Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, poseł z Przemyśla, wystąpił do Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego o wpisanie Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej do rejestru instytucji prowadzonych przez resort. Jego zdaniem można tutaj stworzyć wyjątkowe muzeum I wojny światowej.
W opinii parlamentarzysty Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – obecnie placówka o statusie samorządowym podległa marszałkowi województwa podkarpackiego – spełnia wszystkie kryteria kwalifikujące ją do przyjęcia w poczet instytucji narodowych prowadzonych przez resort kultury. Jest najstarszą na[paywall] Podkarpaciu instytucją muzealną, posiadającą wyjątkowe w sali kraju eksponaty, dysponuje 3 obiektami, w tym nowoczesnym gmachem, zabytkową kamienicą i Wieżą Zegarową. Nie bez znaczenia pozostaje również ogromny dorobek badawczy i wykwalifikowana kadra.
„Przemyską instytucję wyróżnia ochrona oraz popularyzacja bogatych i burzliwych dziejów pogranicza, wielości kultur i religii Europy Środkowo-Wschodniej” – pisze marszałek Sejmu w liście do wicepremiera. „Temat ten jest obecny od początku udokumentowanej historii placówki po czasy współczesne. I właśnie ta wartość – w moim przekonaniu – upoważnia Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej do starań o utworzenie przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wielokulturowego centrum, ośrodka, w którym będzie można zgłębić i zrozumieć ową różnorodność, zmierzyć się z historią i poznać jej społeczno-kulturowe uwarunkowania. Dodam, że merytoryczne i organizacyjne podstawy podjęcia takich działań zostały już zainicjowane” – podkreśla.
W opinii posła Kuchcińskiego mówiąc o Przemyślu i pograniczu, nie sposób ominąć tematu I wojny światowej i związanej z nią Twierdzy Przemyślu. W mieście i jego sąsiedztwie zachowały się zespoły ówczesnych fortyfikacji i cmentarz z tego okresu.
„Twierdza Przemyśl powinna zostać objęta instytucjonalną państwową ochroną jako część dziedzictwa europejskiego” – argumentuje Kuchciński. – Ekspozycja na temat Twierdzy, walk o nią i działań wojennych jest od kilku lat otwarta dla odwiedzających w muzeum i cieszy się rosnącą popularnością. Twierdza Przemyśl powinna jednak stać się inspiracją dla nowej perspektywy badawczej, spojrzenia na dzieje regionu przez pryzmat relacji między Polską a krajami sąsiednimi. Zadanie, jakie stoi przed instytucją jest stworzenie ośrodka naukowo-badawczego, zajmującego się okresem upadku starego porządku i krystalizacji nowych państwowości, wyłaniania nowego układu sił w Europie. Innym polem działania placówki jest merytoryczna opieka nad cmentarzami wojennymi z okresu walk o Twierdzę Przemyśl. Trwają starania o dokonanie transgranicznego wpisu fortyfikacji oraz wybranych cmentarzy wojennych I wojny światowej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO” – informuje wicepremiera marszałek.Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.P.Kuchciński - mieszkąńcy Przemyśla oczekiwali i oczekują inwestycji oraz miejsc pracy a nie obrony STOKÓW dla pańskich partyjnych "przydupasów" i ich znajomków. Jest pan posłem z naszego regionu już nieomal 20-u lat tj . poseł /IV ,V, VI, VII i VIII/ kadencji , co pan zdziałał dla jego rozwoju ? jakich inwestorów pan ściągnął do miasta i okolic? Bliższa panu jest Ukraina ?? http://kresy.pl/wydarzenia/psl-kuchcinski-paktowal-na-ukrainie-z-synem-szuchewycza/ niż POLSKA . WSTYD i HAŃBA dla pana wyborców, o pana wyczynach nie wspomnę!!!
Mieszkańcy Przemyśla powinni zakasać rękawy i sami stworzyć miejsca pracy, a nie liczyć na teraz twoje zdanie: "...partyjnych "przydupasów" i ich znajomków..."Jak to jest, że krytykujesz na przydupasów i kolesiostwo, a sam na nie liczysz że Ci Kuchta znajdzie pracę???Patologia.
Niestety jak nie jesteś przydupasem lub przynajmniej znajomym znajomego przydupasa to nic tu nie zrobisz. Wielu moich znajomych próbowało działalności ale jak nie masz tu znajomości to nawet gdy byś miał żyłę złota to zbankrutujesz.
P.Kuchciński - mieszkąńcy Przemyśla oczekiwali i oczekują inwestycji oraz miejsc pracy a nie obrony STOKÓW dla pańskich partyjnych "przydupasów" i ich znajomków. Jest pan posłem z naszego regionu już nieomal 20-u lat tj . poseł /IV ,V, VI, VII i VIII/ kadencji , co pan zdziałał dla jego rozwoju ? jakich inwestorów pan ściągnął do miasta i okolic? Bliższa panu jest Ukraina ?? http://kresy.pl/wydarzenia/psl-kuchcinski-paktowal-na-ukrainie-z-synem-szuchewycza/ niż POLSKA . WSTYD i HAŃBA dla pana wyborców, o pana wyczynach nie wspomnę!!!
Mieszkańcy Przemyśla powinni zakasać rękawy i sami stworzyć miejsca pracy, a nie liczyć na teraz twoje zdanie: "...partyjnych "przydupasów" i ich znajomków..."Jak to jest, że krytykujesz na przydupasów i kolesiostwo, a sam na nie liczysz że Ci Kuchta znajdzie pracę???Patologia.
Niestety jak nie jesteś przydupasem lub przynajmniej znajomym znajomego przydupasa to nic tu nie zrobisz. Wielu moich znajomych próbowało działalności ale jak nie masz tu znajomości to nawet gdy byś miał żyłę złota to zbankrutujesz.