Reklama

Przemyskie szpitale zwolnią około 200 osób

07/03/2017 22:00

Osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych jako jedne z pierwszych stracą pracę. Redukcją etatów w różnym stopniu mają zostać objęci pracownicy administracji, a także białego personelu Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio oraz Wojewódzkiego Szpitala Obwodu Lecznictwa Kolejowego (dawny Szpital Miejski i Obwód Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ). W przyszłym miesiącu planowana jest ich fuzja.

„Wychodząc naprzeciw i rozumiejąc Państwa obawy, rozpoczynam niniejszym pismem procedurę negocjacji dotyczącą działań zmierzających do rozwiązania z grupą pracowników stosunku pracy z przyczyn ekonomicznych leżących po stronie pracodawcy” – to pierwszy akapit pisma, które kilka dni temu[paywall] dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio skierowała do organizacji związkowych. „Zwracam się z prośbą o zajęcie wspólnego stanowiska dotyczącego wypracowania kryteriów doboru pracowników do zwolnień z przyczyn dotyczących pracodawcy” – czytamy dalej.

Kierownictwo proponuje, aby w pierwszej kolejności redukcja objęła osoby uprawnione do świadczeń emerytalnych, czy takie, które osiągnęły zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami wiek uprawniający do przejścia na świadczenia emerytalne. Następni w kolejce są pracownicy mający zagwarantowane świadczenia przedemerytalne. W przypadku, gdy w wyniku połączenia obu placówek, powstanie sytuacja, w której nastąpi dublowanie się stanowisk pracy, wówczas kryterium doboru do zwolnień będą: posiadanie niższych kwalifikacji zawodowych, dyspozycyjność (absencja w pracy m.in. z powodu krótkoterminowych zwolnień lekarskich), staż i wreszcie sytuacja rodzinna oraz materialna.

Reklama

 Trudna sytuacja finansowa

– Szacuję, że redukcją zostanie objętych około 200 osób z 2000 pracujących w obu placówkach – mówi ich dyrektor Piotr Ciompa. – Wśród nich znajdą się zarówno pracownicy administracji, jak i biały personel. Jest zdecydowanie za wcześniej, aby jednoznacznie określić, wśród której z tych grup będzie ona większa – zapewnia.

Powodem zamierzonych cięć jest trudna sytuacja finansowa szpitali, co – jak przekazano związkowcom – „(...) wymusza na pracodawcy redukcję zatrudnienia zgodnie z jego potrzebami i zasadą racjonalizacji zatrudnienia”. Szefostwo lecznic uważa, że „przedstawione  kryteria są zgodne z zasadami współżycia społecznego, ponieważ dokonując wypowiedzeń umów o pracę pracowników, którzy mają źródło utrzymania, czyli emeryturę czy świadczenie przedemerytalne, chronimy tych pracowników, którzy źródeł utrzymania nie posiadają, mają natomiast na utrzymaniu rodziny”.

Reklama

Jesienią ub. roku zarząd województwa podkarpackiego podjął uchwałę o połączeniu Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio i Wojewódzkiego Szpitala OLK w Przemyślu. W skład tego drugiego wchodzi dawny Szpital Miejski (poprzednio 114 Szpital Wojskowy) i Obwód Lecznictwa Kolejowego SP ZOZ (poprzednio Przychodnia Kolejowa przy ul. Sportowej). Fuzja placówek mająca dyrektora w osobie P. Ciompy winna nastąpić w kwietniu br.

 W oczekiwaniu na rozmowy

„Nadmieniam, że zmniejszenie zatrudnienia nie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie oraz wykonywanie zadań statutowych w okolicznościach powstania jednej placówki, jak również nie przyczyni się do wzrostu lokalnego bezrobocia, ponieważ pracownicy wskazani zgodnie z proponowanymi kryteriami przejdą na emerytury bądź świadczenia przedemerytalne” – deklaruje kierownictwo. I dodaje: „W przypadku zaistnienia okoliczności dublowania się stanowisk pracy po połączeniu zakładów, w pierwszej kolejności rozważana będzie możliwość przeniesienia pracownika na inne stanowisko za porozumieniem stron lub za wypowiedzeniem zmieniającym przy zastosowaniu kryteriów jak wyżej” – oznajmia pracodawca.

Reklama

W najbliższych dniach powinno dojść do pierwszego spotkania dyrekcji ze związkowcami celem wypracowania wspólnego stanowiska w przedmiotowej sprawie.

– O tym, że w przyszłości konieczna będzie racjonalizacja zatrudnienia, wiadomo było już podczas rozmów odnośnie planów łączenia szpitali – zapewnia dyrektor Ciompa. – Obecnie nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie, kiedy wręczymy pierwsze wypowiedzenia – kończy.


del
Aplikacja na Androida

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    max - niezalogowany 2017-03-07 23:39:30

    czyli to co bylo oczywiste od poczatku(a mydlone super perspektywami autorstwa pis)staje sie faktem:)brawo:))))

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    fnyku kym - niezalogowany 2017-03-08 00:44:19

    To co się stanie ze szpitalami w Przemyślu było wiadoamo od 1989 roku tylko głupiec  myślał inaczej .Chcieliście dziki , feudalny kapitalizm to macie .

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    kasander - niezalogowany 2017-03-08 06:02:41

    >>Powodem planowanych zwolnień jest trudna sytuacja ekonomiczna placówek.<<To jakieś bezczelne, prymitywne kłamstwo! Co to szpital to przedsiębiorstwo czy co? Jakim cudem szpital może mieć trudną sytuację finansową?Ktoś ukradł im pieniądze z budżetu, z szafy? Węgla nie dowieźli czy za mało pacjentów umarło?Co te wszystkie urzędasy, dyrektory i prezesi z horrendalnymi pensjami robią? Tylko pierdzą w stołki zamiast zarządzać dobrze.Jakoś budżet miliony rozdaje na prawo na bzdety tym co nie potrzebują a szpitale zostawia na pastwę losu.To Państwo jest chore! Złodziejskie!Na wszystko jest tylko nie na leczenie. Pacjenci muszą żebrać o leki czy terapie na leczenie za granicą bo ich własny kraj woli wyrzucać pieniądze w błoto.Paranoja!

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo zycie.pl




Reklama