Reklama

Przemyskie Juwenalia 2025 – święto miasta akademickiego [ZDJĘCIA]

18/06/2025 14:46

Przedostatni weekend (6 – 8 czerwca) upłynął w Przemyślu pod znakiem młodości i zabawy, której nie przerwała nawet płatająca figle pogoda, a to za sprawą studenckiego święta, czyli „Przemyskich Juwenaliów 2025” organizowanych przez Państwową Akademię Nauk Stosowanych w Przemyślu.

To była iście przemyska impreza, co można było wywnioskować już po samej lekturze jej trzydniowego harmonogramu – fredrowski „Stan umysłu”, akademickie pykanie fajki i koncerty w Rynku zdradzały (ewentualnie) niewtajemniczonym, że rzecz dziać się będzie w Przemyślu. I się zadziała!

Klucze do miasta, czyli PANS rules!

Wszystko zaczęło się w piątkowe popołudnie, kiedy to w uczelnianej auli prezydent Przemyśla Wojciech Bakun przekazał klucze do miasta studentom, na czele z przewodniczącą samorządu studenckiego Martyną Haczelą. Ten akt miał symbolizować „przejęcie władzy w mieście” przez studentów na czas juwenaliów, a więc rozpocząć trzydniowe świętowanie – biesiadowanie, muzykowanie, sportowe rywalizowanie pod szyldem studenckiej imprezy. Otwarcie było nietypowe, bo zgromadzeni w auli nie tylko studenci, ale i przemyślanie mogli obejrzeć spektakl pt. „Stan umysłu” w wykonaniu teatru Fredreum. Zamysłem organizatorów było bowiem udowodnienie, że młodość to stan umysłu właśnie i że studiować można w każdym wieku.

Reklama

– Chcę podkreślić rangę tego wydarzenia, jego rozmach – może jeszcze nie tak duży, jak byśmy chcieli i jaki jest w planach „na kiedyś”, ale ważne jest to, że studenci po kilku latach wyszli z klubu, żeby bawić się w plenerze, z mieszkańcami miasta – bo dzisiaj jeszcze spotykamy się w auli, ale jutro już w Parku Lubomirskich, a w niedzielę w Rynku – podkreślał z dumą rektor uczelni, prof. Marek Delong, życząc studentom świetnej zabawy, niezapomnianych wrażeń i wspomnień, do których będą wracać po latach. – Wierzcie mi na słowo, że to najpiękniejszy czas w waszym życiu, więc celebrujcie go z dumą i entuzjazmem – podsumowywał rektor.

W auli, w parku, w rynku…

Typowo miejska impreza miała kilka lokalizacji. Inauguracja odbyła się w uczelnianych murach, ale już w sobotę świętowano „pod chmurką”, czyli w Parku Lubomirskich, pykając fajkę (Pierwsze Akademickie Pykanie Fajki), poddając się sportowej rywalizacji (bieg z jajem, bieg na trzech nogach, skoki w workach, przeciąganie liny, pchnięcie kulą), podróżom kajakowym po stawie i zażywając wojskowej strawy. Przestrzeń parkowa (w tym stawy) to niewątpliwie doskonałe miejsce na imprezy plenerowe. Niedzielne juwenalia rozpoczęły się koncertem zespołu The Melody w Rynku, po którym impreza musiała zostać przerwana ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne. Lało jak z cebra! Dla organizatorów, wspieranych przez włodarzy miasta, nie była to jednak przeszkoda. Analiza sytuacji i szybka decyzja. Pozostałe koncerty odbędą się…

Reklama

… na Zamku Kazimierzowskim

I to był strzał w dziesiątkę. Uradowana publiczność przeniosła się na Wzgórze Zamkowe, by po występie zespołu Kasety usłyszeć w końcu „Jeszcze będzie pięknie!”, czyli hit gwiazdy wieczoru, producenta muzycznego i rapera B.R.O, który wraz pierwszymi dźwiękami poderwał publiczność z foteli i nie pozwolił jej usiąść przez cały koncert.

I o to właśnie chodziło. Zintegrowanie środowiska nie tylko studenckiego, ale też miejskiego, było głównym celem władz uczelni i społeczności akademickiej, która chciała „wyjść w miasto”, zapewnić rozrywkę jego mieszkańcom i pokazać, że PANS umie się bawić.

Reklama

Niestety tylko do poniedziałku, bo tuż po weekendzie klucze musiały wrócić do ratusza, a studenci do nauki, jako że sesja egzaminacyjna tuż-tuż.

Wespół w zespół, czyli podziękowania

Organizacja trzydniowego wydarzenia to duże przedsięwzięcie wymagające nakładu pracy wielu osób. Władze uczelni bardzo dziękują wszystkim sponsorom i partnerom wydarzenia za zaangażowanie w jego realizację i szybkie reagowanie na konieczność zmian. Ukłony składają w szczególności prezydentowi miasta Przemyśla oraz pracownikom urzędu miejskiego, na czele z naczelnikiem Wydziału Promocji i Kultury Maciejem Wolańskim oraz pracownikom Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki  „Zamek”.

Reklama

Ewelina Kasperska

 

 

Aplikacja na Androida

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 18/06/2025 14:46
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama