Reklama

Przemyski szpital podpisał umowę na kredyt restrukturyzacyjny

Wojewódzki Szpital im. św. o. Pio w Przemyślu zawarł dzisiaj (23 kwietnia br.) umowę kredytową na 93 mln złotych z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Umowa podpisana została 23 kwietnia br. w przemyskim szpitalu w specjalnie zaaranżowanym otoczeniu, z zachowaniem wszystkich wymaganych zaleceniami procedur. Szpital reprezentowała dyrektor Barbara Stawarz, Region Podkarpacki Banku Gospodarstwa Krajowego – dyrektor Beata Rapa oraz wicedyrektor Konrad Skomra. W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego podpisy pod poręczeniem kredytu złożyli wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek, bezpośrednio nadzorujący ochronę zdrowia.

Przypomnijmy, że przemyski szpital rozmowy z BGK w sprawie kredytu rozpoczął jeszcze w 2016 r. Jest to kolejna placówka, która podpisała taką umowę na Podkarpaciu na podobnych, bardzo korzystnych  zasadach, jak w przypadku pozostałych szpitali. Jako pierwsze kredyty restrukturyzacyjne w grudniu 2017 r. uzyskały: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie (72 mln zł) oraz Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie (135 mln zł). Następnie w 2018 r. kredyt otrzymał Szpital Wojewódzki w Krośnie (43 mln zł) i Szpital Wojewódzki w Tarnobrzegu (36,8 mln zł).

Reklama

Warunki kredytowania są bardzo korzystne, ponieważ okres kredytowania wynosi 25 lat, z 3-letnią karencją spłaty kapitału, a obecnie oprocentowanie łączne to 1,98 procent. Wszystkie kredyty udzielone przez BGK zostały poręczone przez podkarpacki samorząd. Pozyskane środki finansowe pozwoliły na spłatę całości zobowiązań wymagalnych i odzyskanie płynności finansowej. Dodatkowo po restrukturyzacji zadłużenia szpitale uzyskały m.in. oszczędności wynikających z bardzo niskiego oprocentowania i związanych z tym kosztów finansowych.

– Dzięki wprowadzonym zmianom przemyski szpital jako jeden z dwóch szpitali wojewódzkich został zakwalifikowany do III poziomu tzw. sieci szpitali. Podniosło to prestiż i poziom finansowania procedur medycznych przez NFZ. A teraz w czasach pandemii koronawirusa szpital jako jeden z sześciu na Podkarpaciu posiada oddział obserwacyjno- zakaźny – powiedział członek zarządu S. Kruczek.


MG
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Tadeusz - niezalogowany 2020-04-23 20:45:10

    Podkarpacki PiS narobił gnoju a teraz udają że to nie oni.Za ten gnój zapłacimy my wszyscy  ale to zrozumiemy troche później

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    cyrulik - niezalogowany 2020-04-23 21:31:44

    Szpital nigdy nie wyjdzie z długu jak fundusz płac będzie przekraczał 70%przychodu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Ja - niezalogowany 2020-04-24 07:52:53

    Władza jest dobra, tylko ci pracownicy szpitala z tym funduszem płac przeszkadzają. Jakby tak ich wszystkich na zbity pysk wywalić, toby długów szpital nie miał. 

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama