Reklama

Przemyscy radni nie całowali się po rękach

Nim doszło do realizacji programu sesji (26 listopada br.) przemyscy radni wspomnieli zmarłego przewodniczącego rady Władysława Bukowskiego, odmawiając „Wieczne odpoczywanie...”.

Na sesji nie wybrano nowego przewodniczącego rady. Jest trójka zastępców W. Bukowskiego. To Lucyna Podhalicz (PiS), Robert Bal (Porozumienia dla Przemyśla) i Janusz Zapotocki (SLD). 25 listopada br. komisarz wyborczy wygasił mandat śp. W. Bukowskiego. Prawdopodobnie funkcja ta powierzona zostanie Lucynie Podhalicz. Miejsce W. Bukowskiego w radzie miasta powinien zająć Maciej Karasiński (PiS). Nauczyciel historii w SP w Krzywczy, znany pasjonat gry w szachy, były Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie, kierownik referatu edukacji w Wydziale Edukacji i Sportu UM w Przemyślu czy sekretarz miasta Przeworska. Obecnie zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. Na objęcie mandatu radnego musi jednak wyrazić zgodę[paywall].

Nie całujmy się po rękach

Wśród kilkunastu projektów uchwał, które mieli przegłosować radni, był ten dotyczący ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na terenie miasta. Od zeszłego roku, czyli ustalenia najwyższych z możliwych stawek tego podatku, nic się w tej kwestii nie zmieniło. Nie licząc deflacji, o której co roku informuje minister finansów, wskazując w specjalnym obwieszczeniu dostosowanie wysokości stawek podatku. Większość wynajmujących od miasta lokale „drobnych” przedsiębiorców zwinęło lub zwinie niebawem interes, bo nie stać ich na płacenie kilkuset złotych miesięcznie podatku od nieruchomości (22,86 zł za m kw. powierzchni użytkowej lokalu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej). Dla publicznych i niepublicznych ośrodków służby zdrowia stawka została natomiast obniżona z kwoty 4,65 zł do 1 zł na metr kwadratowy.
– Zaraz zaczniemy całować się po rękach, że zdecydowaliśmy się coś zrobić dla mieszkańców miasta. A nadużyciem byłoby mówienie, że obniżyliśmy podatki od nieruchomości. Są najwyższe z możliwych w kraju. Tym sposobem uruchomiliście lawinę cwaniactwa. Co sprytniejsi uciekają od płacenia i nie jesteśmy w stanie tego wyegzekwować. Dzieje się to nagminnie. Więcej zapłacą zaś ci, którzy są sumienni. Jesteście na tej sali gotowi przegłosować wszystko, jak leci, podobnie jak w Sejmie. Nie widzę powodu, aby odstępować od ogólnie przyjętych stawek w stosunku do placówek służby zdrowia. No, chyba że jest jakiś deal między władzami miasta a urzędem marszałkowskim, związany z połączeniem szpitali. To niepoważne działanie, pokazujące, że niby coś się robi. Powiedzmy szczerze, to nie jest żadna dobra wola prezydenta miasta – powiedział w trakcie jedynego spornego punktu obrad radny Wojciech Błachowicz (PO).
Riposty podjął się Dariusz Iwaneczko z PiS: – Uczciwość nie pozwala mi nie zabrać głosu. Mówiąc tak, wprowadzacie ludzi w błąd. Liczby pokazują, że choć minimalna, to jednak obniżka podatku od nieruchomości jest. Nie rozumiem więc, dlaczego ktoś nie chce za nią zagłosować lub wstrzymuje się od głosu.
– Nie przesadzajmy, że stawki się zmniejszyły. Zmniejszyły się o kilka groszy przez deflację. Nic więcej – podsumował radny Ryszard Kulej (SLD).
Radni zdecydowali także, iż podatku od nieruchomości – w ramach pomocy de minimis – nie będzie płacić jedna z miejskich spółek, czyli Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Chodzi konkretnie o niedawno oddaną do użytku przepławkę dla ryb, która jest w administracji PWiK.
Ważną kwestią dla pracowników oświaty będzie pewnie decyzja o przekazaniu pół miliona złotych z zaoszczędzonych przedsięwzięć czy inwestycji dla szkół wszystkich szczebli. Wciąż nie pozwoli to załatać 5-milionowej „dziury”, która ciąży nad przemyską oświatą niczym miecz Damoklesa.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    egen_612 2015-11-27 19:22:55

    >„Wieczne odpoczywanie...”. < -???Katoland czy parodia katolandu prowincjonalnego?>Miejsce W. Bukowskiego w radzie miasta powinien zająć Maciej Karasiński (PiS)...zastępca dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.< To może kogoś ze Szczecina lub Częstochowy wyznaczyć  - będzie jeszcze lepiej znał nasze problemy.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ron Oczywistek - niezalogowany 2015-11-27 20:33:22

    ''Przemyscy radni nie całowali się po rękach''  - To po czym ?!? Może po zwieraczach ?!?

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ron Oczywistek - niezalogowany 2015-11-28 04:31:35

    RADNY KRADNIE, A CAŁE MIASTO NA DNIE !!!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama