Reklama

Przemyscy strzelcy pod Giewontem

W zakopiańskiej uroczystości odsłonięcia tablic poświęconych Kurierom Tatrzańskim wzięła udział kilkuosobowa delegacja z Przemyśla.

Impreza w typowo góralskiej scenerii odbyła się 29 października br. Najważniejszy moment przypadł na popołudnie. To wówczas zakopiańskimi Krupówkami na plac Niepodległości przemaszerowały poczty sztandarowe, Wojskowa Asysta Honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i pozostali uczestnicy wydarzenia. Tutaj doszło do[paywall] odsłonięcia tablic poświęconych Kurierom Tatrzańskim, wśród których widnieje nazwisko Wincentego Galicy.

Jak wiadomo, przemyski 5. batalion strzelców podhalańskich nosi imię jego bratanka – generała brygady Andrzeja Galicy. Z tego powodu pod Giewontem nie mogło zabraknąć przedstawicieli przemyskiej jednostki. Wystawili kompanię honorową, którą dowodził por. Piotr Hubiak, a batalion reprezentował także mjr Rafał Kluz, zastępca dowódcy jednostki, szef sztabu. Obecna była również pomysłodawczyni Jednostki Strzeleckiej 2009 przy II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu Halina Humnicka, emerytowana polonistka tejże szkoły.

– To była kolejna przejmująca uroczystość. W zeszłym roku byliśmy na odsłonięciu pomnika doktora Wincentego Galicy, w tym tablic poświęconych kurierom tatrzańskim. To byli wielcy ludzie. Ruch kurierski rozpoczął się już w październiku 1939 roku. Kurierami kierował Wacław Felczak, który sam wielokrotnie pokonywał trasę Zakopane – Budapeszt. Kurierzy byli najwyższej klasy żołnierzami polskiego państwa podziemnego. Byli niezłomni, waleczni, wytrwali, ginęli na trasach aresztowani przez gestapo, w więzieniach czy obozach koncentracyjnych. Zasługują na wieczną pamięć – powiedziała H. Humnicka.
mars
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama