Nauka języków jest jedną z moich pasji, chciałbym w przyszłości znać dobrze 8 języków, a studiować w Wenecji lub Antwerpii, nie chcę się ograniczać do Przemyśla – mówi o swoich marzeniach.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Po co będą wracać jak nie ma pracy w Przemyślu.
PRZEMYSL TO MIASTO EMERYTOW I SZMATEKSOW!!!!!!!
Szmateksów coraz mniej, nawet one się zwijają.
Powrócą do Przemyśla będąc w wieku emerytalnym
Zamierzam wrócić na emeryturę jak przeżyję krakowski smog. W wieku produkcyjnym w Przemyslu można co najwyżej pić browary.
Nikt po maturze jak nie ma tatusia lekarza , biznesmena , wysokiego urzędasa czy komandanta nie wraca do tego wymierającego grajdoła .
Jak nie krakowski, to przemyski zrobi swoje !!!TAK ZABIJA SMOG - FAKT.PL
Czy będą chcieli wracać??? a na kogo ta młodzież głosowała w ostatnich wyborach??? i co ważne czy wogóle poszła do wyborów??? Na kogo głosujemy taką mamy przyszłość , a jak nie chodzimy na głosowania wogóle to nie mamy prawa narzekać na rządy!!! Polska wybrała, młodzież tez, 2 miejsce - PO wraz z koalicjantami, którzy przez lata za rządów Tuska wypędzali młodych za granicę, 1 miejsce dający łapówkę w postaci 500+ z naszych wspólnych podatków i zadłuzający nas na potegę rząd PiS, współpracujący z Żydami, sprowadzający węgiel z Rosji na potęgę, który de facto przepycha różne ustawy po nocy bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. Gratuluję wam wyborcy PO PIS i młodzi którzy nie chodzicie na wybory.
Po co będą wracać jak nie ma pracy w Przemyślu.
PRZEMYSL TO MIASTO EMERYTOW I SZMATEKSOW!!!!!!!
Szmateksów coraz mniej, nawet one się zwijają.