Osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych jako jedne z pierwszych stracą pracę. Redukcją etatów w różnym stopniu mają zostać objęci pracownicy administracji, a także białego personelu Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio oraz Wojewódzkiego Szpitala Obwodu Lecznictwa Kolejowego (dawny Szpital Miejski i Obwód Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ). W przyszłym miesiącu planowana jest ich fuzja.
„Wychodząc naprzeciw i rozumiejąc Państwa obawy, rozpoczynam niniejszym pismem procedurę negocjacji dotyczącą działań zmierzających do rozwiązania z grupą pracowników stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych leżących po stronie pracodawcy” – to pierwszy akapit pisma, które kilka dni temu[paywall] dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio skierowała do organizacji związkowych. „Zwracam się z prośbą o zajęcie wspólnego stanowiska dotyczącego wypracowania kryteriów doboru pracowników do zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy” – czytamy dalej.
Kierownictwo proponuje, aby w pierwszej kolejności redukcja objęła osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych, czy takie, które osiągnęły zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami wiek uprawniający do przejścia na świadczenia emerytalne. Następni w kolejce są pracownicy mający zagwarantowane świadczenia przedemerytalne. W przypadku, gdy w wyniku połączenia obu placówek, powstanie sytuacja, w której nastąpi dublowanie się stanowisk pracy, wówczas kryterium doboru do zwolnień będą: posiadanie niższych kwalifikacji zawodowych, dyspozycyjność (absencja w pracy m.in. z powodu krótkoterminowych zwolnień lekarskich), staż i wreszcie sytuacja rodzinna oraz materialna.
– Szacuję, że redukcją zostanie objętych około 200 osób z 2000 pracujących w obu placówkach – mówi ich dyrektor Piotr Ciompa. – Wśród nich znajdą się zarówno pracownicy administracji, jak i biały personel. Jest zdecydowanie za wcześniej, aby jednoznacznie określić, wśród której z tych grup będzie ona większa – zapewnia.
Powodem zamierzonych cięć jest trudna sytuacja finansowa szpitali, co – jak przekazano związkowcom – „(...) wymusza na pracodawcy redukcję zatrudnienia zgodnie z jego potrzebami i zasadą racjonalizacji zatrudnienia”. Szefostwo lecznic uważa, że „przedstawione kryteria są zgodne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ dokonując wypowiedzeń umów o pracę pracowników, którzy mają źródło utrzymania, czyli emeryturę czy świadczenie przedemerytalne, chronimy tych pracowników, którzy źródeł utrzymania nie posiadają, mają natomiast na utrzymaniu rodziny”.
Jesienią ub. roku zarząd województwa podkarpackiego podjął uchwałę o połączeniu Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio i Wojewódzkiego Szpitala OLK w Przemyślu. W skład tego drugiego wchodzi dawny Szpital Miejski (poprzednio 114 Szpital Wojskowy) i Obwód Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ (poprzednio Przychodnia Kolejowa przy ul. Sportowej). Fuzja placówek mająca dyrektora w osobie P. Ciompy winna nastąpić w kwietniu br.
„Nadmieniam, że zmniejszenie zatrudnienia nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie oraz wykonywanie zadań statutowych w okolicznościach powstania jednej placówki, jak również nie przyczyni się do wzrostu lokalnego bezrobocia, ponieważ pracownicy wskazani zgodnie z proponowanymi kryteriami przejdą na emerytury bądź świadczenia przedemerytalne” – deklaruje kierownictwo. I dodaje: „W przypadku zaistnienia okoliczności dublowania się stanowisk pracy po połączeniu zakładów, w pierwszej kolejności rozważana będzie możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowisko za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem zmieniającym przy zastosowaniu kryteriów jak wyżej” – oznajmia pracodawca.
W najbliższych dniach powinno dojść do pierwszego spotkania dyrekcji ze związkowcami celem wypracowania wspólnego stanowiska w przedmiotowej sprawie.
– O tym, że w przyszłości konieczna będzie racjonalizacja zatrudnienia, wiadomo było już podczas rozmów odnośnie planów łączenia szpitali – zapewnia dyrektor Ciompa. – Obecnie nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wręczymy pierwsze wypowiedzenia – kończy.
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.czyli to co bylo oczywiste od poczatku(a mydlone super perspektywami autorstwa pis)staje sie faktem:)brawo:))))
To co się stanie ze szpitalami w Przemyślu było wiadoamo od 1989 roku tylko głupiec myślał inaczej .Chcieliście dziki , feudalny kapitalizm to macie .
>>Powodem planowanych zwolnień jest trudna sytuacja ekonomiczna placówek.<<To jakieś bezczelne, prymitywne kłamstwo! Co to szpital to przedsiębiorstwo czy co? Jakim cudem szpital może mieć trudną sytuację finansową?Ktoś ukradł im pieniądze z budżetu, z szafy? Węgla nie dowieźli czy za mało pacjentów umarło?Co te wszystkie urzędasy, dyrektory i prezesi z horrendalnymi pensjami robią? Tylko pierdzą w stołki zamiast zarządzać dobrze.Jakoś budżet miliony rozdaje na prawo na bzdety tym co nie potrzebują a szpitale zostawia na pastwę losu.To Państwo jest chore! Złodziejskie!Na wszystko jest tylko nie na leczenie. Pacjenci muszą żebrać o leki czy terapie na leczenie za granicą bo ich własny kraj woli wyrzucać pieniądze w błoto.Paranoja!
kogoś to dziwi?co chcieiście to macie,dobra zmiana
Brawo Pis,suweren się cieszy, że będzie lepsza opieka,więcej łóżek,nowoczesny sprzęt obsługiwany przez fachowców.Leśne dziadki,60 letnie lekarki na emeryturę ,lekarze też niech młodzi leczą.
Ci co maja 500 + niech oddadzą na szpital. Rachunek ekonomiczny się poprawi.
Niech odpowie na to Pani Przewodnicząca... - cały czas uważa, żę jest super w przemyskiej służbie zdrowia.
Niech odpowie na to Pani Przewodnicząca... Lusy Podhalicz Dyrektor Szpitala, ekspert nagle od służby zdrowia , od wszystkiego i niczego. Skandal !!
A ta kobieta to wstydu nie ma ! co się dzieje w Radzie Miasta wszyscy wiedzą, skąd ona się tam wogóle wzięła? Plecie trzy po trzy, rozwala wszystko w mieście, grzebie szpital do spodu, to niby dyrektorka. Co to jest, o co tu chodzi?
O nic nie chodzi, wierna PIS i będzie rozwalać!!! służyć wiernie, bo dali jej stanowisko, a ty zdechnij, bo nie będziesz się miał gdzie leczyć. Ale ją to już nie obchodzi, dawaj sobie chłopie radę
LIKWIDACJA SZPITALA, ZWALNIANIE LUDZI NA BRUK, WOBEC BEZROBOCIA W W MIEŚCIE, TY PRZEWODNICZĄCA, DYREKTORKA , DAJESZ NA TO ZGODĘ?????????????? CHYBA Z TOBĄ COŚ NIE TAK
SZOWINISCI PIERDOLONE!!!! NAJLEPIEJ NAS POWIESCIE WSZYSTKICH SZAFOT LUB INKWIZYCJE ZROBCIE BO I TAK POZDYCHAMY JAK SZPITALE ZAMKNA NA S£OWACKIEGO TAK MOWIE O NIM BO TAM JESZCZE JEST COS A MONTE TO BURDEL NIECH SIE LECZA CI Z SEJMU PRZECIEZ BY£ SONDARZ WYPOWIEDZI ZE TRZEBA PRZEBADAC W SEJMIE LUDZI PRZEZ PSYCHIATROW A NAJLEPIEJ TO WSZYSTKICH TRZEBA BY WYS£AC DO TAKICH LEKARZY BO NIKT JUZ NIE MYSLI NORMALNIE KAZDY RZEPKE SKROBIE JAK CHCE I PREZYDENTA PRZEMYSLA TEZ ZMIENIC TO SKONCZONY BUC!!!! NONSZALANCKI PALANT....PRZEMYSL TYLKO BOMBE PUSCIC NA TO MIASTO....A MOZE I SIE TAK STANIE DRZYJCIE WSZYSCY BYDLAKI BEDZIECIE SIE SMAZYC PREDZEJ NIZ WYROK BEDZIE OD BOGA TJ.KONIEC SWIATA I BEDZIE WCZESNIEJ NIZ MYSLICIE!!! MYSLCIE ZA TO ZE ZAMKNELISCIE SZPITAL NA S£OWACKIEGO W PRZEMYSLU...TEGO NIE DARUJE JAK BOG WYGNA£ EWE ADAMA Z RAJU WY TEZ SIE WAM KONCZY PARADISO....BOJCIE SIE GNIDY..WESCIE SOBIE DO RZADZENIA TUSKA BO TEN CAP NIECH NIE MYSLI ZE ZOSTANIE W UNI NIGDY WIECEJ OJ BEDZIE WOJNA NIED£UGO ZOBACZYCIE!!!!!!!
Kasander dobrze napisał/a, jak złodzieje wyprowadzają kasę to jej nie ma.Jak dobrze że pójdą te stare zgredy co nic nie robią i biorą emerytury i pracują.Najgorsze jest to że ludzie boją się chodzić do tych staruchów co mają posady doktora wpisane do pośmiertnego leczenia.To jest wstyd by trzęsący staruch przyjmował ludzi i niby ich leczył.Masz 65 lat spieprzaj do domu wnuki bawić jak wyrośnięte to prawnuki, ale nawet nie pozwolą dziećmi się opiekować, bo co staruch może.
Ty też będziesz stary. Z doświadczeń ludzi starszych należy korzystać, uczyć się , wyciągać wnioski. Z perspektywy czasu lepiej widać, np. to że od 89 r nic nie robią politycy tylko bez przerwy reformują . A efekt ? jest coraz gorszy. Zniszczono wszystko co polskie, Polaków wypchnięto za granicę do najgorszych prac, teraz zamiast zmusić pracodawców do podwyżek płac to ściągają Ukraińców którzy będą pracować za jeszcze mniejsze wynagrodzenie. Skieruj swoje emocje na skurwysynów siedzących w sejmie przez kilka kadencji lub w europarlamencie i myślących jak jeszcze więcej wydoić kasy. Nie ludzie starzy są winni bo najczęściej przepracowali uczciwie kilkadziesiąt lat a dzisiaj otrzymują emerytury które nie pozwalają na zakup opału na zimę.
Po co obrażasz seniorów??Ty nie będziesz kiedyś stary/a ??
Gdyby przez ostatnie 8 lat rzadzil PIS, tego by nie bylo. Ludzie sa zadowoleni z rzadow PIS, poniewaz teraz nie ma afer i zlodziejstwa.
Więcej dystansu , poczekaj kilka lat na efekty tych rządów. Moim zdaniem nie należy ludziom rozdawać kasy ,zresztą pożyczonej w żydowskich bankach. Ludziom należy dać pracę żeby mogli zarobić godne wynagrodzenie, starczające na życie i przynajmniej odrobinę przyjemności. Tymczasem w Polsce nie ma polskiego przemysłu ,od ciężkiego do lekkiego, niewiele jest polskich firm, ludzie zatrudnieni w zagranicznych montowniach ,hurtowniach i marketach. Pracują i stać ich na stare niemieckie 20-sto letnie samochody i używane ciuchy w szmatexach. Jak się komuś nie podoba to może wyjechać a na jego miejsce ściągną Ukraińca. Tą rzeczywistość tworzyli również politycy obecnie PiS-u a wcześniej w innych partiach. Masz jak widać dostęp do internetu, zobacz gdzie i co robili.
Warto się zastanowić; jak podano Misiewicz zarabia 12 tys zł /m-c, Tusk 110tys./m-c http://wiadomosci.wp.pl/kat,143754,title,Nie-chodzi-tylko-o-polityke-Przedluzenie-mandatu-wzbogaci-Donalda-Tuska-o-ogromna-kwote,wid,18722506,wiadomosc.html" Nasz" prezydent Przemyśla dzięki wyborcom jest milionerem/ wg. słów jednego z kontrkandydatów zarobił w ciągu 3 kadencji ponad 8 mln zł. Polityka służy dorabianiu się a nie służenie obywatelom i Ojczyźnie.Jakże aktualne są słowa piosenki https://www.youtube.com/watch?v=Xhr-PdAOBTM
Przecież było wiadomo, że TAK właśnie będzie! Ze szpitala, tak jak z innych instytucji publicznych , będzie koryto dla swoich...
Skoro ją popieracie, to MACIE! A jakie ambicje ma... ho,ho. na prezydenta....= to dopiero będzie prowincja, w tym religijna.
Protestujcie przeciwko niej. .Proste.
chyba masz okulary na oczach... jeśli teraz nie ma ...
Akurat ! Nie ma afer ! Pis to jedna wielka afera. Nie ma dnia aby coś nie było.
Podła zmiana przyszła i tyle, kto się z ludzmi liczy? na pewno nie PisPodłoty jedne. A głupi ludek podkarpacki wybrał tych krasnali w większości.
Tylko PIS moze zmienic Polske z panstwa teoretycznego na panstwo suwerenne, uczciwe i sprawiedliwe dla kazdego obywatela.
Cała Europa z was się śmieje PISoBOLSZWICKIE miernoty, oszuści i złodzieje.Polska w ruinie misiewiczem za to słynie, he he.
No co ty, gdzie mi tam do rasy PISoBOLSZEWICKICH panów :)
http://wiadomosci.wp.pl/la-repubblica-eurosceptycy-oszukiwali-parlament-europejski-6099209706636417a
Nie ma wyjścia,czas wysadzić kobiecinę z tych stołków
Jak dobrze że pójdą te stare zgredy co nic nie robią i biorą emerytury i pracują.Najgorsze jest to że ludzie boją się chodzić do tych staruchów co mają posady doktora wpisane do pośmiertnego leczenia. Ale są nie do ruszenia, Lewicki najwyżej obłoży się się zausznikami i bedzie wiecznie trwał.Jak życie pokazało porusza się w kazdym układzie politycznym , jak ryba w wodzie. I zabezpieczy sobie przydupasami byt dożywotni. Wnuków nie będzie bawił, bo nie wiadomo których, a kasa go nakręca
to dopiero początek zwolnień, zapowiadali łączenie jest zamykanie oddziałów szpitala miejskiego
taż to jakieś czyste wariactwo, polikwidować , pozwalniać, leczyć gdzie i kim? ukraincami.Czy w tym mieście już wszyscy rozum potracili! już nikt nie jest w stanie stanowczo tego niszczenia powstrzymać, wszędzie same matoły siedzą?
masz 100% rację, tak się dać wykolegować ze szpitalami !! , a teraz jeszcze te zwolnienia, jak się nie nauczysz ukraińskiego to nawet nie wchodź do szpitala
A może by tak sobie słownik kupił? I wziął "coś na nerwy" i przestał obrażać.
Dzik może Ty nie wiesz które to twoje wnuki??? A ojca przynajmniej poznałes??przyjemnie Ci.się czyta takie pytania?
Pytanie Twoje ,,olo" co najmniej dziwne i bronisz mało słusznej sprawy. Tu nie czyta się przyjemności, tu przytacza sie fakty. Myślę,ze ,, dzik" zna swoje dzieci i wnuki, bo nie napisałby tego co pisze, i codziennie rano może sobie spojrzeć do lustra w twarz , a Tobie w oczy
Skoro tu nie czyta się przyjemności to tak samo można powiedzieć że dzik nie wie ile ma wnuków i nie wie kim np jest jego ojciec a spojrzeć w lustro może tylko momentami jak wytrzeźwieje.
Widać ,że prawda boli. Aż tak boli,że poczytuje się ją za stan nietrzeźwości. Ale nie martw się jesteśmy blisko zdalnego określania poziomu alkoholu we krwi i Twoje wywody na nic się zdadzą. Zresztą i teraz są bezsensowne.
jakie zwolnienia,kto tu kogo będzie zwalniał! dzisiaj moją matkę po 6 godzinach na izbie przyjęć czekania zabrałem do domu, co tam się dzieje?
Jezeli Pan Lewicki nie jest w stanie pomoc własnemu dzieku na Monte tylko jedzie na Słowackiego to świadczy o tym ze Słowackiego należy zniszczyć
Słowackiego już w zasadzie nie istnieje, a z Monte będzie to samo
A tak K....WA lewicki ma czelność jechać do byłego wojskowego, przecież sam zacierał ręce aby go rozwalić.Szmata do potęgi n.
CO TEN LEWICKI JESZCZE ROBI W SZPITALU?
Pracuje a co ma robić?idiotyczne pytanie.
k..a chyba kasuje pasożyt od 25-lat i żyje za nasze pieniądze
wiadomo,rżnie głupa i rozkłada ręce, ryje pod kim może i kto może go osłabić, wysadza na stołki przydup...sy
To usłyszał parę razy, ale rzeczywiście reakcja jest taka jak pisze cesiek
zwolnienia maja dotyczyć osób uprawnionych do jakichkolwiek świadczeń - w pierwszej kolejności p. Lewicki weteran wojskowy, radny wojewódzki , zasłużony w likwidacji szpitali ,- rozkaz odejść w stan spoczynku!
Ta k....wa dalej trwa na posterunku bo on przecież taki zasłużony dla przemyskiej służby zdrowia, oczywiście za społeczne pieniądze podatników. Alleluja i do przodu.
tylko zastanów się KTO ośmieli się umieścić go na liście do zwolnień? On cały czas współpracuje i umacnia się jak tylko traci grunt pod nogami , Przeanalizuj ostatnie wydarzenia szpitalne)
Obrazanie ludzi tutaj na forum , nic wam nie da !!! Sprawy i tak sie potocza po swojemu , kazdemu w/g zaslug !!!
Tak tak usłyszał i pewnie jeszcze sobie zanotował :D przestańcie się ośmieszać...
jak siedzisz w budzie psów , to tam pozostań,czas na prawdę, skoro się jej boisz to milcz,....
Siedzi w niej Twoja rodzina. Buda psy to Nick nie treść wpisu jeżeli Cię zabolało to znaczy że odebrałes to personalnie, czyli się z tym utozsamiasz.
czyli to co bylo oczywiste od poczatku(a mydlone super perspektywami autorstwa pis)staje sie faktem:)brawo:))))
To co się stanie ze szpitalami w Przemyślu było wiadoamo od 1989 roku tylko głupiec myślał inaczej .Chcieliście dziki , feudalny kapitalizm to macie .
>>Powodem planowanych zwolnień jest trudna sytuacja ekonomiczna placówek.<<To jakieś bezczelne, prymitywne kłamstwo! Co to szpital to przedsiębiorstwo czy co? Jakim cudem szpital może mieć trudną sytuację finansową?Ktoś ukradł im pieniądze z budżetu, z szafy? Węgla nie dowieźli czy za mało pacjentów umarło?Co te wszystkie urzędasy, dyrektory i prezesi z horrendalnymi pensjami robią? Tylko pierdzą w stołki zamiast zarządzać dobrze.Jakoś budżet miliony rozdaje na prawo na bzdety tym co nie potrzebują a szpitale zostawia na pastwę losu.To Państwo jest chore! Złodziejskie!Na wszystko jest tylko nie na leczenie. Pacjenci muszą żebrać o leki czy terapie na leczenie za granicą bo ich własny kraj woli wyrzucać pieniądze w błoto.Paranoja!