Reklama

Przemyscy restauratorzy proszą o uchylenie opłat

Ośmioro właścicieli i przedstawicieli lokali gastronomicznych podpisało się pod petycją do prezydenta miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna i radnych, w której proszą o uchylenie w br. opłat związanych z koncesjami na sprzedaż alkoholu.

Aby tak się stało, musi powstać specjalny projekt uchwały. A że można to zrobić, czyli uchylić, obniżyć czy... zaproponować inne, korzystne dla nich rozwiązanie, podali przykład Rzeszowa czy Kędzierzyna-Koźla.

„(...) Przedsiębiorcy w 2020 roku, pomimo poniesionych kosztów, przez 122 dni nie mogli sprzedawać alkoholu z racji ograniczeń w funkcjonowaniu. Zaległy w magazynach towar, ze względu na kończący się termin ważności, wygeneruje kolejne straty. Obniżenie kosztów pozwoli nam częściowo pokryć zadłużenia, jakie piętrzą się przez wprowadzenie obostrzeń związanych z COVID-19 (...)” – napisali w petycji[paywall].

O co proszą?

Aby sprzedawać alkohol w sklepie, restauracji czy barach, trzeba postarać się o koncesję. To akt administracyjny wydawany przez odpowiedni organ. Upoważnia do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej, w tym wypadku – handlu alkoholem.

Reklama

Wprowadzając alkohol do sprzedaży w lokalu, najpierw trzeba wybrać jeden z trzech rodzajów pozwolenia (chcą sprzedawać wszystkie, wszystkie należy zdobyć). Koncesja typu „A” upoważnia do sprzedaży napojów zawierających do 4,5 procent alkoholu i piwa.

Koncesja typu „B” – pozwala na sprzedaż napojów zawierających powyżej 4,5 procent do 18 procent alkoholu (z wyjątkiem piwa). Wreszcie koncesja typu „C” to pozwolenie na sprzedaż napojów zawierających powyżej 18 procent alkoholu.

Składając wniosek, sprzedający musi się liczyć z opłatami, które wnosi się na rachunek urzędu miasta czy gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do: 31 stycznia, 31 maja i 30 września. Można też zapłacić jednorazowo. Jeśli ktoś chce sprzedawać wszystkie wysokoprocentowe alkohole, musi się liczyć z kwotą ponad 3 tys. zł. Opłaty za kolejne lata sprzedaży alkoholi w lokalach są wyliczane na podstawie sprzedaży wysokoprocentowych trunków w roku poprzednim. Jeśli nie ureguluje się płatności w terminie, trzeba ponownie starać się o koncesję.

Czas nagli

Do zapłacenia pierwszej raty za br. pozostało jeszcze kilkanaście dni. Czas nagli, o czym wspominają w petycji restauratorzy. „(...) Ze względu na sytuację epidemiologiczną prognozujemy dalsze utrzymanie obostrzeń dla branży gastronomicznej i tym samym zakaz sprzedaży alkoholu w lokalach, natomiast termin kolejnych opłat z tytułu zezwolenia na sprzedaż alkoholu przypada na 31 stycznia 2021 roku. Liczymy na przychylność pana prezydenta oraz radnych Rady Miejskiej w Przemyślu” – podsumowali dokument.

Reklama

– Petycja restauratorów dopiero dotarła do urzędu, trudno więc w tej chwili przesądzać, czy możliwe jest wprowadzenie takiego rozwiązania i jaką formę mogłoby ono przybrać. Obecnie nie ma podstawy prawnej, która pozwalałby na zastosowanie takich mechanizmów. Rozwiązania prawne są dopiero przygotowywane przez Sejm i Senat – stwierdził prezydent miasta Wojciech Bakun.

– Do końca stycznia przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych składają oświadczenia o jej wysokości w roku ubiegłym i na tej podstawie wyliczana jest opłata za koncesję, którą uiszczają za cały bieżący rok lub w ratach. Dopiero gdy takie informacje zostaną do nas złożone, będziemy w stanie ocenić, o jakich kwotach mówimy. Nie wiemy bowiem, czy sprzedaż alkoholu w lokalach w ubiegłym roku jest znacząco niższa, czy też nie. Trzeba też pamiętać o tym, że pieniądze, które wpływają do budżetu miasta z tego tytułu, są przeznaczane na zadania realizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jak na przykład utrzymanie świetlic środowiskowych, działania UKS-ów czy innych organizacji. Te zadania zostały już zaplanowane w budżecie miasta, więc przystępując do procedowania ewentualnego projektu uchwały w sprawie zwolnień lub odroczeń opłat za koncesję, radni będą musieli też podjąć decyzję, z których działań objętych programem zrezygnować – dodał.

Trzeba to przeanalizować

Aby doszło do uchylenia w br. opłat związanych z koncesjami na sprzedaż alkoholu, musi powstać projekt uchwały. Takowy może podjąć jedynie rada miejska.

Reklama

Przewodniczący przemyskiej rady miejskiej Maciej Kamiński (PiS): – Uważam, że trzeba pomóc przedsiębiorcom w każdy możliwy sposób. Nie tylko tym restauratorom, ale wszystkim przedsiębiorcom z naszego miasta. Jak tylko dostanę petycję, zacznę działać. Jeśli powstanie projekt uchwały, będę za.

– Oczywiście, że należy im pomóc. Ale wcześniej należy sprawdzić, na co te środki mają zostać przeznaczone. Często jest to sport czy placówki wsparcia dziennego, a następnie znaleźć pieniądze na przesunięcie – stwierdził radny Koalicji Obywatelskiej Paweł Zastrowski.

Reklama

– Poprosiłem już prezydenta miasta o przeanalizowanie sytuacji i formy pomocy przedsiębiorcom. Branża gastronomiczna jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię. Opłaty za sprzedaż alkoholu są wyliczane na podstawie jego sprzedaży w roku poprzednim. W sytuacji, gdy od kilku miesięcy działalność w tej branży jest ograniczona praktycznie do zera, poniesienie wydatku związanymi z tymi opłatami jest nie do wykonania przez większość lub prawie wszystkich przedsiębiorców z tej branży. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że środki finansowe, które pochodzą od przedsiębiorców, zasilają budżet miasta w zakresie szeroko rozumianych działań z profilaktyki i są przeznaczane między innymi na funkcjonowanie placówek wsparcia czy na dofinansowanie działalności sportowej stowarzyszeń oraz klubów sportowych w mieście, ale mając na uwadze troskę o przedsiębiorców, uważam, że prezydent powinien się postarać o przeanalizowanie możliwości przesunięć w budżecie i przedstawić radnym propozycje rozwiązania tego problemu – powiedział wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu, przewodniczący Klubu Radnych Regia Civitas Robert Bal.


mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    . - niezalogowany 2021-01-20 20:35:17

    Ile kosztuje pozwolenie? I to im pomoże? 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2021-01-20 20:45:53

    Naćpani i nawaleni jak stodoła to najważniejsze dla przyszłości  patologii naszego miasta. Powinniśmy wszyscy wspierać te kierunki rozwoju naszej młodzieży i nie tylko nie tylko przez ulgi dla restauratorów ale też dilerów, których obroty też znacznie spadły a nie mają odwagi zwrócic się o pomoc w swojej branży

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    r n - niezalogowany 2021-01-20 23:21:42

    ''Alkohole monopoleOni z tego żyjąŻe ciebie zabijająAlkoholeOni z tego żyjąŻe ciebie zabijająTy to popieraszTy za to płaciszTy popierasz tę drogęTy popierasz ten systemOni z tego żyją Że ciebie zabijająTy to popieraszTy za to płaciszA przecież powinieneś być przeciw''YOUTUBE.COM - GAGA - MONOPOLE ALKOHOLE

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama